V gozdnih požarih v Čilu umrlo 23 ljudi
Medtem ko je ZDA zajel polarni mraz s temperaturami tudi 30 in več stopinj pod lediščem, ki je prejšnji teden vzel najmanj enajst življenj, pa južnoameriška država Čile gori. Dobesedno. Po čilskih regijah Biobio in sosednji Nuble so se razdivjali uničujoči gozdni požari, ki so se v soboto razširili že po pokrajini Araucanía. »Vremenske razmere močno otežujejo napore, da bi požare spravili pod nadzor in pogasili,« je dejala notranja ministrica Carolina Tohá. Skoraj 100.000 akrov gozda je namreč v primežu ognjenih zubljev, ki so z domov precej redko poseljenih pokrajin pregnali več kot 1100 ljudi, skoraj 1000 jih je bilo v ognju tudi ranjenih, najmanj 23 pa jih je že umrlo, a se oblasti bojijo, da bo ta številka na koncu višja, tudi ker jih najmanj deset pogrešajo.
V treh čilskih regijah so oblasti razglasile izredno stanje. Gasilcem bo tako na pomoč lahko priskočila tudi vojska, država pa bo sprostila dodatna sredstva, namenjena naravnim katastrofam. V boju z 231 požari, od katerih so jih do sobote 151 sicer spravili pod nadzor, so Čilu pomoč ponudili Španija, ZDA, Argentina, Ekvador, Brazilija in Venezuela, vključno z letali in gasilci. Zaradi izrednega stanja je dopust prekinil tudi čilski predsednik Gabriel Borić ter že v petek odpotoval v najbolj prizadete regije in jim obljubil pomoč. Izpostavil pa je, da znaki kažejo, da so bili nekateri požari morda namerno podtaknjeni.
Ozračje je razbeljeno, s temperaturami do 40 stopinj Celzija.
Izmed 23 žrtev jih je 11 življenje izgubilo v mestu Santa Juana v pokrajini Biobio, tudi gasilec, ki ga je povozilo gasilsko vozilo. V nesreči s helikopterjem, ki je odletel na pomoč, sta umrla bolivijski pilot in čilski mehanik. Štirje pa so umrli v dveh ločenih avtomobilskih nesrečah, »eno avtomobilsko trčenje se je zgodilo, ko so poskušali ubežati požaru, v drugem primeru pa je ogenj že ujel avtomobil«.