Prispeli letali spartan iz Romunije, ki naenkrat odvržeta 5000 litrov vode (FOTO in VIDEO)
20:20 Po treh burnih dnevih je bila današnja sobota bolj prijazna in mirna, tako za prebivalcev kot tudi številne gasilce. V prvem delu dneva je bila koncentracija sil usmerjena proti območju Železna vrata -Trstelj, popoldan pa je gasilcem nekaj več preglavic povzročilo dogajanje na zahodu. Tudi uradno sta bili preklicani evakuaciji vasi in zaselkov v občini Miren Kostanjevica in Renče Vogrsko. Nazadnje za Mohorine.
Razmere so stabilne in pod nadzorom, a vremenska napoved za jutri ni preveč spodbudna - pričakuje se močnejša burja. Je pa načrtovan prihod kar 1500 gasilcev in tudi številnih prostovoljcev, usposobljenih za sečnjo oziroma za upravljanje z motornimi žagami.
Ob tem še novica, da je mestna občina Nova Gorica vzpostavila preventivni operativni štab in klicni center in sicer v Sokolskem domu v Prvačini. Pri tem sodelujejo štiri krajevne skupnosti: Prvačina, Dornberk, Branik in Gradišče, ki so najbližje požarom. Vzpostavljena je tudi telefonska številka, ki je občankam in občanom na voljo za vsa vprašanja: 05 3350107.
Pogorel le en objekt
Večje škode na objektih do zdaj sicer ne beležijo, pogorela je le koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče-Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Upa, da bo pri tem ostalo. V določenih zaselkih je sicer ogenj prišel v neposredno bližino objektov.
Današnji dan je bil sicer po oceni predstavnika Civilne zaščite Ervina Čurliča »v primerjavi z zadnjimi tremi bistveno bolj prijazen do gasilcev«. A kot je opozoril, kljub veliko vzpodbudnejši situaciji na Krasu še vedno gori, poleg tega je zaradi vetra težko predvideti nadaljnje dogajanje. »Stvari se spreminjajo iz ure v uro, raje ne bi ugibali. Počakajmo, kaj bo prinesla noč,« je dodal.
19:14 Na pomoč prihajata tudi dve vojaški letali spartan iz Romunije. Kot je Slovenska vojska sporočila na Twitterju, posadke že pripravljajo vse potrebno za izvedbo gašenja na Krasu.
Danes so že izvedli ogledni prelet in tudi odvrgli vodo. Gašenje s temi letali je namreč nekoliko zahtevnejše, pri odmetu vode potrebujejo več prostora, ob tem morajo biti pozorni na gasilce na tleh, je v izjavi pojasnil predstavnik Civilne zaščite Ervin Čurlič.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je v izjavi za POP TV pojasnil, da je varnostna zahteva za gašenje s spartanom 500-metrski varnostni koridor, na katerem ne sme biti ljudi ali opreme. Ocenjujejo, da bi tako vrsto gašenja lahko uporabili za nove požare, torej tam, kjer bi požar preskočil in bi ga z vodo z letala zamejili. Romunski letali spartan bosta na letališču Brnik dva ali tri, uporabili ju bodo, ko bodo razmere dopuščale, je še napovedal Šestan.
Izpoved gasilca vojaka:
16:30 Pred nekaj minutami je bila preklicana evakuacija prebivalcev vasi Mohorine, ti se lahko sedaj varno vrnejo v svoje domove. Na terenu je trenutno 1.061 gasilcev. Gašenje poteka tudi iz zraka s pomočjo 13 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Avstrije, Madžarske in Italije. Prihajata tudi dve letali iz Romunije. V tem času se aktivno pripravljajo menjave gasilcev, predvideva se namreč, da bo tudi ponoči požar gasilo prek 1.000 gasilcev.
Župan občine Komen pa je pozval vse, naj ne delajo ničesar na lastno pest. Takole je zapisal: »Razne samoiniciativne, čeprav dobronamerne akcije sekanja in žaganje dreves za ureditev protipožarnih presek brez ustreznega strokovnega vodenja s strani za to usposobljenih ustanov pomenijo mnogokrat žal le še dodatno oviro v boju proti ognjenimi zublji. To se je izkazalo sinoči, ko je akcija žaganja dreves pri Šibeljih skoraj privedla do katastrofe, ko je požagano deblo padlo na elektrovod in zanetilo nov požar. Posledično so morale prihiteti preobremenjene gasilske enote in pogasiti požar, preden se je ta razširil, namesto da bi "branile" Trstelj pred velikim požarom, ki se mu približuje s severozahodne strani.«
Za gasilci na Krasu je še ena zahtevna noč. Kot je povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik, je bilo zares pestro. Gasilci so držali požarno linijo pred Opatjim selom, požar je aktiven na Trstelju, pojavljala so se še nova žarišča. Ogromno je dima. Na terenu je danes več kot 1000 gasilcev, ki so tudi v posameznih vaseh in zaselkih ter spremljajo dogajanje.
»Na delu je tudi danes državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS), ki je v sedmih dneh odstranila 120 kosov v skupni masi 750 kilogramov,« je za STA dejal poveljnik enote Darko Zonjič. Ena od štirih ekip, ki so na terenu, trenutno odstranjuje topovsko bombo in ročno granato. Veseli ga, da se gasilci držijo njihovih navodil in gasijo iz »varnih con«. Neeksplodirana sredstva so zaradi požara močno pregreta in obstaja nevarnost eksplozij. »Teh sicer ne štejemo več.«
Za večino krajev v občini Renče - Vogrsko je bila malo po 11. uri uradno preklicana evakuacija. Ta pa še naprej velja za Mohorine, saj se je tam ogenj znova nevarno približal. Tudi prebivalci preostalih naselij naj bodo v pripravljenosti, saj se razmere na požarnem območju zelo hitro spreminjajo.
Gasilcem so tudi danes v veliko pomoč zračne sile, in sicer šest helikopterjev, pilatus in tudi hrvaško letalo za gašenje. Prihaja pa še nekaj helikopterjev iz tujine, ki so bili dejavni že v prejšnjih dneh, prek evropskega mehanizma je odobrena pomoč tudi treh letal romunske vojske.
»Glavna koncentracija je usmerjena proti Trstelju in za zaščito Renč in vseh zaselkov in krajev, sploh tistih na gozdnatih območjih vznožja Krasa. Za spoznanje mirnejše je v Opatjem selu in okolici,« so okoli 9. ure sporočili iz CZ severne Primorske.
Poleg gasilcev so tudi danes na terenu gozdni delavci. Več kot 260 jih je, od tega 30 iz Slovenskih državnih gozdov, ki v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije izvajajo protipožarne preseke in čistijo okolice vasi. Tudi v prihodnjih dneh bodo dobrodošli vsi, ki želijo pomagati. A morajo biti za to usposobljeni oziroma imeti certifikat za delo z motornimi žagami.
Dim in pepel sta se v petek popoldne in zvečer razširila proti severovzhodu. Prebivalci so dim opazili na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji, so sporočili iz Agencije RS za okolje (Arso).
Dopoldne se lahko veter obrne
Poveljnik CZ Srečko Šestan je v petkovih Odmevih na TV Slovenija dejal, da se bodo zračne sile z ognjem začele bojevati že ob šestih zjutraj. »Ob šestih bomo imeli na razpolago 11 helikopterjev in tovorno letalo pilatus, pridružil se jim bo tudi hrvaški helikopter, ob sedmi uri pa bo začel gasiti tudi hrvaški kanader,« je dejal. Ob tem je izrazil upanje, da bo gasilcem s podporo iz zraka zjutraj uspelo omejiti požar, saj se okoli 11. ure veter obrne, kar nato povzroča velike težave.
Kras bo obiskal tudi srbski minister Vulin
Danes bo območje goriškega Krasa, ki ga že več dni pestijo hudi požari, obiskal minister za notranje zadeve Srbije Aleksandar Vulin, so sporočili z ministrstva za obrambo. V operativnem štabu CZ v Kostanjevici na Krasu se bo srečal z ministrom za obrambo Marjanom Šarcem. Po predstavitvi razmer in operativnih aktivnosti na območju požarov si bo na terenu ogledal potek aktivnosti pri obvladovanju požara ter pozdravil helikopterski posadki dveh helikopterjev, ki ju je Srbija poslala na pomoč slovenskim gasilcem pri gašenju iz zraka.