V Sloveniji največ lažnih petdesetakov
V Banki Slovenije v sodelovanju s policijo ugotavljajo, da se število ponarejenih bankovcev in kovancev, umaknjenih iz obtoka, še naprej manjša. Se je pa lani zaradi povečanja števila ponarejenih bankovcev višjih vrednosti povečala skupna vrednost odkrite ponarejene gotovine.
Lani je bilo iz obtoka umaknjenih 598 ponarejenih evrskih bankovcev in 2475 ponarejenih evrskih kovancev, kar je 12 odstotkov manj kot v letu 2020. Pri bankovcih še vedno prevladujejo ponaredki 50-evrskih bankovcev, pri kovancih pa je bil najpogosteje umaknjen kovanec za dva evra. Nasprotno pa se je lani v medletni primerjavi za 22,4 odstotka povišala skupna vrednost odkrite ponarejene evrske gotovine.
Delež ponaredkov v slovenskem denarnem obtoku ostaja majhen.
To je povzročilo večje število umaknjenih ponarejenih evrskih bankovcev višjih vrednosti – za 100 in 500 evrov –, medtem ko se je število umaknjenih evrskih bankovcev nižjih vrednosti zmanjšalo.
»Če prejmete sumljiv bankovec ali kovanec, ga neposredno primerjajte z drugim, za katerega veste, da je pristen. Če se vaš sum potrdi, o tem nemudoma obvestite policijo,« opozarjajo in spominjajo, da je uporaba ponaredkov za plačilo kaznivo dejanje.