Kdo je ubil zakonca Sherman?
Letos mineva pet let od enega najbolj skrivnostnih in odmevnih zločinov v Kanadi. In, seveda, umor milijarderja Barryja Shermana in njegove žene Honey je še vedno neraziskan. Zgodil se je 17. decembra 2017, ko je hotel nepremičninski agent, ki je prodajal dvorec Shermanovih v Torontu, strankam pokazati nepremičnino. Ko je vstopil v kletni bazen, je ob robu v polsedečem položaju zagledal zakonca Sherman. Okoli vratu sta imela zavezana pasova, ki sta bila pritrjena na ograjo bazena.
Ker je bil Sherman lastnik farmacevtskega velikana Apotex, je grozljivo odkritje odmevalo po vsem svetu. Toda policija kljub obsežni preiskavi ni bila uspešna. Ve se le to, kar je pokazala obdukcija: Shermanova sta bila zadavljena in se že nekaj dni nista pojavljala v javnosti. Njun dvorec ni bil varovan s kamerami, policija pa ni odkrila znakov nasilnega vstopa v hišo. Domnevali so, da je storilec žrtvi poznal ali pa je imel ključe.
Kanadska policija je zdaj še vedno tam, kjer je bila pred petimi leti. Lani, ob četrti obletnici dvojnega umora v Torontu, so policisti sicer objavili posnetek varnostne kamere osebe v senci, ki je hodila po zasneženem pločniku v mestni četrti Toronta Severni York (North York), kjer je bil tudi dvorec Shermanovih. Policisti so osebo na posnetku obravnavali kot morebitnega osumljenca in javnost zaprosili za pomoč pri identifikaciji. Prav tako so osebo, katere zgolj temna silhueta se vidi na posnetku, pozvali, naj se javi policiji. A pri tem je ostalo. Nihče se ni oglasil.
Še višja nagrada
Shermanova sta imela sina in tri hčerke, otroci so sami kmalu najeli ekipo forenzikov, sodnih izvedencev in zasebnih detektivov. To je v javnosti sprožilo govorice, češ da se družina, zlasti sin Jonathon Sherman, ne strinja z načinom in intenzivnostjo policijske preiskave. Po odkritju trupel je namreč policija posumila, da je šlo zaradi pomanjkanja dokazov o prisotnosti tretje osebe za samomor. To možnost je sin Jonathon ostro zavrnil že ob slovesu na pogrebu staršev. »Nikoli nista nikogar zapustila. Vzeli so nam ju,« je povedal s solzami v očeh. Ker sta bila Shermanova ugledna člana kanadske družbe, so se pogreba udeležili mnogi znani ljudje iz gospodarskega in političnega življenja, vključno s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem, predsednico vlade province Ontario Kathleen Wynne in županom Toronta Johnom Toryjem.
Družina je po pogrebu ponudila 9,4 milijona evrov denarne nagrade za uporabne informacije o storilcu. Zdaj, ob peti obletnici, je nagrado povečala še za 23,5 milijona evrov, informator bi tako lahko dobil kar nekaj več kot 33 milijonov evrov. Ko je sporočil, da bo družina dvignila nagrado, je Jonathon Sherman za televizijo izjavil: »Ta teden mineva pet let, odkar so bili moji starši umorjeni. Vsak dan je nočna mora. In ne bo drugače, dokler odgovornih ne bodo privedli pred sodišče. Upam na dan, ko bom lahko izplačal to denarno nagrado, saj mi bo to končno omogočilo zaceliti rano.«
Motiv
Od skrivnostnega umora se je nabralo precej špekulacij, kaj bi bil lahko motiv. Barry Sherman ni bil samo direktor farmacevtskega podjetja, temveč je rad posojal denar in vlagal tudi v sumljive posle. Pred 25 leti je denimo vložil v nakup večinskega deleža v ameriškem podjetju za prodajo prehranskih dopolnil, ki ga je vodil poslovnež Kevin Trudeau. Izkazalo se je, da je šlo za goljufijo, ameriške oblasti so Trudeauja zaprle, Sherman pa je svoj delež v podjetju prodal skladu svojega farmacevtskega podjetja Apotex. Poslovno je 15 let sodeloval s Frankom D'Angelom, s katerim sta ustanovila podjetje za prodajo energijskih pijač, D'Angelo je tudi snemal filme, ki mu jih je sofinanciral Sherman. Tudi ta španovija je propadla, saj je D'Angelo pristal v zaporu zaradi spolnega nasilništva.
Poleg tega je bil Sherman v sporu s svojimi bratranci, dediči strica Louisa Lloyda Winterja, ki je začel izdelavo generičnih zdravil v Kanadi; v njegovi tovarni je po šolanju na znanem Massachusetts Institute of Technology začel delati tudi Barry Sherman. Ko je stric umrl, je Sherman odkupil večinski delež njegove tovarne in nastal je gigant Apotex. A očitno je svojim bratrancem, ki so imeli manjšinski delež, pozabljal izplačevati dividende. Tožili so ga, vendar so tožbo izgubili in so mu bili tik pred smrtjo dolžni več kot 282.500 evrov.
Čuden je bil tudi Shermanov odnos s sinom; slednji je sestre dva tedna pred njegovo smrtjo nagovarjal, da bi očeta razglasili za poslovno neopravilnega, saj naj bi bil dolžan kar 994 milijonov evrov. To je lani pokazala tudi revizija Shermanovih poslovnih knjig, zato so na policiji takrat rekli, da obstaja več ljudi, ki bi lahko imeli zlasti finančni motiv, da se znebijo Barryja Shermana. Po drugi strani so bili tudi drugi dolžni Shermanu. Prav zadnji dan, ko so ga še videli živega, je na sodišču v Torontu vložil tožbo proti možakarju, ki naj bi mu bil dolžan 150.000 jev, poleg tega je malo pred smrtjo od sina Jonathona zahteval, naj mu vrne na desetine milijonov evrov, ki mu jih je posodil, da je postavil na noge posle s skladišči. Vendar naj bi bila to stvar poslovnega odnosa med očetom in sinom.
Barry Sherman je imel po oceni ameriške poslovne revije Forbes v lasti za kar 3 milijarde evrov vredno premoženje, kar ga je uvrščalo na 12. mesto najbogatejših Kanadčanov, revija Canadian Business pa ga je ocenila na 3,25 milijarde evrov in ga uvrstila na 15. mesto najbogatejših v Kanadi.