Grozljiva tragedija nedaleč od Dobove: 30-letnica nožem ubila otroka in sebe
V ponedeljek je moški v hiši v Donji Bistri, nedaleč od meje s Slovenijo, našel dve trupli. V mlaki krvi sta ležala njegova 30-letna žena ter njun petletni sin. Pretreseni oče, ki je ob 12.30 prišel domov na kosilo, je nemudoma poklical reševalce in policijo. Po prvih informacijah je ona v kopalnici najprej z nožem ubila otroka, nato pa sodila še sebi.
Tamkajšnji sosedje so v šoku in pravijo, da je mati več dni govorila, da ne zmore več, a da je niso jemali resno. Ena od sosed je za 24sata povedala, da je mater in sina pred nekaj dnevi srečala v bližnji trgovini. Malček naj bi jo prosil za čokoladico, ona pa mu je odvrnila, da mu je tokrat ne more kupiti in da jo bo dobil drugič. Soseda se je ponudila, da mu ona plača čokolado, mati pa je menda bi ob tem le molčala in zapustila trgovino.
V preteklosti v družini ni bilo nasilja
S hrvaškega ministrstva, ki je pristojno za socialne zadeve, so sporočili, da jih je tragičen dogodek pretresel. »Doslej v tej družini ni bilo prijav zaradi nasilja v družini, smo pa nemudoma naročili upravni nadzor na pristojni center za socialno delo, da bi preverili vse okoliščine.«
Ste v stiski?
Če pri svojcu, znancu ali prijatelju opazite znake ali simptome depresije, jih spodbudite, da poišče strokovno pomoč. Na iste vire pomoči se lahko obrnete, če znake ali simptome depresije opazite pri sebi.
Viri pomoči
Prvi vir strokovne pomoči je izbrani osebni zdravnik. Po potrebi bo predpisal zdravljenje, napotil k specialistu (h kliničnemu psihologu ali k psihiatru) ali drugim oblikam pomoči. Klinični psihologi in psihiatri delujejo v okviru zdravstvenih domov, psihiatričnih bolnišnic in kot zasebni izvajalci s koncesijo ali brez nje. Za nosečnice in ženske po porodu je na voljo seznam s kontakti nekaterih izmed teh strokovnjakov, ki se še posebej posvečajo tej populaciji. Kadar je stiska zelo huda in vaš osebni zdravnik ni dosegljiv, se lahko obrnete neposredno na:
– dežurnega zdravnika,
– dežurno ambulanto najbližje psihiatrične bolnišnice,
– reševalno službo (112) ali urgentno psihiatrično ambulanto v Centru za zunajbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani (01 475 0670).
Za podatke o ustreznih oblikah pomoči ali samo za podporo in pogovor se lahko obrnete tudi na:
TELEFONE ZA POMOČ V STISKI
Klic v duševni stiski 01 520 9900 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24 ur/na dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
Društvo SoS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja 080 1155 (pon.–pet. med 12. in 22. uro; sob., ned., prazn. med 18. in 22. uro).
TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.
Pomoč je na voljo tudi v kateri izmed svetovalnic v mreži psiholoških svetovalnic Posvet.