Hipnozo doživljamo vsak dan

Irena Kahne je na svoji poti doživela veliko izzivov, ki so omajali njeno vero vase. A skozi leta izobraževanja je postala klinična hipnoterapevtka, mojstrica praktik hipnoze, regresoterapevtka, napredna RTT terapevtka, RTT trenerka, pozitivna kovčing psihologinja, mentorica in avtorica. Je prva Slovenka, ki ji je American Board of Hypnotherapy podelil akreditacijo za trenerko hipnoze. Tako je nastal njen Mindology Institute.
Kateri so največji predsodki o hipnozi?
Po mojih izkušnjah je največji predsodek, ki ga imajo ljudje o hipnozi, to, da gre za neko obliko manipulacije ali izgube nadzora. Pogosto se mi zgodi, da me stranka vpraša: »A potem me boste vi upravljali? Bom govorila stvari, ki jih ne želim? Kaj pa, če se ne prebudim?« Ti strahovi me niti ne presenečajo, saj so večinoma posledica filmov in šovov, v katerih je hipnoza prikazana kot nekaj mističnega, celo nevarnega. Ljudje pogosto vidijo prizore, ko hipnotizer zamahne z roko in oseba v sekundi pade v trans, nato pa dela stvari, ki si jih ne bi nikoli dovolila v običajnem življenju.
V resnici hipnoza ni nadzor, kajne?
Tako je. Pravzaprav je ravno nasprotno – gre namreč za stanje, v katerem imate več nadzora nad svojim notranjim svetom kot kdaj prej. Je stanje globoke sprostitve in osredotočenosti, v katerem se dostopa do podzavesti, kjer ležijo naša prepričanja, navade in vzorci razmišljanja.
Pojavljajo se tudi še drugi predsodki. Ljudje radi verjamejo, da je hipnoza nevarna, kar vsekakor ne drži, seveda pod pogojem, da jo izvaja usposobljen hipnoterapevt. V tem primeru je povsem varna in prijazna metoda. Ljudje se bojijo, da bi v hipnozi ostali ujeti. Temu se večkrat nasmejim, ker izjava sama po sebi nima smisla. Če bi se recimo hipnoterapevt sredi seanse umaknil, bi oseba, ki je bila v hipnozi, bodisi zaspala bodisi bi se preprosto prebudila in nadaljevala dan. Prav tako ne drži predsodek, da je samo za šibke ljudi. Prav nasprotno – sposobnost vstopa v hipnotično stanje se povezuje z visokim znakom inteligence in močno domišljijo.
Zdi se mi pomembno poudariti, da je hipnoza povsem naraven proces, ki ga vsak od nas doživlja vsak dan – ko recimo vozimo avto in se niti ne spomnimo prav dobro, kje smo se vozili, ko smo zatopljeni v branje knjige ali ogled filma in izgubimo občutek za čas. To je stanje povečane notranje osredotočenosti, kjer imamo možnost globokih sprememb.

Zelo dober primer ste podali. Kako ljudem, ki pričakujejo, da je takšna, kot jo vidimo v zabavnih šovih, še najlaže razložimo, da ne gre tako?
Najbolje je te nerealne predstave razbliniti takoj na začetku. Pri tem najraje uporabljam prav takšne analogije: »Ste že kdaj brali knjigo in se tako zatopili vanjo, da ste popolnoma pozabili na okolico? Ali se peljali po znani poti in se nenadoma znašli na cilju, ne da bi se natančno spomnili poti?« To je hipnoza. Stanje popolne osredotočenosti in potopitve, ne izguba zavesti ali nadzora. Zabavna hipnoza, ki jo vidimo na odru, je nekaj popolnoma drugega. Gre za nastop, v katerem se izberejo ljudje, ki so zelo sugestibilni in predvsem pripravljeni sodelovati. Če bi kdo na odru rekel: »Ne želim sodelovati,« bi hipnotizer preprosto izbral drugo osebo. Hipnoza, ki jo izvajamo hipnoterapevti, nima nič opravka s tem. To je globoko orodje za transformacijo, ki deluje na podzavestni ravni in omogoča resnične spremembe v življenju.
Ali je res, da se ne moremo nadzirati med hipnozo?
Ne, to je popoln mit. Hipnoza ni stanje, v katerem izgubimo zavest ali nadzor. Ravno nasprotno – v hipnozi imamo večji dostop do svojega notranjega sveta. Če bi v hipnozi nekdo dal sugestijo, ki vam ne bi bila všeč ali ne bi bila v skladu z vašimi vrednotami, bi jo preprosto zavrnili. Ljudi pogosto skrbi: »Kaj pa če mi boste dali neko sugestijo in bom kar ubogal?« Hipnoza ne deluje tako. Če bi bilo tako preprosto, bi hipnotizerji lahko ukazovali ljudem, naj jim prinesejo kovček denarja – a to seveda ne deluje. Pri hipnozi je nadvse pomembno sodelovanje – stranka je namreč tista, ki odloča, kako globoko gre in kakšne spremembe želi narediti. Nečesa, česar ne bi bili pripravljeni narediti v svojem normalnem delovanju čez dan, vsekakor ne bi bili pripravljeni narediti niti v hipnozi.