ŠPORT

Največja odprava za največ medalj?

Čez dobra dva tedna se bodo v Parizu začele olimpijske igre, Slovenija tja potuje s kar 90 športniki in športnicami.
Fotografija: Koliko bo letos slavnostnih sprejemov in veselja ob olimpijskih kolajnah? Tako je bilo leta 2021, ko je zlato osvojil Benjamin Savšek. FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Koliko bo letos slavnostnih sprejemov in veselja ob olimpijskih kolajnah? Tako je bilo leta 2021, ko je zlato osvojil Benjamin Savšek. FOTO: Voranc Vogel

Pa jo imamo, olimpijsko odpravo. »To bo ne le najštevilnejša reprezentanca, ampak zelo uravnotežena po spolu, s 44 športnicami in 46 športniki. Organizatorji za letošnje igre pravijo, da bodo najbolj trajnostno naravnane, urbane in vključujoče doslej. Slovenija bo vse to spet dokazala. Nastopila pa bo v kar 17 panogah,« predsednik OKS Franjo Bobinac ne skriva navdušenja, da bo letošnja olimpijska odprava rekordna po številu športnic in športnikov.

Izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) je imenoval slovensko reprezentanco za olimpijske igre, ki se bo v francoski prestolnici merila med 26. julijem in 11. avgustom. Leta 2004 v Atenah je bilo doslej največ športnic in športnikov iz Slovenije, in sicer 79. Osemdeset jih je bilo za igre v Franciji predvidenih že prejšnji mesec, zdaj jih bo kar 90. Dodatno težo odpravi dajejo kolektivni športi. Poleg ženske in rokometne reprezentance bodo tu še odbojkarji, manjkali pa bodo košarkarji, ki so se žal spotaknili na zadnji stopnici – na olimpijskih kvalifikacijah v Grčiji.

Aduti za kolajno

V olimpijski odpravi so tudi nekateri najboljši na globalni ravni, kar je dober obet za najvišja mesta in odličja. Plezalka Janja Garnbret bo branila olimpijski naslov iz Tokia, kajtar Toni Vodišek je nekdanji svetovni in evropski prvak, Kristjan Čeh prihaja na svoje druge olimpijske igre kot aktualni evropski prvak in kot aktualni svetovni prvak. Vprašanje je, koliko moči bo imel po izjemno napornem Touru v nogah številka ena svetovnega kolesarstva Tadej Pogačar, a kot rojeni šampion odhaja v Francijo po novo olimpijsko kolajno. Ne gre odpisati izkušenega dvojca Peter Kauzer-Benjamin Savšek. Savšek je na prejšnjih igrah v Tokiu osvojil zlato med kanuisti, kajakaš Kauzer je bil srebrn leta 2016 v Riu.

Primož Roglič je po objavi seznama za igre v Parizu potrdil, da se še ni odločil, ali bo lahko tekmoval na olimpijskih igrah. FOTO: Reuters
Primož Roglič je po objavi seznama za igre v Parizu potrdil, da se še ni odločil, ali bo lahko tekmoval na olimpijskih igrah. FOTO: Reuters

»Poleg kolesarjev s Tadejem Pogačarjem na čelu imamo v ekipi še več res izjemnih športnikov. Ponosni smo lahko na to, veliko lahko dosežemo, ampak moramo se zavedati, da gredo tudi drugi narodi na OI zato, da bodo tam uspešni. Zagotovo pa bo slovenski šport znova združil sicer preveč razklani slovenski narod. Tu so še kajakaši in kanuisti na divjih vodah, judoisti, kar precej presenečenj lahko pripravijo tudi drugi, pustimo se pozitivno presenetiti. A menim, da je že sam nastop na OI velik dosežek za vsakega športnika,« je jasen Bobinac.

Znane nagrade

Za posamično olimpijsko slovensko zlato na igrah v Parizu bo iz državnega proračuna in Olimpijskega komiteja Slovenije na voljo 70.000 evrov, trener bo dobil 67.000 evrov. Posamični dobitnik srebrne medalje bo iz letnega programa športa in od OKS dobil 58.125 evrov (trener 55.500), bronaste pa 49.250 (trener 47.000). Za zlato v ekipnih individualnih športih bo za zlato športnik dobil 53.000 (trener 64.750), za srebro 44.500 (trener 53.250), za bron pa 37.500 (trener 45.125). V kolektivnih panogah bo ekipa za zlato dobila 390.000 evrov (vodstvo 171.00), za srebro 318.750 (vodstvo 140.250), za bron pa 267.500 (vodstvo 118.500).

Do 25. julija bo znano, kdo bo zastavonoša na odprtju OI, po nekaterih podatkih naj bi sodelovala kar dva, športnica in športnik. Med 28. 8. in 8. 9. bodo v Parizu tudi paralimpijske igre. Tam bodo podelili 549 medalj v 22 parašportih, tekmovalo pa bo 4400 parašportnikov in parašportnic z vsega sveta. V Francijo bo potovala tudi močna slovenska odprava, prvič po letu 2012 tudi s kolektivnim športom: nastop v Parizu so si priigrale igralke odbojke sede.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije