Bojanov lov na črni kozarec (FOTO)
Dejstvo, da čebelarji s sončne strani Alp spadajo med najboljše na svetu, se je znova potrdilo – na drugi strani velike luže. V Združenih državah Amerike je ime Slovenije in slovenskih čebelarjev proslavil dobro leto upokojeni policist Bojan Donko iz Dolge vasi pri Lendavi.
Gre za dolgoletnega napol ljubiteljskega, napol poklicnega čebelarja, ki ima 150 čebeljih družin in pridela okrog sedem ton medu na leto. Donko se je prebil v finale 11. mednarodnega tekmovanja degustacije medu v ZDA (11th Annual Black Jar International Honey Contest). Gre za izjemen uspeh, saj je Bojanov ajdov med sploh prvi slovenski, ki se je prebil tako visoko na svetovnem tekmovanju z okušanjem.
Degustacijsko tekmovanje je potekalo v mestu Asheville v zvezni državi Severna Karolina. Njegov ajdov med je bil eden izmed 30 finalistov, ki so prestali več izločilnih krogov in prejeli certifikat finalista v konkurenci temnih medov.
Štirinajst sodnikov je na koncu sedelo za dolgo mizo, kjer so jim postregli s črnim satenom pokrite steklene kozarce – iz tega izhaja tudi naziv tekmovanja (black jar, črni kozarec). Najokusnejšega na svetu je pridelal Richard Drutchas iz Worcestra v ameriški zvezni državi Massachusetts, ki so ga nagradili s pokalom črnega kozarca in 5500 dolarji (5300 evrov). Finalisti so prejeli certifikat z vpisanimi imenom in priimkom ter lokacijo in izvorom medu.
Ajdov med, ki ga prideluje Bojan Donko, se trži pod prodajno znamko Mellifera, čebelar iz Dolgovaških goric je v registru proizvajalcev medu z zaščiteno geografsko oznako (ZGO). Njegov nagrajeni pridelek prihaja z ravnic in hribčkov v okolici Lendave, medtem ko je gozdni med z obronkov pohorskih gozdov, kamor Bojan odpelje čebele na pašo, ko je za to čas. Poskrbi tudi za ustrezno polnjenje v steklene kozarce in za ustrezno sledljivost izvora (LOT) in za druge oznake, ki zagotavljajo, da je med slovenskega izvora.
Je nosilec številnih plaket in priznanj za pridelavo medu, Čebelarska zveza Slovenije mu je podelila priznanje za zasluge pri razvoju čebelarstva z vzrejo čebeljih matic kranjske sivke Apis mellifera carnica. Njegove matice so nagrajene za največji donos medu leta 2021, na leto pa jih vzredi okrog 1000.