AVP

Vozite umirjeno, na dopustu ste

Vsako poletje se promet poveča, a zaradi tega za volanom nikar ne izgubljajte živcev.
Fotografija: Če vemo, kdaj in kje bodo zastoji, se jim lahko izognemo z načrtovanjem poti. FOTO: Tadej Regent
Odpri galerijo
Če vemo, kdaj in kje bodo zastoji, se jim lahko izognemo z načrtovanjem poti. FOTO: Tadej Regent

LJUBLJANA – Poleti se promet poveča povsod. Tako je vsako leto. Točno vemo, kdaj in kje bodo zastoji, zato se jim lahko izognemo z načrtovanjem poti. »Za volanom se torej nikar ne jezite in ne hitite, temveč raje poskrbite, da bo vožnja že del dopusta, sproščena in varna,« opozarjajo na Agenciji za varnost prometa (AVP).


Poleti vozniki zaradi dobre vidljivosti, suhih cest in drugih ugodnih dejavnikov dobijo lažen občutek varnosti in pogosteje vozijo prehitro. »Upoštevanje hitrosti je nujno vse leto, še posebno pa poleti, saj večja gostota prometa, raznovrstnost udeležencev v prometu ter vročina še dodatno povečajo nevarnost za nastanek prometne nesreče,« svarijo na AVP. Posebno pozorni moramo biti tudi na najranljivejše udeležence v prometu, to so motoristi, kolesarji in pešci, ki jih je v tem času na naših cestah največ.

Na pot se je treba pripraviti

Na AVP so pripravili tudi nekaj napotkov, ki se jih je dobro držati pred odhodom na počitnice, da bo pot mirnejša in varnejša. Posebno pozornost velja nameniti pripravi na pot, saj se boste s tem izognili marsikateri težavi. Pred odhodom preverite stanje na cestah, načrtujte, da se lahko zaradi gneče potovanje podaljša, in si pripravite alternativne poti oziroma postanke.
Če vemo, kdaj in kje bodo zastoji, se jim lahko izognemo z načrtovanjem poti. FOTO: Tadej Regent
Če vemo, kdaj in kje bodo zastoji, se jim lahko izognemo z načrtovanjem poti. FOTO: Tadej Regent

»Če je možno, se glavnim turističnim smerem izognite predvsem v petek popoldne, soboto dopoldne in nedeljo pozno popoldne,« še svetujejo. Poleg tega je dobro imeti pomembne reči vedno pri roki. Mednje denimo spadajo dovolj vode, dober zemljevid, zdravila in podobno. Poskrbite tudi za zadostno količino goriva in ne nalagajte prtljage na zadnje police, saj lahko ob morebitnem trku ali ostrem zaviranju poškoduje potnike. »Vozite zmerno, načrtujte pot in postanke,« svetujejo na AVP: »Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali povzroči utrujenost, zato se za volan usedite povsem spočiti in zdravi. Na daljši poti pa načrtujte več postankov. Pretegnite se in se na kratko sprehodite.«

Enako kot razmere na cestah je dobro spremljati tudi vremensko napoved, saj plohe in nevihte v hipu spremenijo vozne razmere. »Ob morebitni toči ne ustavljajte v predorih in pod nadvozi. To je zelo nevarno početje, ki vas lahko stane več kot popravilo avta zaradi toče,« znova opozarjajo na AVP. Če se vam zgodi, da naletite na nesrečo ali zastoj na avtocesti, pa ne pozabite na pomembnost pravilnega razvrščanja. Razvrstite se levo in desno, med kolonama pa mora biti dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil.

»Predvsem bodite strpni, prilagodite hitrost vožnje razmeram na cesti in imejte vedno zadostno varnostno razdaljo,« voznikom še polagajo na srce na Agenciji za varnost prometa. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije