Prvič za Stéphanie
Ko je francoski predsednik Emmanuel Macron minuli vikend potoval v Doho v upanju, da Francozi obranijo naslov svetovnih prvakov nogometu, v predsedniškem letalu ni bil sam. Z njim so bili številni pomembneži in pomembnice, tudi tudi njegova 39-letna rojakinja Stéphanie Frappart, ki je na tem svetovnem prvenstvu spisala zgodovino. Če že ni uspelo francoskim nogometašem, se je uspelo v zgodovino zapisati njej. Kar 92 let je minilo, odigranih je bilo 942 tekem, preden je na svoj račun prišla ženska nogometna trojka – na svetovnem prvenstvu moških. Na tekmi med Nemčijo in Kostariko je sodila Stéphanie, ob njej sta bili na zelenici stranski sodnici Brazilka Neuze Back in Mehičanka Karen Díaz Medina.
»Sem velik občudovalec vsega, kar so ženske osvojile in dosegle. In to je še en korak naprej, sploh v tem športu, ki je zelo seksističen,« je sojenje ženske trojke komentiral selektor Kostarike Luis Fernando Suárez. »Zaupam ji stoodstotno. Mislim, da si zaradi svoje predstave in dosežkov zasluži biti tukaj,« je bil kratek in jedrnat nemški selektor Hansi Flick. Bistveno drugačno mnenje, kot ga je še leta 2004 izrazil skoraj že pozabljeni šef Fife Sepp Blatter. Ta je dejal, da bi morale nogometašice nositi bolj skromna oblačila, da bi popularizirale igro. Danes so na srečo drugi časi, na stolčkih drugi ljudje. »S tem se končuje proces, ki smo ga začeli pred nekaj leti z uvajanjem sodnic na moške tekme, najprej mladinske, potem tudi članske. Vse so si zaslužile mesto na SP, ker vedno sodijo na visoki ravni. Kot vedno naš izbor sodnikov temelji predvsem na kakovosti,« je angažma sodnic argumentiral predsednik sodniške komisije pri Mednarodni nogometni zvezi Pierluigi Collina.
Spisala zgodovino
Frappartova je že navajena prestavljati mejnike. Leta 2019 je kot prva ženska sodila tekme francoske Ligue 1, evropski superpokal, decembra 2020 je postala prva sodnica na moški tekmi lige prvakov. »Niso tu zato, ker so ženske, ampak ker so sodnice z licenco Fife. Pripravljene so za katero koli tekmo,« je še dodal svojčas izjemni sodnik Collina. Frappartova je igrala nogomet, že pri 13 letih pa začela soditi otroške tekme. Poznavalci pravijo, da je bila nadarjena nogometašica, a se je med študijem povsem posvetila sojenju. Da je s svojim delom pustila močan pečat, potrjuje zmaga na L'Équipovem seznamu 30 najpomembnejših osebnosti, ki ustvarjajo francoski nogomet. V bitki za vrh je premagala celo Kyliana Mbappéja.
»Vedno sem govorila ... sodite me po moji usposobljenosti, ne po mojem spolu,« je lani dejala za francoski časopis Le Monde. Bila je tudi tarča seksističnih napadov; najbolj znan sega v leto 2015, ko ji je direktor francoskega kluba Valenciennesa David Le Frapper dejal: »Če si ženska in sodiš moški šport, je to zapleteno.« Direktor je uvidel, da je bil jezik hitrejši od možganov, in se je opravičil.
Stéphanie je bila na SP v Katarju edina glavna sodnica, pomočnice so bile Salima Mukansanga iz Ruanda, Japonka Jošimi Jamašita, Brazilka Neuza Back, Mehičanka Karen Diaz Medina in Američanka Kathryn Nesbitt. Peterica pomočnic že vrsto let opozarja nase: Mukansangova je Fifina sodnica od leta 2012, sodila je na afriškem prvenstvu in olimpijskih igrah v Tokiu. Japonka je sodila na svetovnem prvenstvu članic, lani pa na olimpijskih igrah v Tokiu. Sodi tudi na tekmah azijske lige prvakov in japonske prve lige. Kathryn Nesbitt je pred dvema letoma prejela nagrado za najboljšo sodnico pomočnico v ameriški Major League, Brazilka Neuza Back pa je pomočnica v elitni brazilski ligi, sodila je tudi že tekme Copa Libertadores.
Letošnje leto je prineslo mejnik tudi za slovenske nogometne sodnice, Staša Špur je bila kot prva slovenska sodnica del ženskega evropskega prvenstva v Angliji. Sicer pa je Špurova zgodovino pisala jeseni 2020. V Kidričevem je prvič v zgodovini slovenske prve lige vlogo pomočnika sodnika opravljala ženska, ta vloga je bila zaupana prav Staši Špur, nekdanji igralki Pomurja in nekdanji slovenski reprezentantki.