Za gasilci na Krasu je težka noč, obseg ogroženega območja ogromen (FOTO)
»Za vse, ki se spopadajo s požarom na goriškem delu Krasa je težka noč,« je povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik, ki je bil v tej vlogi že četrto noč zapored. Po njegovih besedah je bilo zares naporno in stresno. Gorelo je že od sinoči na več lokacijah, pojavljala pa so se še nova žarišča. Treba je bilo veliko premikov enot, saj je obseg ogroženega območja zares ogromen.
Predstavnik za odnose z javnostjo intervencijskega štaba CZ Severne Primorske je Ervin Čurlič je za naš portal pojasnil, da se gasilske ekipe menjajo na 12 ur. Prihajajo iz celotne Slovenije, saj je bil takoj aktiviran državni načrt za večje požare v naravnem okolju. V veliki večini so to gasilci prostovoljnih gasilskih društev, seveda pa so vključene tudi poklicne enote.
Po Čurličevih besedah do poškodb pri gasilcih sicer prihaja – doslej je bilo le nekaj manjših opeklin in kakšen zvin gležnja –, a glede na število gasilcev, ki sodelujejo pri gašenju, so te številke razmeroma nizke. Nekaj več jih je imelo respiratorne težave zaradi gostega dima. Do kdaj bo ves ta pekel trajal, je nemogoče napovedati. »Vročina in suša sta namreč v teh dneh ob vetru glavni zaveznici ognja.«
Kot so še sporočili iz regijskega štaba CZ za severno Primorsko, je bilo najhujše na Cerju oziroma nad Mirnom in proti Trstelju. Ogromno je dima. »A kar je najpomembnejše – požarišča so pod nadzorom,« je prvi jutranji 'raport' zaključil Močnik, sicer tudi poveljnik severnoprimorske gasilske regije.
»Sicer pa so ljudje na Krasu in v Mirnu še kako hvaležni gasilcem in vsem službam sistema za zaščito in reševanje, ki sodelujejo pri tej intervenciji. In to jim na različne načine tudi sporočajo. Tako je v središču Mirna več velikih napisov 'Hvala' .... pa tudi ob cestah, po katerih se z izmen vračajo kolone gasilskih vozil iz celotne Slovenija, ljudje stojijo, mahajo, ploskajo ... To so trenutki, ki jih je težko prezreti,« še sporočajo pristojni.