Jezikovni nasveti: Eden ni nobeden?
V današnji jezikovni svetovalnici bomo strli še en trd oreh v rabi slovenskega jezika. Spoznali bomo, kako pravilno uporabljati števnik en/eden, posamostaljeni nikalni zaimek nobeden in pridevniški zaimek noben.
Nobeden ni prišel. Nobeden je posamostaljeni nikalni zaimek, ki razločuje spol (moški, ženski, srednji) in število (ednina, dvojina, množina). Velikokrat v stavku stoji ob predlogu od.
Nobene ni bilo na spregled. Enostavno se z nobenimi nismo razumeli. Nobeden od politikov se ni želel opredeliti.
Nihče ni prišel. Nihče je nikalni samostalniški zaimek, ki zaznamuje poljubno osebo (ne razlikuje moškega, ženskega ali srednjega spola) in poljubno število ljudi. Nikalni zaimek, s katerim poimenujemo nežive samostalnike, je nič (oblika v orodniku je z ničimer).
Nikomur ne morem zaupati. Res ne vidim nikogar. Res ne vem, zakaj nihče ni prišel.
Zaimek nihče je v stavku samostojni stavčni člen, pregibamo ga samo v ednini: nihče, nikogar, nikomur, nikogar, o nikomer, z nikomer.
Noben gost ni prišel. Noben je pridevniški zaimek. Po njem se vprašamo z vprašalnico kateri, v stavku pa nastopa v vlogi levega prilastka oz. ob sebi potrebuje jedrni samostalnik, od katerega prevzame slovnične lastnosti (spol, sklon, število).
Razliko med zaimkoma noben in nobeden lahko ponazorimo na preprostih primerih.
1. Na rojstnodnevno zabavo ni prišel nobeden. (zaimek kot samostojni stavčni člen) 2. Na rojstnodnevno zabavo ni prišel noben sošolec. (zaimek v vlogi levega prilastka)
En/eden je prišel. Pri rabi števnikov en in eden si zapomnite preprosto pravilo. Če se števnik moškega spola pojavi ob samostalniku, uporabimo obliko en, če stoji samostojno v povedi, uporabimo števnik eden.
Naredila je samo en pulover.
Na zabavo je prišel samo eden.
Povzetek za konec. Poudarke tokratne svetovalnice lahko strnemo v tri alineje:
– Zaimek nobeden uporabimo, ko želimo izraziti spol ali število samostalnika, na katerega se zaimek nanaša, v nasprotnem primeru uporabimo zaimek nihče.
– Zaimek noben uporabljamo le, če nastopa v vlogi levega prilastka, drugače uporabimo zaimek nobeden.
– Števnik en uporabljamo ob samostalniku, eden pa, če stoji samostojno v povedi.
Vaša vprašanja sprejemamo na lektura@slovenskenovice.si.
Tamara Rojc, prof. slovenščine