DOM

Pri oblazinjenem pohištvu je poleg barve pomemben še material

Pri izbiri barve se lahko odločimo za takšno, ki se bo sklada z ostalim oblazinjenim pohištvom in dodatki ali stensko barvo, lahko pa izberemo kontrastno.
Fotografija: Bolj pogumni lahko kombinirajo vse mogoče barve. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Odpri galerijo
Bolj pogumni lahko kombinirajo vse mogoče barve. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ne glede na to, ali kupujete novo oblazinjeno pohištvo ali pa želite le preobleči staro, je treba pred začetkom projekta dobro razmisliti o več rečeh. Seveda je pomemben videz, torej barva in vzorec tkanine, prav tako material. Pri izbiri barve se lahko odločimo za takšno, ki se bo sklada z ostalim oblazinjenim pohištvom in dodatki ali stensko barvo, lahko pa izberemo kontrastno. Še posebej pri naslanjačih bomo s tem dosegli dramatičen učinek ter tako dnevni sobi hitro in enostavno podarili osrednji kos, ki bo lovil poglede obiskovalcev. To najbolje dosežemo z vzorcem – lahko je diskreten ali drzen, odvisno od prostora in osebnosti stanovalca.

Barvne zakonitosti

Drzni naslanjači bodo prostor naredili dramatičen. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Drzni naslanjači bodo prostor naredili dramatičen. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tudi pri tem pa je treba upoštevati barvne zakonitosti. V sobo z rožnatimi dodatki denimo raje ne postavljamo rdečega naslanjača, se bo pa ta krasno podal k sivim odtenkom, beli in črni. V minimalistično opremljeno dnevno sobo, kjer prevladuje bela, prav takšna je tudi sedežna garnitura, se bo odlično podal naslanjač z belo-črnim vzorcem, še posebno če je v prostoru še kakšen črn dodatek, preproga, zavese ali žaluzije, klubska mizica in podobno.

Seveda ne bi bilo nič narobe, če se bodo oblazinjeni stoli povsem skladali s sedežno garnituro in preprogo, morda zavesami, notranji oblikovalci večinoma pravijo le, da se izogibamo manjšim odstopanjem, torej da kombiniramo belo in bež, saj bo prostor tako videti neharmoničen. K beli ali bež oziroma drugim nežnim zemeljskim tonom raje izberemo temnejšo modro, denimo indigo, še posebno če želimo ustvariti pomirjujoče okolje, v katerem se bomo lahko sprostili.

Izbira materialov

Ne pozabimo na dodatke. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Ne pozabimo na dodatke. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ko se odločimo, kakšen učinek želimo ustvariti v dnevni sobi ter katere barve in vzorce vključiti, je treba razmisliti tudi o materialu. Pri tem je treba imeti v mislih več faktorjev, denimo, kako pogosto se bo oblazinjeni kos uporabljal, imamo v gospodinjstvu otroke in domače živali ter koliko želimo zanj odšteti.

Pri izbiri materiala je dobro upoštevati tudi obliko pohištva; k bolj zaobljenim naslanjačem se odlično podata bukle in žamet, saj sta oba mehka, mehko pa delujejo tudi zaobljene oblike. Oba sta vzdržljiva in na voljo v mnogo barvah in vzorcih. Vzdržljiva tkanina za oblazinjeno pohištvo je tudi volna, ki bo poskrbela, da nam poleti ne bo vroče, pozimi pa bo v naslanjaču prijetno toplo. Je pa nekoliko dražja od preostalih materialov.

Če v gospodinjstvu živijo živali, izberemo material, ki ga je enostavno očistiti in ni občutljiv. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Če v gospodinjstvu živijo živali, izberemo material, ki ga je enostavno očistiti in ni občutljiv. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Izredno priročni, še posebno za čiščenje, so seveda umetni materiali, denimo imitacija usnja; kos enostavno obrišemo z mokro krpo, tudi pasje ali mačje dlake hitreje odstranimo s takšnega kosa. Vedno pa bodo modni in šik naslanjači in zofe, oblečeni v bombaž ali lan v nevtralnih tonih, menijo notranji oblikovalci in dodajajo, da lahko tako kot barve kombiniramo tudi različne materiale. Denimo bombažno ali laneno zofo z volnenim taburejem in naslanjačem, prevlečenim z mehkim buklejem, vse pa naj bo v nevtralnih tonih, denimo svetlo bež, ki deluje veliko mehkeje in prijetneje kot povsem bela.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije