Znane podrobnosti drame v Križni jami: družina ostaja v jami do ponedeljka (FOTO)
V Križni jami v občini Cerknica je zaradi povečane količine padavin v soboto popoldne ostalo ujetih pet oseb. Po navedbah centra za obveščanje posredujejo jamarski reševalci iz Postojne, Ljubljane in Novega mesta z jamarskimi potapljači in gasilci. Po poročanju Radia Slovenija se je potapljačem uspelo prebiti do ujetih ljudi, ki so v dobrem stanju.
Celodnevno deževje ponekod povzroča nevšečnosti
Ujeti bodo jamo lahko zapustili, ko voda upade.
Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je zvečer povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Želijo počakati, da bo reševanje potekalo na varen način. Kljub temu da je voda danes najprej upadla, je zaradi dežja pozneje spet narasla. Ujeti so 2,5 kilometra globoko.
Ujeti v jami so preskrbljeni, zagotavlja poveljnik, saj so jih založili s hrano, toplimi oblačili in energenti za gretje in razsvetljevanje.
Kot je povedal v oddaji 24 ur, se je treba zavedati, da so »to ekstremi pogoji reševanja in potapljanja. Voda ima 6 stopinj, vidljivost je tri do pet centimetrov, podzemna voda pa ime neizmeren tok,« je razložil. V primeru, da voda ne upade, bodo poskusili zagotoviti boljše pogoje komunikacije ujetih z zunanjimi ljudi. Ujeti so na kopnem, ki je vsaj 10 metrov nad vodno gladino, kdaj bo voda dovolj upadla, da jih bodo lahko rešili, ne znajo napovedati. Lahko da jutri, lahko da še kak dan kasneje.
Potapljači so potrebovali več kot 3 ure, da so dosegli ujete in več kot 7 ur, da so se vrnili nazaj.
Voda v Križni jami, ki je med turističnim obiskom jamskih rovov zaprla izhod peterici, je začela upadati. Po predvidevanjih naj bi voda do ponedeljka dopoldne predvidoma toliko upadla, da bi jih v popoldanskem času spravili iz jame, je po vrnitvi druge ekipe potapljačev iz jame za STA povedal tehnični vodja jamarske intervencije Luka Zalokar.
Reševalci bodo ponoči dežurali pred vhodom v Križno jamo, v ponedeljek dopoldne pa se bo do ujetih znova odpravila ekipa jamarskih potapljačev, ki bodo ocenili višino vode in možnosti za njihov varen odhod nazaj na površje.
Po reševalni akciji bodo uvedli tudi preiskavo, zakaj so turiste v jamo v neprimernih razmerah sploh odpeljali.
Situacijo smo spremljali v živo
12.45 Trenutno je na vhodu Križne jame okoli 50 reševalcev, med njimi je po zagotovilih pristojnih dovolj izurjenih licenciranih potapljačev, ki se smejo potopiti v jamski sifon in na drugi strani v suhem delu izvajati jamarsko reševanje.
V reševalni akciji sodelujejo reševalci Jamarske zveze Slovenije, enote civilne zaščite in gasilci, logistično podporo reševalcem nudi občinski štab civilne zaščite Občine Cerknica.
12.30 Za reševanje od sobote popoldne petih ujetih v Križni jami, ki so sicer tam na varnem in nepoškodovani, imajo reševalci več možnih scenarijev. »Ko bomo v popoldanskih urah vnovič pri njih, bomo videli, kakšna je situacija,« je na novinarski konferenci pred Križno jamo povedal vodja enote za tehnično potapljanje Damir Podnar.
Scenariji se po besedah vodje jamarske reševalne službe in vodje intervencije Walterja Zakrajška pripravljajo. »V primeru nizkega vodostaja bo vse skupaj lahko zelo hitro potekalo, drugače imamo pa nekje 12-urni turnus oskrbe ujetih oseb, tako da če voda ne pade, bo ta sistem 12-urni, če pa voda pade, bo pa poveljnik, vodja enote za tehnično potapljanje s svojimi možmi jurišno posredoval in družino z vodnikoma spravil na varno na suhi del,« je dejal.
Na komercialni ogled Križne jame se je tričlanska slovenska družina s polnoletnim otrokom in dvema vodnikoma v soboto ob 8. uri odpravila v okviru Društva ljubiteljev Križne jame. Ker ob predvideni uri, to je ob 15. uri, niso prišli iz jame, se je dežurni iz društva spustil v jamo in ugotovil, da je prišlo do porasta vode, zato je ob 17. uri sprožil reševalno akcijo, je povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. Prvi potapljači so do ujetih prispeli ponoči in jih oskrbeli, drugi potop bo državna ekipa civilne zaščite za tehnično potapljanje po Curkovih besedah pričela ob 14. uri. Da dosežejo ujete, potrebujejo od tri do štiri ure.
Kot so še pojasnili na novinarski konferenci, je interesa za obisk Križne jame zelo veliko, obisk jame pa poteka kontrolirano, v manjših skupinah. V jami obiskovalci od jezera do jezera veslajo, vmes pa na prehodih čolne prenesejo po označenih poteh. Po znanih podatkih sodelujočih na novinarski konferenci je v zadnjih več kot 20 letih to prvi tak "nesrečni dogodek" v Križni jami.
Povedali so še, da vodniki, ki vodijo oglede, jamo poznajo, v društvu pa imajo tudi dogovorjen protokol za takšne primere, kot je tokratni. Ujeti so se v tem primeru umaknili nazaj na suhi del, kjer je tudi v izredno velikih vodah suho, na znanih točkah pa imajo tudi sicer že vnaprej pripravljene zaloge hrane, pijače in toplih oblačil za primer nesreče.
10.56 V reševalni akciji trenutno sodeluje 35 jamarskih reševalcev in osem potapljačev iz celotne Slovenije, pri delu jim pomaga tudi 11 gasilcev in člani civilne zaščite. Do ujetih v jami se bodo reševalci ponovni odpravili preko dneva, saj je pot do njih naporna in traja nekaj ur.
Križna jama je 8273 metrov dolg jamski sistem pod območjem med Blokami, Loškim in Cerkniškim poljem. Spada med odprte jame z nadzorovanim vstopom in turistične jame. Značilnost jame je veriga podzemnih jezerc s smaragdno zeleno vodo. Križna jama je po biološki raznolikosti četrti največji poznani jamski ekosistem na svetu. Je ena najlepših in najbolje ohranjenih jam na svetu.
10.32 Potapljači so ponoči prišli do petih obiskovalcev Križne jame, ki so v soboto tam ostali ujeti zaradi povečane količine padavin, in jim dostavili hrano. Kot je za STA povedal predsednik Jamarske zveze Slovenije (JZS) Igor Benko, so trije obiskovalci in dva vodnika na varnem in nepoškodovani. Počakati bo potrebno le, da začne voda upadati.
V soboto se je v Križno jamo odpravila na ogled družina s tremi člani, v znano turistično jamo pa sta jo odpeljala dva vodnika. Obiskovalci jame so stari med 22 in 58 let. V času njihovega obiska je začela voda naraščati, tako da se niso mogli več vrniti do vhoda. Križno jamo je mogoče obiskati le s čolnom, saj po njej teče reka Bloščica.
Več o reševalni akciji bodo vključeni povedali na novinarski konferenci, ki je sklicana za ob 12. uri pred Križno jamo.