Funkcionalna in brezčasna
Ko se odločamo za novo kuhinjo ali zgolj prenovo že obstoječe, ni pomembna samo razporeditev elementov, ki naj bo tako funkcionalna kot estetska, ampak tudi izbira barv. Kuhinja naj se v prostorih z odprtim tlorisom čim lepše zlije s preostankom prostora, lahko se odločimo, da ga bo dopolnjevala, ali pa izberemo kontrastne barve. Slednje je sicer precej težje, zatorej primerno za tiste s smislom za notranjo opremo in kombiniranje barv, lahko pa seveda za pomoč poprosimo arhitekta oziroma notranjega oblikovalca. Ker je kuhinja precejšen izdatek, je izjemno pomembno tudi, da izberemo takšno, ki nam bo dolgo všeč, ki bo klasična in ne bo sledila trenutnim smernicam.
Modna in brezčasna
Barve, ki poskrbijo, da bo modna in brezčasna, so denimo bež, siva ter greige. Gre za odtenek, ki je mešanica bež in sive, od tod tudi ime, angleški izraz za sivo je namreč grey in za bež beige. Omenjeno barvo je enostavno kombinirati, saj se lepo poda k različnim materialom, slogom in drugim barvam, veliko bolj kot denimo bež ali siva. Kombiniramo jo lahko s kovinskimi detajli ali belo tehniko, pa tudi z belimi, črnimi in bakrenimi, saj je barva ravno pravšnja kombinacija hladne in tople.
Podobno brezčasen je izjemno svetel odtenek sive, ki se najlepše poda h kovinskim in črnim detajlom, še posebno v kombinaciji s slednjimi bo kuhinja videti zelo elegantna. Bež in kremna se bosta najlepše ujeli z lesom, ker ima vse od omenjenega tople podtone, je kombinacija še posebno primerna za kuhinje, obrnjene na sever, saj bodo tako izžarevale toplino in domačnost, ljudje pa se bodo v njih še raje družili in zadrževali.
Rdeča in oranžna nista najboljša izbira.
Ljubitelji bolj izrazitih barv in tonov se lahko odločijo za katerega od najbolj priljubljenih odtenkov modre – za mornarsko ali zelo svetlo. Prva se odlično poda k beli in kamnu, še posebno marmorju, primerna je za večje kuhinje, zlasti tiste, kjer je veliko naravne svetlobe, medtem ko svetlo modro kombiniramo s kovino, lesom, lahko tudi zlatimi in črnimi dodatki, če si želimo ustvariti bolj eleganten videz.
Spokoj v kuhinji
Ljubitelji zelene naj izberejo zamolklo temno, ki bo v kuhinjo vnesla spokoj gozda, ali žajbljevo zeleno, ki je malce svetlejša, a vsebuje več toplih podtonov. Žajbelj se lepo poda k lesu in bež dodatkom, temno zelena h kovini in bolj sivkastim odtenkom, ki pa naj ne bodo pretemni.
Poleg barve in dizajna kuhinje je pomembna tudi njena funkcija. Če v njej večinoma gostimo prijatelje in je prav kuhinja tisti prostor, kjer se večino dneva zadržujejo družinski člani, naj bo opremljena čim bolj prijetno, pomirjujoče. Takšno vzdušje ustvarimo tudi z izbiro razsvetljave, pri čemer vključimo tako funkcionalno kot delovno in ambientalno svetlobo, medtem ko lahko v kuhinji, ki jo v glavnem uporabljamo zgolj za pripravo hrane, uporabimo zgolj delovno svetlobo. Izogibamo se močnim in kričečim barvam, kot sta rdeča in oranžna, čeprav sta tu in tam modni. Gre za barvi, ki nas napolnita z energijo, spodbujata tudi tek, v takšni kuhinji bomo hitreje razdraženi.