Pod svobodnim stripom
Pri založbi Škrateljc je lani novembra izšel monumentalni strip Pod svobodnim soncem. Roman Frana Saleškega Finžgarja je nastal med letoma 1906 in 1907, zdaj ga bodo lahko v strnjeni obliki prebirali ljubitelji stripov. Finžgarjevo besedilo je za stripovsko izdajo priredil Goran Vojnović, ilustracije je ustvaril Damijan Stepančič, spremno besedilo je prispeval prof. dr. Janez Bogataj, ki mu je bil Finžgar stari stric. Nastal je obsežen roman v stripu, ki na 150 straneh pripoveduje zgodbo o tem, kako so naši predniki iskali in si izborili prostor pod svobodnim soncem.
Avtor stripovske priredbe je pisatelj in režiser Goran Vojnović. Kako skrajšati tako obsežen roman in ga prirediti v stripovski scenarij? »Morda se bo slišalo paradoksno, ampak priredbe Finžgarjevega dela sem se lotil povsem filmsko, skozi kadriranje scen, pri čemer sem vedno znova ugotavljal, kako izvirna zgodba izvrstno teče, in je tako nekako že Finžgar sam pisal povsem filmsko,« je povedal Vojnović.
Zgodba Pod svobodnim soncem, ki je tako globoko vpisana v zavest in identiteto Slovencev, je izjemno aktualna. Še danes nas spodbuja k premisleku in odpira vprašanja, v stripovski izdaji to nemara še nekoliko bolj neposredno in provokativno, kar je navsezadnje naloga stripa nasploh. »Zato Pod svobodnim soncem – strip, tako kot v času od prve knjižne izdaje leta 1912, krepi ponos in zavest o pripadnosti narodu. Pod svobodnim soncem je strip, ikona, knjiga in zgodba, ki bralca ne pusti ravnodušnega, nasprotno, ga povzdigne in navdihne,« meni urednik Uroš Grilc.