Črni dan za Slovenijo: dva se še vedno borita za življenje (FOTO in VIDEO)
V podjetju Melamin v Kočevju je okoli 8.30 prišlo do eksplozije in požara. V eksploziji, ki je zatresla vse mesto, je na kraju umrlo pet ljudi, eden hudo opečen pa zvečer v UKC Ljubljana. Več ljudi je poškodovanih, od tega še eden huje. Enega so pripeljali v UKC Ljubljana s helikopterjem, drugega z rešilcem.
Direktor podjetja Srečko Štefanič je pozno popoldne potrdil tragično vest, da pet pogrešanih po vsej verjetnosti ni preživelo in da je po prvih informacijah prišlo do človeške napake, in sicer zamenjave dveh surovin pri prečrpavanju. Zvečer pa je za TV Slovenija povedal, da je boj za življenje izgubil še eden od hudo poškodovanih, a se je v petek zvečer to izkazalo za napačno novico. Iz UKC Ljubljana so sporočili, da sta »poškodovanca včerajšnje nesreče v Kočevju, ki se zdravita v UKCL, sta živa. Eden še vedno ni identificiran, je pa v zelo slabem stanju.« Da je nesreča v Kočevju trenutno terjala pet žrtev in ne šest, so potrdili tudi na PU Ljubljana.
»Nikoli ne bomo pozabili žrtev, vsem svojcem pa izrekam iskreno sožalje. To je najtežji trenutek v mojem življenju,« je dejal Štefanič. Dejal je, da bodo vsem prizadetim družinam stali ob strani, kolikor bo to mogoče. Eden od pokojnih je bil zaposlen v njihovem podjetju, štirje pa so bili zunanji izvajalci. Očetu enega od njih, ki je tudi njegov prijatelj, je že izrekel sožalje. Do pogrešanih več ur niso mogli varno pristopiti zaradi zrušene jeklene konstrukcije in visokih temperatur na požarišču.
»Gasilci smo se prebili do vseh predelov današnjega dogodka, a nismo našli nobenih oseb, ki bi jim še lahko pomagali,« je dejal vodja intervencije. »Gre za tragično eksplozijo ekstremnih razmer.« Hkrati so začeli tudi dekontaminacijo ulice, na pomoč jim je priskočila tudi Slovenska vojska. Predvidoma bodo kmalu sprostili promet na tem predelu, območje nesreče pa ostaja zaprto.
Dogodek je pretresel tudi župana Kočevja Vladimirja Prebiliča. Kot je dejal, je res tragično, kar se je zgodilo. Družinam pokojnih je izrekel sožalje, občane pa pozval, naj se kljub vsemu jutri vrnejo v normalno življenje. »Otroci naj gredo normalno v šole in vrtce, mi pa v službe.«
Kriminalisti na terenu tudi jutri
Policija je zvečer sporočila, da so glavna cesta in okoliške ulice ob podjetju v Kočevju odprte in normalno prevozne v skladu z ustavljeno prometno signalizacijo. Še vedno pa je omejen dostop do podjetja in njegove neposredne okolice. Kriminalisti skupaj s preiskovalno sodnico in državnim tožilcem opravljajo prvi sklop ogleda samega kraja eksplozije, ki pa se bo nadaljeval tudi jutri.
Znani so tudi prvi podatki analize ekološkega laboratorija z mobilno enote (ELME). Kot je na twitterju sporočila uprava za zaščito in reševanje, v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima. Pregled požarne vode, ki se shranjuje na območju podjetja, še poteka.
Dve osebi v smrtni nevarnosti
V UKC Ljubljana so sprva dobili informacijo, da je na terenu 20 pogrešanih, zato so aktivirali načrt za množične nesreče. Za eno uro so ustavili nekaj operacij, pripravili dodatne prostore in osebje, a so se pozneje vrnili v normalno delovanje. Sprejeli so dve osebi s hudimi opeklinami po vsem telesu, njuno življenje pa je bilo ogroženo. Enega so identificirali in gre za mlajšega moškega, drugega niso. Oba so pripeljali v UKC Ljubljana intubirana in v umetni komi.
