Je zdrava porjavelost sploh mogoča?
V prejšnjem stoletju je Coco Chanel trend bele polti obrnila na glavo. Porjavelost je po njenem zgledu postala nadvse zaželena in več desetletij je poletni ten kože veljal za lepotni ideal. Žal se je izkazalo, da sončenje povzroča poškodbe na koži in lahko vodi v težke bolezni.
V zadnjih letih vse več beremo o škodljivih vplivih sonca na naše telo, kljub temu pa mnogi porjavelo polt še vedno postavljajo pred svoje zdravje. Sporočilo, da solariji nikakor ne nudijo zdrave podlage za sončenje na dopustu, je v zadnjem času vse glasnejše, kako pa je z drugimi metodami porjavitve? Je porjavitev sploh lahko zdrava?
Dermatologi so vse bolj odločni s sporočilom, da zdrava zagorelost ne obstaja. Sončnim žarkom bi se morali po njihovih napotkih izogibati za vsako ceno. Vsaka porjavitev namreč pomeni mikropoškodbe kože, t. i. podlaga pa v resnici sploh ne obstaja. Potemnitev tena je namreč odziv kože na izpostavljenost soncu, kar seveda ni dobra popotnica, če si želimo ohraniti mladosten videz, predvsem pa zdravje.
Olja in kreme
Stroka opozarja, da je treba ovreči nekatera napačna prepričanja. Mazanje z različnimi olji za porjavitev, denimo, v nasprotju z uveljavljenim mnenjem ne ščiti. Ne glede na to, kako hranljive so sestavine, ki jih vsebujejo olja, poškodb kože ne bodo preprečila.
Prav tako je zmotno mišljenje, da se namazani z visokim zaščitnim faktorjem lahko brez skrbi izpostavljamo soncu ob najbolj kritičnih urah v dnevu. Sončna krema bo poškodbe resda omilila, še vedno pa se jim ne bomo v celoti izognili.
Skrb za kožo tako izključuje vse oblike sončenja, kar pa na srečo ne pomeni, da se moramo sprijazniti z belo poltjo (čeprav je ta v resnici lepa). Zdravo porjaveli ne bomo na soncu, pač pa kar v varnem zavetju svojega doma. Na tržišču je namreč vse več samoporjavitvenih kozmetičnih izdelkov, ki zagotavljajo barvo, ne da bi se izpostavili soncu. Vsebujejo različne sestavine, ki kožo obarvajo v poletne odtenke, nekatere pa jo ob tem tudi nahranijo in navlažijo.
Vsaka porjavitev pomeni mikropoškodbe kože, t. i. podlaga v resnici sploh ne obstaja.
Seveda tudi tukaj velja poudariti, da tovrstni izdelki ne zagotavljajo zaščite pred soncem, zato sta kljub vsemu redno nanašanje zaščitnega faktorja in izogibanje neposrednim sončnim žarkom še vedno pomembni. Priporočljivo je izbirati izdelke, ki vsebujejo sestavine naravnega izvora.