OGNJENI ZUBLJI SO SE DVIGNILI

Gasilce čaka naporna noč, evakuirani prebivalci so se vrnili domov (FOTO in VIDEO)

Ponoči bo na terenu na Krasu več kot 500 gasilcev iz šestih gasilskih regiji. Čaka jih pestra noč. Še preden se je spustil mrak, je namreč zagorelo v bližini Cerja.
Fotografija: Boj z ognjem na Krasu. FOTO: PGd Vrhnika
Odpri galerijo
Boj z ognjem na Krasu. FOTO: PGd Vrhnika

Gasilci se na Krasu še vedno borijo s tremi večjimi požarišči: pri Novi vasi, Vojščici in na liniji med Cerjem in Trsteljem. Tu imajo tudi izdatno pomoč iz zraka, saj sta se helikopterjem in pilatusu vojske ter helikopterju policije pozno popoldne pridružila letalo za gašenje in slovaški helikopter.

Dopoldne je bila izvedena evakuacija prebivalcev treh krajev: Temnice, Vojščice in Novela. Zdaj so iz CZ severne Primorske sporočili, da je evakuacija preklicana. Razmere so se vsaj toliko umirile, da bo lahko nekaj več kot 400 krajanov noč preživelo doma. Popoldne je tiste, ki so del dneva preživeli v telovadnici v Komnu, obiskal župan občine Miren - Kostanjevica Mauricij Humar. Kot je povedal, je bilo ljudem nudeno dostojno začasno prebivališče in so bili zadovoljni z razmerami. Vse se je namreč zgodilo na hitro. 

Sicer pa je na terenu več kot tisoč slovenskih gasilcev, na pomoč pa jim je prišlo tudi devet hrvaških. 

Boj z ognjem na Krasu. FOTO: PGD Vrhnika
Boj z ognjem na Krasu. FOTO: PGD Vrhnika

Po drugi strani se požar širi na Vojščici in iz Vojščice proti Temnici, od koder so danes preventivno evakuirali prebivalce. Ta požar za zdaj uspešno zamejujejo. Kot je Humar izvedel od vodje intervencije, hiše trenutno niso ogrožene, gasilci pa poskušajo ogenj zaustaviti čim dlje od poslopij.

Sicer se je ogenj Kostanjevici na Krasu, kjer je štab operacije, medtem približal na okoli 200 metrov. Območje bodo varovali s pehotnimi silami in helikopterji, usposobljeni gasilci pa ocenjujejo, da so razmere s takšno taktiko obvladljive, je dodal Humar.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je spomnil, da so se razmere na goriškem Krasu v sredo zvečer izboljšale, nato pa sta se ponoči razplamtela dva velika požara, ob pojavu vetra pa se je situacija dopoldne še poslabšala. Trenutno se z ognjem bori 1.100 ljudi, od tega je tisoč gasilcev.

Kot je dejal, se bo požar po predvidevanjih kmalu združil s požariščem iz prejšnjih dni na Renškem vrhu, kjer ga bodo gasilci poskušali ustaviti, da svoje poti ne bi nadaljeval proti Trstelju. Linija požara se trenutno pomika od ceste Kostanjevica–Lokvica–Opatje selo.

Gasilci z vodo zalivajo nekatere lokalne prometnice, kjer bodo požar poskušali ustaviti. Če jim to ne bo uspelo, bodo sile prerazporedili na prometnice nekoliko bliže Trstelju, ob tem pa jim bodo ves čas pomagale zračne sile. Naknadno so iz civilne zaščite za severno Primorsko sporočili, da je gašenje iz zraka oteženo, a se trudijo po najboljših močeh.

»Če bi prišlo do preskoka, je velika nevarnost, da pride požar do naselij, in potem bo treba reševati objekte,« je opozoril minister za obrambo Marjan Šarec. Po njegovih besedah trenutno ni ogrožen noben objekt.

Agencija za okolje zagotavlja, da naj bi veter danes dosegel hitrosti do največ 25 kilometrov na uro, po 18. uri pa naj bi se umiril. V petek naj bi bila hitrost vetra spet nekoliko večja.

Hrvaški kanader se je vrnil v Pulj, saj gost dim onemogoča gašenje, slovaškega pa še ni bilo na prizorišče. Veter spet nosi ogenj iz Italije.

