Začelo se je največje sojenje v Belgiji
V belgijski prestolnici se je začelo sojenje zaradi terorističnih napadov leta 2016. Največji tovrstni proces v zgodovini Belgije se je začel z zaslišanjem prič, ki bodo še dodatno razsvetlile dogajanje pred šestimi leti in pol, ko sta se dva samomorilska terorista razstrelila na bruseljskem letališču Zaventem, tretji pa na postaji podzemne železnice Maelbeek v belgijski prestolnici. Ubitih je bilo 32 ljudi, na stotine pa ranjenih.
Ena od prič terorističnega napada, 37-letna Christelle Giovannetti, je povedala, da ji izkušnja še vedno močno greni življenje. Na dan terorističnega napada se je med jutranjo prometno konico vozila s podzemno železnico, ko je v sosednjem vagonu eksplodirala bomba. »Zaradi poškodbe ušes nosim slušni aparat, imam težave z glasnimi zvoki, veliko šumenja v ušesih, vsakdanje življenje pa je težko,« je dejala.
34 milijonov evrov naj bi stalo največje sojenje pripadnikom Islamske države v Belgiji.
Sojenje, kjer sodeluje več kot 900 civilnih tožnikov, poteka na nekdanjem sedežu Nata v Bruslju. Od devetih obtoženih jih je bilo pet v Franciji že obsojenih za napade v Parizu 13. novembra 2015, med njimi tudi 33-letni Salah Abdeslam. Desetemu obtoženemu sodijo v odsotnosti, saj naj bi medtem umrl v spopadih v Siriji. Odgovornost tako za napade v Parizu kot tudi v Bruslju je prevzela skrajna skupina Islamska država, preiskovalci pa menijo, da jih je izvedla ista celica s sedežem v Belgiji, katere del je bil tudi Abdeslam. V Belgiji pričakujejo, da se bo sojenje zaradi množice tožnikov in prič zavleklo daleč v leto 2030, stalo pa naj bi okoli 34 milijonov evrov.