SREČALI SO SE

Černiči zobljejo češnje, Črniči pa črešnje (FOTO)

Tradicionalno srečanje staroveške rodbine se je letos preselilo v Sostro pri Ljubljani.
Fotografija: Udeleženci srečanja v Sostrem Fotografije: Nada Černič Cvetanovski
Odpri galerijo
Udeleženci srečanja v Sostrem Fotografije: Nada Černič Cvetanovski

Bil je deževen dan, ko so se Černiči in Črniči iz vse Slovenije pod taktirko organizatorja Jureta Černiča prebijali proti Sostremu. Čeprav so zavoljo slabega vremena krenili od doma prej kot običajno in se držali podrobnih smernic, ki jih je zarisal Jure in katerih epicenter je bila cerkev, pravzaprav bližnje gostišče, so se res dobesedno prebijali.

Katica Černič je napisala besedilo pesmi za himno Rojeni v Metliki.
Katica Černič je napisala besedilo pesmi za himno Rojeni v Metliki.

Obnova cest z vseh možnih strani je bila v polnem teku, delnim zaporam so sledile popolne zapore pa zaprt most itd. Toda kljub vsemu so vsi, resda z zamudo, prispeli na cilj. Organizator Jure, pevec partizanskega pevskega zbora in avtor več knjig in slikanic, doma iz Dobrunj, pa je le sedel na lokalni avtobus in se ležerno pripeljal na kraj dogodka, kjer je bilo srečanje Černičev in Črničev, ne glede na to, ali so si v sorodu ali ne.

Prvo tovrstno srečanje je bilo leta 2007 na Krasincu pri Metliki, pozneje v Metliki in Sevnici, zdaj pa je bilo prvič v Ljubljani. Največ zaslug za to ima nekdanji metliški podžupan, raziskovalec in pobudnik številnih akcij Anton Černič. Ko je bil še podžupan, ga je na občini iskal moški, da bi se dogovorila glede postavitve nekih panojev. Podžupan je bil odsoten, mu je pa tajnica povedala, da ga je iskal Jure Černič. Poklical ga je, srečala sta se in ugotovila, da sta celo v sorodu. Takrat je padla tudi ideja o tem, da bi se lahko Č(e)rniči občasno dobivali.

Največja težava je bilo obveščanje oziroma iskanje Černičev in Črničev. Pozneje sta ugotovila, da na Primorskem obstaja še priimek Črnic, torej brez strešice, a teh niso vabili. V občini Ajdovščina obstaja naselje Črniče, v Mariboru pa je Černičeva ulica, ki je dobila ime po v Metliki rojenem in v Mariboru delujočem dr. Mirku Černiču.

Prvega srečanja se je udeležilo 100 ljudi s tem priimkom, letošnjega samo 16. Čeprav se med seboj ne poznajo, takoj spletejo prijateljske vezi in raziskujejo, ali so nemara sorodniki. Tone in Katica Černič, denimo, nista v sorodu, sta pa zato mož in žena. Tone je organizator številnih prireditev in akcij v Metliki, pred leti tudi pobudnik za srečanje Rojeni v Metliki. Danes se namreč otroci ne rojevajo doma.

Na enem od srečanj so ugotavljali, da bi bilo lepo, če bi rojeni v Metliki imeli tudi svojo pesem. Neopazno jo je že pred leti napisala Katica, a jo je šele pred korono pokazala Tonetu. Ta je aktiviral Slavka Podboja, on Toneta Verderberja, in pesem Rojeni v Metliki je dobila končno podobo ter bila kar 27 tednov na lestvici Radia Sraka.

Med Črniči je vrsta zanimivih ljudi, ustvarjalcev, organizatorjev in drugih strokovnjakov. Najmlajši uspešni Černič pa je brez dvoma 10-letni Gaj Černič, ki je uspešno nastopil v slovenskem filmu Kapa, ki je bil predvajan na otroškem Puljskem festivalu.

Njega ni bilo na srečanje, saj zanj morda sploh ne ve, tako kot ne vedo številni drugi Černiči in Črniči, čeprav bi bili njihovega obiska na srečanjih veseli. Sopriimenjaki imajo celo svoj grb in zastavo, v kateri osrednje mesto zavzema češnja: začne se na črko č kot Č(e)rniči, raste po vsej Sloveniji – Černiči zobljejo češnje, Črniči pa črešnje.

Grb Č(e)rničev z letnico 1593, ki označuje prvo omembo.
Grb Č(e)rničev z letnico 1593, ki označuje prvo omembo.

Vsestranski Metličan Tone Černič meri metliko, rastlino, ki so jo posadili rojeni v Metliki.
Vsestranski Metličan Tone Černič meri metliko, rastlino, ki so jo posadili rojeni v Metliki.

Prvo srečanje, na katerem je bilo kar sto ljudi.
Prvo srečanje, na katerem je bilo kar sto ljudi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije