Tri mesece skrivala koroško deklico, staro 5 let
Boža Plut obtožena protipravnega odvzema mladoletnice. Punčki onemogočala stike, zadeva bo spomladi zastarala.
Odpri galerijo
Le upamo lahko, da v slovenskih medijih poimenovana koroška deklica, ki je danes tako rekoč najstnica, nima večjih psihičnih ali kakšnih drugih posledic zaradi dogodkov, ki so se ji zgodili kot petletni deklici in so vključevali tudi njeno leto dni trajajočo ugrabitev. Pred skoraj desetletjem je bilo o njej namreč prelitega veliko črnila, zgodba je v javnosti močno odmevala in celo razdelila javno mnenje o tem, kdo je ravnal prav in kdo narobe. Zaradi vpletenosti v dekličin protipravni odvzem je bilo obsojenih kar šest ljudi. Na začetku februarja bi na zatožno klop morala sesti še Boža Plut, predsednica društva Ostržek, ki se bori za zaščito pravic otrok in mater samohranilk, a je kljub izkazanemu vabilu na predobravnavni narok ni bilo. Kot je pojasnila sodnica, »je 7. januarja sodni vročevalec obdolženi izročil sodno pošto, podpisala je tudi vročilnico, svojega izostanka pa ni opravičila«. Sodnica zato naroka ni izpeljala, ker pa se je Boža Plut na obtožnico pritožila, je sodišče štelo, da krivde za očitke iz obtožnice ne priznava. Sojenje bi se sicer moralo odviti v Slovenj Gradcu, a so primer prenesli v Ljubljano.
Po vložitvi obtožbe mi je Plutova pred časom v intervjuju zaupala: »Nikoli nisem skrivala, da je bila skupaj z babico prve tri mesece pri meni. To sem povedala tudi kriminalistom.« Že takrat je napovedala tudi, da krivde za očitano dejanje ne bo priznala. Sodnica je glavno obravnavo zoper Plutovo napovedala za ta teden, a ker zaščitni ukrepi zaradi koronavirusa še vedno veljajo, sodišča pa zdaj obravnavajo le nujne, torej priporne zadeve, se sojenje ni odvilo. Postopek bo spomladi prihodnje leto zastaral.
6 oseb je bilo obsojenih v primeru koroške deklice.
Zgodba iz leta 2011
Zgodba za skrbništvo deklice se je začela zapletati po tem, ko so se njeni starši razšli, njen oče pa je leta 2010, ko je bila pravnomočno dodeljena v varstvo in skrb mami, ni hotel predati nekdanji partnerici. Marca 2011 so izvedli izvršbo, a policija deklice ni našla na očetovem domu. Nato jo je marca istega leta njena mama prijavila kot pogrešano. Medtem je oče dekličino mamo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe, ovadbo pa je tožilstvo zavrglo. V Svetovalnici Akcija! so v povezavi s tem vseskozi trdili, da sum ni bil raziskan.Nikoli nisem skrivala, da je bila deklica skupaj z babico prve tri mesece pri meni. To sem povedala tudi kriminalistom.
Junija 2011 je policija očetu odvzela prostost, novembra pa se je začelo sojenje na okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu. Končalo se je 15. marca, ko so očeta obsodili na tri leta in pol zapora, pozneje pa so mu na višjem sodišču kazen znižali na dve leti in devet mesecev zapora. Marca 2012 je policiste poklicala dekličina babica po očetovi strani, ki je bila z njo vse od izginotja. Začeli so se postopki, zaradi odvzema mladoletne osebe pa so bili obsojeni psiholog Matic Munc, ta je krivdo priznal in se s tožilstvom pogodil za devetmesečni hišni zapor in triletno prepoved opravljanja poklica. Munčeva žena Jerneja se je pogodila za opravljanje družbenokoristnega dela. Na zatožni klopi se je znašla tudi babica otroka po očetovi strani, ta je bila obsojena na devet mesecev hišnega zapora, saj se je prav ona fizično skrivala skupaj z otrokom in ga selila z lokacije na lokacijo. Postopek je bil sprožen tudi zoper dedka po očetovi strani, po priznanju krivde je bil obsojen na prav tako devet mesecev hišnega zapora.
Skrivanje pri Plutovi
Tožilstvo Plutovi očita, da je deklica na njenem domu bivala takoj po izginotju, od marca do junija 2011. K njej je prišla z babico. Plutova naj bi otroku onemogočala stike z vrstniki in delavci centra za socialno delo oziroma pomoč strokovnih delavcev, ki bi morali biti vključeni v otrokov razvoj, čeprav je vedela za sodne odločbe, po katerih bi morala biti deklica izročena materi.Po vložitvi obtožbe mi je Plutova pred časom v intervjuju zaupala: »Nikoli nisem skrivala, da je bila skupaj z babico prve tri mesece pri meni. To sem povedala tudi kriminalistom.« Že takrat je napovedala tudi, da krivde za očitano dejanje ne bo priznala. Sodnica je glavno obravnavo zoper Plutovo napovedala za ta teden, a ker zaščitni ukrepi zaradi koronavirusa še vedno veljajo, sodišča pa zdaj obravnavajo le nujne, torej priporne zadeve, se sojenje ni odvilo. Postopek bo spomladi prihodnje leto zastaral.
Marca 2011 so izvedli izvršbo, a policija deklice ni našla na očetovem domu.
Edina, ki krivde ni priznala, je bila sodelavka svetovalnice Natalija Markač. Ta je bila v Slovenj Gradcu obsojena na dve leti zapora, po pritožbi pa je ji je višje sodišče v Mariboru kazen omililo na dveletno pogojno zaporno kazen s preizkusno dobo dveh let, ki se bo v tem letu iztekla. Sojenja so potekala za zaprtimi vrati, vsi vpleteni razen Markačeve pa so svoje kazni že odslužili.