Štirje ujeti
Srečko Šestan poveljnik civilne zaščite je za N1 povedal, da je bil takoj ob intervenciji aktiviran občinski štab civilne zaščite. »S strani države smo posredovali helikopter vojske, ki je zagotovil prevoz najbolj poškodovanih. Aktivirani so bili strokovnjak iz Arsa, Nijz in ekološki laboratorij z mobilno enoto.« Potrdil je, da reševalci in gasilci še niso prišli do štirih pogrešanih oseb. »O njih ni podatkov, upamo, da bodo čim prej. Verjetno so na območju, kjer je prišlo do udara, in tam je tudi nevarnost porušitve.«
V intervenciji je sodelovalo 18 gasilskih društev s 40 vozili. Posredovalo je 150 gasilcev, upoštevajoč še vojaško pomoč, pa je bilo udeležencev več kot 200.
Župan Kočevja: Jutri bo nov delovni dan
»Zgodila se je delovna nesreča. Štiri osebe so še pogrešane. Gre za zunanje izvajalce podjetja Melamin, medtem ko so bile druge osebe že prepeljane v klinični center v Ljubljani. Opečene so štiri osebe, ranjenih je še približno 10 ljudi, a podatki še niso končni. Prišlo je do nesreče pri delu, ki zelo velikih vplivov na okolje ne bo imela,« je dopoldne dejal kočevski župan Vladimir Prebilič. Ob tem je prebivalce Kočevja pozval, naj ne zapuščajo svojih domov, če to ni nujno. Če bodo to počeli, pa vsaj za zdaj svetujejo uporabo zaščitnih mask. Dejal je še, da je vodna pitna in da bo jutri nov delovni dan.
Direktor Melamina Srečko Štefanič je povedal, da se je nesreča zgodila na pritekališču, kamor je pripeljala cisterna snovi zunanjega izvajalca.
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so dva ponesrečenca k njim pripeljali s helikopterjem, preostale z reševalnim vozilom. »Delo smo prilagodili delu v množičnih nesrečah. Za zdaj je znano, da naj bi pomoč potrebovalo 20 oseb, med njimi so tudi huje poškodovani,« so zapisali na twitterju.
Nad mestom se je vil gost črn dim zaradi gorenja kemikalij, zato so vsem prebivalcem v okolici svetovali, naj zaprejo okna in se ne gibljejo na prostem, dokler traja intervencija.
Aktivirane so bile poklicne in prostovoljne gasilske enote z območja Kočevja, reševalci nujne medicinske pomoči Kočevja in Ribnice in ekološki laboratorij z mobilno enoto. Aktivirana je tudi helikopterska pomoč.
Po neuradnih podatkih Radia Slovenije je razneslo kotel v proizvodnji, po drugih navedbah pa cisterno.
Eksplozija je bila tako močna, da je zatreslo okoliške hiše. Po poročanju MMC je bila eksplozija tako močna, da je na sosednjih stavbah odpadel omet, na bližnjem zdravstvenem domu in domu za starejše so razbita okna.
Iz Gasilske brigade Ljubljana so nam malo pred 10. uro sporočili, da o dogodku še niso bili obveščeni, kar bi lahko pomenilo, da imajo tamkajšnji gasilci požar pod nadzorom. Kmalu se je izkazalo, da pomoč ljubljanskih kolegov res ni bila potrebna.
Tovarna Melamin po okoljski zakonodaji spada med obrate večjega tveganja za okolje. Družba, ki je sicer eden večjih zaposlovalcev v regiji, se namreč ukvarja predvsem z izdelavo smol za barve in lake ter lesno, gradbeno in tekstilno industrijo.