Grozljiva izbira: ali otroci ali hišni ljubljenčki
Draginja je prizadela tako rekoč vse države po svetu in ponekod so ljudje prisiljeni sprejemati težke odločitve, da bi preživeli. V Avstraliji so denimo v zadnjih tednih opazili, da si vedno več državljanov ne more več privoščiti oskrbe svojih hišnih ljubljenčkov, zato so jih začeli množično puščati v zavetiščih za živali. »Žalostno je, da se morajo ljudje odločati, ali bodo nahranili svoje otroke ali živali. A za mnoge je to žal postalo realnost,« je za BBC dejala upravnica enega od zavetišč v Melbournu, ki poka po šivih.
V Avstraliji so cene podivjale že pred meseci, najbolj so se podražile hrana in brezalkoholne pijače.
»Težko mi je, ko gledam živali, ki ne razumejo, zakaj so se znašle tu, zakaj so jih nekoč tako ljubeči skrbniki zapustili. A prav nič lažje ni tolažiti ljudi, ko pri nas puščajo ljubljenčke, ki so pravzaprav del njihove družine. Nihče se ne bi smel znajti v takšnem položaju,« je še poudarila upravnica Susan Talevski. Najnovejša pridobitev zavetišča je 63 kilogramov težak neapeljski mastif, star komaj štiri leta. Ker samo hrana zanj lastnika stane skoraj tisoč evrov na leto, se je od njega s težkim srcem moral posloviti. A tudi zavetišče ni daleč od bankrota. »Pri nas je že 500 živali, to je veliko lačnih gobčkov, ki jim moramo priskrbeti hrano, oskrbo. Pomagamo si z donacijami, a če bo šlo tako naprej, bo tudi teh kmalu zmanjkalo,« je zaskrbljena Talevskijeva.
V Avstraliji so cene podivjale že pred meseci, septembra je bila inflacija 10,1-odstotna, najbolj so se podražili hrana in brezalkoholne pijače, izboljšanja pa ni na vidiku. Zaradi poplav, ki so prizadele vzhodni del države in uničile ogromno obdelovalnih površin, naj bi denimo cene sadja in zelenjave v naslednjega pol leta zrasle za še dodatnih osem odstotkov, medtem ko so bile cene hrane za živali že konec junija 12 odstotkov višje kot leto prej.