S Tino Maze po Črni: na plezanje in zipline po razglede in adrenalin
Le 14 let je imela, ko je začela zapuščati svojo vas in odkrivati svet, še vsa mlečna za ušetam (za ušesi), bi rekli po koroško. Čeprav že dolgo ne živi več tu, jo še vedno objame občutek domačnosti in topline, ko se pripelje v Črno na Koroškem.
»Tu sem odraščala, na ta kraj me veže toliko lepih spominov. Zelo sem pogrešala dom, mogoče se niti nisem zavedala, kako zelo,« nam pove Tina, medtem ko stopamo na dvorišče družinske hiše Mazetovih. Dom je namreč izbrala kot svoje najljubše pribežališče, ko sem jo med dogovarjanjem za druženje v Črni prosila, naj razmisli, kje v Črni je najraje in katere skrite ali manj skrite kotičke vasice bi pokazala obiskovalcem. S hriba za vasjo je namreč prekrasen razgled na včasih rudarsko naselje, na njem pa klopca, idealna za razmisleke in pogovore s sabo ali naravo.
Peš do smučišča
Smučišče je še vedno vsako sezono zgledno urejeno, kljub nizki nadmorski višini in s snegom manj radodarnim zimam. Za to gre pohvala občini, ki s pomočjo lokalnih podjetij zagotavlja njegov obstanek in skrbi, da imajo tudi nove generacije otrok možnost učenja smučanja na malem lokalnem smučišču. To najverjetneje ne bi preživelo, če bi ga prepustili trgu. Koliko je to vredno, bi ob zadovoljnih krajanih znali povedati tudi številni uspešni črnjanski smučarji, ki so se tu kalili. Pred Tino so za slovensko smučarsko reprezentanco nastopali še Katjuša Pušnik, Mitja Kunc in Aleš Gorza, namignejo pa nam, da imajo v ognju že novo železo.
Omenimo posnemanja vredno krajevno posebnost: črnjanski osnovnošolci imajo namreč na voljo sezonsko smučarsko vozovnico, ki stane samo 25 evrov; za preostale koroške osnovnošolce je cena 50 evrov.
Največja atrakcija
Tina usmeri roko proti nebu nad smučiščem, kjer je videti jeklenico, ki se konča sredi smučišča, začne pa na nasprotnem bregu – Navrškem vrhu, na nadmorski višini 1000 m. Tam je vstopna postaja za prvovrstno adrenalinsko doživetje – spust po Olimplinu, kakor so poimenovali najdaljšo neprekinjeno jeklenico v Sloveniji, kjer lahko dosežete hitrost do 100 km/h. »To je nedvomno točka, ki je ne smete izpustiti, če obiščete Črno,« nam svetuje in napove, da bo na divjo vožnjo visoko nad tlemi čez strehe pripeljala tudi prijatelje iz tujine. Opozori še na mini adrenalinski park ob vznožju končne postaje, kjer lahko svoje spretnosti urijo otroci, medtem ko se odrasli spuščajo po ziplinu nad njihovimi glavami.
Upoštevali smo nasvet in se odpravili na start. Tja vas pripeljejo s kombijem z vso opremo vred. Razgled je vrhunski, med vožnjo še boljši. Narediti vam ni treba nič, samo sprostite se in uživate. To je na vrhu malce teže, saj se je treba odločiti in odskočiti – s trdnih tal v prepad. Zelo pomaga, če se prej pogovorite sami s sabo in jeklenico, ki ji je treba zaupati, da bo opravila svoje delo. Če tega ne zmorete, vam bodo pomagali prijazni upravljavci, med katerimi lahko naletite tudi na omenjeno nekdanjo olimpijko v teku na smučeh Natašo Lačen.
Olimpijska vas
Muzej je le korak od medvedove votline, ki je bila povod za pravljico o Tini izpod peresa Primoža Suhadolčana. Votlina je v balvanu, na katerega smo se povzpeli, in Tina se je ob pogledu na krožišče spomnila šal na svoj račun iz gimnazije. Krožišče je bilo v Črni, še preden je postalo vseslovenski trend, in mladina iz spodnje Mežiške doline ga je izkoristila za norčevanje iz Črnjanov. Ena izmed šal, ki se jih spominja, gre takole: Zakaj je v Črni krožišče? Zato, ker je pri vas tako ozko, da avti sicer ne bi mogli obrniti.
Odlično izhodišče
Črna ponuja odlične razmere za hribolazenje in gorsko kolesarjenje, kar Tina rada izkoristi, saj ima tu več časa, ker Anouk uživa v družbi dedija in babi. »Rada se odpravim na Peco, lani smo tudi veliko plezali, zato si želim preplezati Raduho. V okolici Črne so tudi odlične enoslednice za gorskokolesarske ture.«
ČRNA NA KOROŠKEM – (K)RAJ ZA PUSTOLOVCE
Vabljeni na spust po najdaljši jeklenici OLIMPLINE (1263,5 m) in FERATO MUČEVO, kjer vas čaka nepozabno doživetje v najlepšem izletniškem kraju.
Informacije: TIC Črna na Koroškem,
T: 02 87 04 820, 041 743 442, E: tic@crna.si
www.crna.si