PTICE

Tihotapil 700 mrtvih ptic

Poljski škrjanci so bili najbrž namenjeni v Italijo. Prevažal jih je Romun.
Fotografija: Tokrat so bili v škatlah mrtvi poljski škrjanci. FOTO: Furs
Odpri galerijo
Tokrat so bili v škatlah mrtvi poljski škrjanci. FOTO: Furs

KOPER – Na območju mejnega prehoda Fernetiči je mobilni carinski oddelek romunskemu državljanu zasegel skupno 700 mrtvih poljskih škrjancev, ptic, ki so zaščitene tako z bernsko konvencijo kot tudi z zakonodajo Republike Slovenije s področja varstva prostoživečih živalskih vrst.
Tokrat so bili v škatlah mrtvi poljski škrjanci. FOTO: Furs
Tokrat so bili v škatlah mrtvi poljski škrjanci. FOTO: Furs

Kje je voznik mrtve ptiče naložil v svoje vozilo, ni znano, so pa poljski škrjanci pri nas pogosta vrsta, čeprav je njihova populacija v zadnjih letih močno upadla. V Sloveniji po nekaterih ocenah gnezdi med 8000 in 12.000 pari, večina jih pozimi odleti na toplo, okrog 1000 pa jih prezimi tukaj. Voznik je ptiče hotel prepeljati čez mejo v Italijo, kjer bi jih na črnem trgu najverjetneje prodali za hrano v restavracijah.

»Ugotavljamo, da gre v Sloveniji pri nezakonitem transportu zavarovanih vrst ptic za posameznike, ki ptice lovijo v tujini, predvsem v državah jugovzhodne Evrope, in jih nato želijo nezakonito prepeljati v drugo državo, največkrat Italijo,« so sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), kjer ocenjujejo, da prek Slovenije zlikovci pretihotapijo med 38.000 in 180.000 pticami na leto.


Eden zadnjih takšnih primerov se je zgodil nedavno, v začetku oktobra, ko so na postajališču Lukovica zaposleni v ljubljanskem mobilnem carinskem oddelku odkrili kar 1349 mrtvih ptic 13 različnih vrst, vse pa so bile enako kot tokrat najdeni škrjanci zaščitene z bernsko konvencijo.
Mrtve ptice, ki so jih zasegli 5. oktobra. FOTO: Furs
Mrtve ptice, ki so jih zasegli 5. oktobra. FOTO: Furs

DOPPS, ki velja za največjo nevladno organizacijo za varstvo narave pri nas, je ustanovilo projekt Proti nezakonitemu ubijanju ptic na jadranski selitveni poti, ki ga financira nemška naravovarstvena fundacija. Z njim želijo pticam zagotoviti varnejšo selitev ter preprečiti krivolov, ki ga je v Sloveniji precej.


»Doslej smo verjeli, da je Slovenija nekakšna oaza, kjer so ptice varne pred nezakonitim ubijanjem. Sploh v primerjavi s sosednjo Italijo in balkanskimi državami, kjer je kriminal nad pticami vsesplošno razširjen. A že po prvih tednih zbiranja podatkov smo ugotovili, da je tega bistveno več, kot smo verjeli doslej. Zbrali smo že informacije o prek 200 primerih suma o nezakonitem ravnanju,« pravijo v društvu. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije