NELOČLJIVO POVEZANA

Zloglasni slepi potnik med bananami: zgodilo se je celo, da je kokain pristal v veleblagovnicah

Pošiljke kokaina iz Južne Amerike tihotapci najraje skrivajo med priljubljen sadež. V podjetju Rastoder opozarjajo, da jim zaradi kriminalcev nastaja poslovna škoda.
Fotografija: Kokain pride iz istih držav kot banane. FOTO: Getty Images, istockphoto
Odpri galerijo
Kokain pride iz istih držav kot banane. FOTO: Getty Images, istockphoto

V zadnjem času pogosto poročamo o večstokilogramskih zasegih kokaina, namenjenega v Slovenijo, saj tudi na tem področju že dolgo ne zaostajamo več za drugimi državami Evrope. Pozornost pa so v slovenski javnosti pritegnili tudi zasegi mamil v drugih državah, in sicer predvsem po zaslugi embalaže, v kateri kokain pride v Evropo. Gre za Derby, eno najprepoznavnejših blagovnih znamk v lasti slovenskega poslovneža Izeta Rastoderja. A težava je globalna, saj se z njo srečujejo vsi uvozniki banan. Zgodilo se je celo, da je kokain, skrit v bananah, pristal v veleblagovnicah.

»Dejstvo je, da samo podjetje Rastoder na teden pripelje okoli 200 kontejnerjev banan v Evropo, tako da si lahko predstavljate, kakšne ogromne količine priplujejo še pod drugimi znamkami. Govorimo o več tisoč zabojnikih na teden, vsak pa vsebuje več kot 1000 škatel banan. Torej milijoni škatel vsak teden, skozi celo leto, zato je tudi največ napadov,« je za Slovenske novice pojasnil naš uvoznik banan.

Nedavni zaseg več kot 270 kilogramov kokaina na Malti FOTO: Malta Today
Nedavni zaseg več kot 270 kilogramov kokaina na Malti FOTO: Malta Today

Da sta banana in kokain neločljivo povezana, priča nedavno poročilo dopisnice TV Slovenija iz Belgije, da je Antwerpen, največja vstopna točka v Evropo za sveže sadje, ki ima direktne kontejnerske povezave z državami Južne Amerike, postala kokainska prestolnica Evrope; po raziskavah Evropske agencije za mamila o vsebnosti kokaina v odpadnih vodah je že več let zapored na prvem mestu.

Po odmevnem primeru konec januarja 2020 v Ljubljani, ko se je policija oglasila v Derbyjevem skladišču v Ljubljani, kaznivega dejanja niso zaznali. FOTO: Marko Feist
Po odmevnem primeru konec januarja 2020 v Ljubljani, ko se je policija oglasila v Derbyjevem skladišču v Ljubljani, kaznivega dejanja niso zaznali. FOTO: Marko Feist

Kokain v plastičnih bananah

Banane imajo to smolo, da prihajajo iz istih držav kot zloglasni slepi potnik. Zabojnike s sadjem kriminalne združbe izkoristijo za svoje pošiljke, v Luki Koper so v preteklosti kokain odkrili celo v plastičnih bananah, ki so bile v kontejnerju skupaj s pravimi.

Tako pri banani kot tudi kokainu gre za blago, ki je v Evropi zelo zaželeno, zato poskušajo lopovi legitimen posel uporabiti za prikrivanje tihotapljenja droge. Oblasti se tega seveda zavedajo, a vseh kontejnerjev preprosto ne morejo pregledati. V Kopru menda pregledajo 30 odstotkov takšnega tovora. Težavo predstavlja tudi hitra pokvarljivost sadežev, zaradi česar morajo cariniki svoje delo opraviti morda hitreje.

Kokain redno skrivajo v pošiljke. FOTO: Marko Milačić, Prava Crna Gora
Kokain redno skrivajo v pošiljke. FOTO: Marko Milačić, Prava Crna Gora

»Tihotapljenje droge iz Južne Amerike proti Evropi je vedno večja težava, s katero se sooča celotna Evropa in svet, vsa pristanišča in podjetja, ki smo tarča združb,« nam je povedala Katja Klavora, vodja stikov z javnostjo v družbi Rastoder, kjer opažajo številne zasege prepovedanih drog v bananah skorajda v vseh pristaniščih po Evropi. »Prav zaradi tega zavedanja vlagamo veliko sredstev za krepitev varnosti v celotni verigi od same plantaže do prihoda banan do kupca. Sodelujemo z zanesljivimi partnerji, na zabojnikih pa imamo več varnostnih plomb. Delamo vse, kar je v naši moči, za preprečitev tihotapskih napadov na naše pošiljke,« pojasnjuje.

»Prvi korak v primeru kontaminacij je vsekakor suspenz določenega dobavitelja, plantaže ali pakirnice. Dobavitelj je dolžan analizirati morebitne varnostne luknje in zoper njih ustrezno ukrepati. Šele po prejetih zagotovilih, da je varnost dodatno okrepljena, se lahko sodelovanje nadaljuje. Verjamemo v naše poslovne partnerje, s katerimi imamo korektne odnose in v primeru, da opazimo varnostno pomanjkljivost, delujemo interaktivno pri posodabljanju varnostnih ukrepov,« še dodaja. Na vprašanje, ali sami spremljajo pošiljke celotno pot iz Južne Amerike v Evropo, dobimo odgovor, da nekateri kontejnerji pridejo v njihov logistični center v Ljubljani, drugi pa so prodani že v času transporta, tako da jih fizično sploh ne prevzamejo.

Preprodajalci drog imajo radi banane. FOTO: Gettyimages
Preprodajalci drog imajo radi banane. FOTO: Gettyimages

Poslovna škoda

V podjetju Rastoder zagotavljajo, da nikoli ni bilo prav nobenega kazenskega postopka ne proti podjetju Rastoder ne proti zaposlenim, jim pa zaradi vsega nastaja poslovna škoda. »Škoda nastaja na vseh področjih, hkrati pa tudi stroški za krepitev varnostnih ukrepov v celotni verigi nabave. Škoda nastaja v logistični verigi, saj je zaradi varnostnih ukrepov daljše potovanje, banana pa je hitro pokvarljiv sadež. Dodatna škoda in stroški nastanejo, če se kontejnerji odpirajo, saj pride do prekinitve hladne verige in je sadje izpostavljeno višjim temperaturam, zaradi česar propade.«

Nemalokrat pa so bili, smo izvedeli, razočarani tudi zaradi obravnave njihovega podjetja v medijih. »Ogromna škoda se nam dela ob nekorektnem poročanju, ki prepogosto neutemeljeno s prstom kažejo na nas, čeprav vedno znova poudarjamo, da smo tarče tihotapskih napadov. Napadi se dogajajo na vsa podjetja, ki se ukvarjajo z distribucijo banan ali drugih proizvodov. Zato v državah, kot so Italija, Malta, Portugalska, Belgija, Nizozemska in druge, tako preiskovalni organi kot tudi mediji praviloma javnost obvestijo, da lastnik oziroma prejemnik zakonitega blaga ni vpleten ali pa kakor koli seznanjen s tihotapljenim tovorom. V domačih člankih pa se (skoraj) vedno omenja le ena blagovna znamka,« je sklenila Katja Klavora. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije