Jezikovni nasveti: O mafiji in klanih
Besedo mafija etimološki slovar opiše kot prevzeto iz italijanske mafia, kar je izvorno sicilijanska, palermska beseda, ki je nekdaj pomenila le 'vrlino, vrlost, hrabrost' in 'ošabnost, arogantnost'. Mafija je do sredine 19. stoletja odigrala pomembno vlogo v organiziranem boju proti francoskim Burbonom, ki so tedaj gospodovali Siciliji. SSKJ jo opiše kot zlasti v italijanskem in ameriškem okolju tajno kriminalno organizacijo, ki svoje (finančne) cilje dosega predvsem z izsiljevanjem, ustrahovanjem: mafija organizira trgovino z mamili. Z emigracijami se je razširila tudi na vzhodno obalo ZDA.
Oblikovali pa so se tudi številni mafijski klani. Prvi je sicilijanska Cosa Nostra, ki je v bistvu beseda za mafijo in v prevodu pomeni naša stvar. 'Ndrangheta je kalabrijska, Camorra pa neapeljska mafija. Tudi na balkanskem območju obstajajo mafijski klani, najbolj sta znana črnogorska Škaljarski in Kavaški klan. Prvi prihaja iz vasi Škaljari, Kavaški pa iz vasi Kavač. V Jezikovni svetovalnici in v novejšem ePravopisu zasledimo, da so imena kriminalnih organizacij uvrščena med stvarna imena, zato se pišejo z veliko začetnico. Z veliko začetnico med istovrstnimi organizacijami s podobnim delovanjem označujemo posamezno entiteto s svojskimi lastnostmi (imajo točno določenega vodjo, delujejo na določenem področju, ukvarjajo se z določenimi dejavnostmi). Lastnoimensko razumevanje se kaže tudi s pojavljanjem imena v prilastkovni funkciji: Režiser Matteo Garrone je posnel film, v katerem se srečamo s petimi zgodbami, ki se prepletajo v krutem svetu mafijske organizacije (jedro) Camorra (imenovalni prilastek). Z zapisom z malo začetnico (škaljarski klan, kavaški klan) bi izpostavili eno od lastnosti klana (da je povezan s krajem Škaljari oz. Kavač).
V časopisih in na spletu se pojavljata obe različici zapisa, prevladuje pa velika začetnica.
V preteklosti so bile nekatere kriminalne, tajne in druge organizacije, ki so bile razumljene kot oblike organiziranega kriminala, vrstna poimenovanja. Pravopis 2001 določa, da je ustrezen zapis z malo začetnico (kukluksklan, camorra), ker gre za vrstno poimenovanje, vendar je v rabi velika začetnica zelo pogosta. Tako da je priporočljivo imena mafijskih klanov pisati z veliko, kadar jih uvrščamo med stvarna imena.
Veliki splošni leksikon neapeljsko mafijsko združbo obravnava v dveh geslih: Camorra in kamora. To kaže na razlikovanje med občnim poimenovanjem, ki izraža vrsto (zapis je ob tem še podomačen), in lastnim imenom, ki poimenuje posameznost. Mafija pa ima člane združbe, in sicer vojake, ki opravijo večino umazanega dela. Začnejo s pobiranjem denarja in nadaljujejo z zastraševanjem ljudi in umori. Pomagači so skorumpirani politiki, podjetniki, policisti, bankirji, preprodajalci … Kapo (capo di banda) načeluje četi vojakov in je podložen šefu. Consigliere je šefov svetovalec in njegov tesen prijatelj. Boter ali capo famiglia odloča o vseh pomembnih zadevah, tako nekako kot generalni direktor v podjetju. Običajno je zelo globoko spoštovan med nadrejenimi. Boter vseh botrov (capo di tutti capi) je šef vseh šefov. Capo bastone je botrov pomočnik, je drugi na hierarhični lestvici, v nasilnem in nestanovitnem svetu se pogosto znajde na čelu mafije. V teh dneh se bo zagotovo našel čas za ogled Botra 2 z markantnim Alom Pacinom po našem mnenju v njegovi najboljši vlogi.
Pišite nam na lektura@slovenskenovice.si
Jasmina Zupanc, univ. dipl. slov.