Trenutno so aktivna predvsem tri požarišča, vsa na lokacijah požarov iz prejšnjih dni. Največ skrbi gasilcem povzroča požar Klariči, torej v zaselku pod kraškim robom v bližini italijanske meje. Dim se je spet začel dvigati izza Mirenskega gradu, ki so ga včeraj komaj obvarovali pred požarom. Zdaj je gorišče že na 2.000 hektarjih.

»Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Ognjeni zublji so se znova dvignili na območju proti Cerju. V zraku sta (bili) tudi dve letali: hrvaški kanader in vojaški pilatus. Ob tem gasilcem pomagajo tudi helikopterji – vojske in policije ter avstrijski, slovaški pa je še na poti. Posredovanje iz zraka otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem,« so sporočili iz civilne zaščite severne Primorske.

Na terenu je že več kot tisoč gasilcev iz šestih gasilskih regij (gorenjske, celjske, notranjske, savinjske, obalno-kraške in severnoprimorske), Slovenska vojska je zagotovila tudi zdravstveno enoto, pripravljala pa bo tudi tople obroke za gasilce na terenu. Vse več nalog imajo tudi policisti, zlasti pri evakuaciji ogroženih. V pripravljenosti so tudi reševalci ter člani ekipe prve pomoči RK Nova Gorica. 

Požar na krasu, Selo in Kostanjevica na Krasu. FOTO: Črt Piksi
Požar na krasu, Selo in Kostanjevica na Krasu. FOTO: Črt Piksi
Aktivni so tudi zaposleni na Zavodu za gozdove, ki v prvi vrsti pomagajo gasilcem iz drugih predelov Slovenije pri usmerjanju in gibanju po terenu oziroma po vseh požarnih poteh, ki jih seveda odlično poznajo. Usklajujejo pa tudi izvajanje sečenj z izvajalci iz Slovenskih državnih gozdov in drugih ter na obstoječih požarnih poteh in širitvah koridorjev ter varnostnih posek.

Požarišče v Mirnu. FOTO: Anja Intihar
Požarišče v Mirnu. FOTO: Anja Intihar

Za gasilci naporna noč, enega odpeljali v bolnišnico

Za gasilci je naporna noč. Kot je povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik, so se spopadali z več požari, med njimi z dvema večjima le nekaj sto metrov od vasi Kostanjevica na Krasu, torej na območju, kjer se je že v sredo ogenj nevarno približal naselju. Obe žarišči so gasilci obvladali in omejili. Še vedno je izklopljen daljnovod in zaprtih nekaj cest.

Ervin Čurlič iz regijskega štaba civilne zaščite je pojasnil, da težavo predstavljajo neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, zaradi katerih ognja ne morejo gasiti v središču požara. Ker gasilci zaradi varnosti ne morejo dostopati do središča požara, je edina možnost, da ga pogasijo, gašenje s helikopterji. Ti ponoči ne morejo leteti, se bodo pa v gašenje znova vključili danes.

Sicer pa je bilo ponoči na terenu več kot 800 gasilcev iz osmih slovenskih regij, na Kras pa prihajajo še nove enote. Zaradi utrujenosti in izčrpanosti gasilcev, sploh po včerajšnji »hudi uri«, so nujno potrebne rotacije ekip. Kot je povedal Močnik za slovenskenovice.si, so že izvedli menjave gasilcev in za zdaj je še na voljo dovolj mož, ki so se pripravljeni podati v boj z ognjenimi zublji. Aktivirani so trije helikopterji in letalo pilatus, vključil se je tudi hrvaški kanader. Enega gasilca so morali zaradi zastrupitve odpeljati v bolnišnico. 

Bojijo se vetra z morja, ki bi spet pomenil večjo nevarnost za širitev. Vremenoslovci so napovedali, da danes močnejšega vetra naj ne bi bilo. Včeraj je bil težaven zahodni veter, ki je požar širil iz Italije proti Sloveniji. Jutri dopoldne bo veter v nasprotni smeri, tako da ni hude nevarnosti za to isto gorišče, bo pa popoldne spet zapihal veter z morja. Težko je napovedovati, saj se razmere hitro spreminjajo.

Kaj se je dogajalo na včerajšnji peklenski dan, preberite tukaj.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije