GROZA

Smrtonosni ledenik: pogrešajo še do 17 ljudi, tudi devetletnega otroka

Gmota ledu in skal raztrgala plezalce. Med smrtnimi žrtvami trije Italijani.
Fotografija: Razmere na ledeniku ostajajo zelo tvegane. FOTO: Borut Živulović/Reuters
Odpri galerijo
Razmere na ledeniku ostajajo zelo tvegane. FOTO: Borut Živulović/Reuters

Koliko plezalcev je bilo ob plazu na Marmoladi, ni znano, po zadnjih podatkih pa je umrlo šest ljudi, devet je ranjenih, od njih sta dva v kritičnem stanju, še najmanj 12 pa jih pogrešajo. Po nekaterih ocenah je pogrešanih še 17, med njimi menda tudi devetletni otrok, možnosti, da jih bodo našli žive, pa je vse manj; 18 so jih rešili takoj po zdrsu plazu.

Italijanske oblasti so odprle posebno telefonsko linijo, prek katere naprošajo vse, ki morebiti pogrešajo svojce, naj pokličejo in jim tako pomagajo pri iskanju. Na parkirišču v dolini so namreč še številni avtomobili, ki so za zdaj brez lastnika, tako domnevajo, da pripadajo žrtvam ali pogrešanim.

Šokirani reševalci so ob prihodu na kraj nesreče uzrli številna razmesarjena trupla, ki so jih kosi ledu in skale povsem zmaličili, tako da bo pri mnogih zelo otežena tudi identifikacija. Kot je znano, je plaz snega, ledu in kamenja zasul dostopno pot med točkama Punto Rocco in Punto Penio v času, ko je bilo na njej več vrvnih skupin, koliko jih je odneslo, še ugotavljajo; pristavili so, da so bili vsi plezalci ustrezno opremljeni. Upajo sicer, da so se nekateri še pred tragedijo spustili na drugo stran, proti Bellunu, in se ognili smrtni gmoti. Za odlom dela ledenika so krive visoke temperature, ki so dan prej dosegle rekord, kar 10 stopinj Celzija so izmerili na vrhu 3343 metrov visoke kraljice Dolomitov.

Z nenavadno toplim vremenom se v celotni Italiji spopadajo že ves mesec, zelo visoke temperature pa na ledeniku običajno pričakujejo šele sredi avgusta, ne na začetku julija, pojasnjujejo strokovnjaki in svarijo, da so razmere zelo tvegane, in opozarjajo na veliko nevarnost plazov v prihodnjih tednih. Neutrudni reševalci medtem še naprej pregledujejo teren in iščejo morebitne žrtve, pomagajo jim tudi psi, nad območjem pa krožijo droni in pet helikopterjev; za zdaj še ni znana narodnost vseh ponesrečenih, a naj bi bili med njimi tudi tuji državljani, med šestimi smrtnimi žrtvami pa so trije Italijani. Grmenje plazu so slišali in nato opazili drsečo gmoto snega in ledu tudi nižje na gori, so povedale priče v eni od gorskih koč.

Državno tožilstvo v Trentu proučuje okoliščine tragedije, sožalje pa je družinam izrazil tudi italijanski premier Mario Draghi. V jutrišnji številki Novic pa si lahko preberete pogovor z alpinistom in slovenskim gorskim vodnikom Klemnom Gričarjem, ki je v neposredni bližini kraja nesreče. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije