HONDURAS

Izgredi v ženskem zaporu: v spopadu tolp umrlo najmanj 41 zapornic

Izgredi potekali z vednostjo paznikov? Predsednica Hondurasa že napovedala ostre ukrepe.
Fotografija: Pretreseni svojci žrtev
FOTOGRAFIJI: Fredy Rodriguez, Reuters
Odpri galerijo
Pretreseni svojci žrtev FOTOGRAFIJI: Fredy Rodriguez, Reuters

V ženskem zaporu v Hondurasu so v torek izbruhnili hudi izgredi, pri čemer je umrlo najmanj 41 zapornic. Nasilje naj bi izbruhnilo zaradi spora med rivalskima tolpama. Predsednica države Xiomara Castro je za nasilje obtožila ulične tolpe (maras), ki v veliki meri obvladujejo zapore. Dejala je še, da so bili izgredi načrtovani in da naj bi potekali z vednostjo paznikov, zato je napovedala stroge ukrepe proti odgovornim.

Priče poročajo, da so nasilje v zaporu Tamara severozahodno od prestolnice Tegucigalpa začele pripadnice tolpe Barrio 18, ki so streljale na druge zapornice, jih zabadale in zažigale. Šlo naj bi za spopad s pripadnicami rivalske tolpe Mara Salvatrucha (MS-13).

V bolnišnici v Tegucigalpi so zaradi strelnih ran in vbodnih ran z nožem zdravili najmanj sedem zapornic, so povedali tamkajšnji zaposleni.

Vodja sistema državnih zaporov Julissa Villanueva je povedala, da se je upor verjetno začel zaradi nedavnih poskusov oblasti, da bi zatrle nezakonite dejavnosti v zaporih. Šlo naj bi za odziv na ukrepe, ki jih oblasti izvajajo proti organiziranemu kriminalu.

Za hudo nasilje v zaporih in tudi na ulicah v Hondurasu, Gvatemali in El Salvadorju so večinoma odgovorne ulične tolpe. Tudi v državnih zaporih, kjer zaporniki pogosto sami določajo pravila in prodajajo prepovedano blago, imajo kriminalne združbe veliko nadzora.

Nasilje je izbruhnilo po ukrepih oblasti proti organiziranemu kriminalu.
Nasilje je izbruhnilo po ukrepih oblasti proti organiziranemu kriminalu.

Gre za najhujšo tragedijo v ženskem zaporu v Srednji Ameriki po letu 2017, ko so dekleta v mladinskem prevzgojnem zavodu v Gvatemali zažgala vzmetnice v znak protesta proti posilstvom in drugemu slabemu ravnanju v hudo prenapolnjenem zavodu. V požaru je takrat umrlo 41 deklet. Najhujša tovrstna tragedija se je prav tako zgodila v Hondurasu, v zaporu Comayagua, ko je v požaru, ki ga še niso pojasnili, leta 2012 umrlo 361 ljudi. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije