Sedmica, ki ni prinesla denarja, temveč srečo
Nekoč je bilo normalno, da je v družini veliko otrok, danes pa so že štirje redkost. Šijančevih sedem iz Svete Ane v Slovenskih goricah je zato res nekaj posebnega. Njihov oče Aleksander je profesor glasbe in ravnatelj osnovne šole, mama Natalija je akademsko izobražena glasbenica, njena specializacija je cerkvena glasba. Med sedmimi otroki je najstarejša Lara s 23 leti, sledijo Maša, Jakob, Pavel, Neža, Metod in najmlajši, sedemletni Lovro. Za Natalijo in Aleksandra pravijo, da sta navdih drugim, kako lahko kljub številni družini živita normalno življenje.
»Z Natalijo sva se spoznala prek ansambla Slovenjegoriški fantje, katerega član sem bil polnih 20 let. V ansamblu je igral tudi Natalijin brat, in ko smo imeli pri njenih domačih vaje, je preskočila iskrica ljubezni, ki tli še danes in bo tlela do konca najinih dni. V maju 2023 bo natanko 25 let, odkar sva poročena. Živiva skromno in imava sedem prekrasnih otrok, na katere sva izjemno ponosna,« poudari Sandi, kot mu rečejo znanci.
Natalija je zaposlena kot učiteljica glasbe v osnovni šoli v Voličini, njena glavna strast v prostem času pa je vodenje cerkveno-prosvetnega pevskega zbora Kulturnega društva Sveta Ana. Zbor je prav zaradi Natalijine strokovne roke izjemno uspešen in nastopa v domovini in tujini. Na povabilo naše evroposlanke Ljudmile Novak je prepeval tudi na trgu pri cerkvi Notre Dame v Strasbourgu in v cerkvi sv. Antona v Bruslju.
Tudi Sandi veliko prostega časa nameni glasbi. Igral je pri treh ansamblih: 20 let je bil član zasedbe Slovenjegoriški fantje, pet let je bil pri skupini Toti štirje, že šesto leto je klarinetist pri ansamblu Original Štajerci (Die Untersteirer), s katerimi največ igrajo v Avstriji, Nemčiji, Italiji, Švici in Liechtensteinu. Skoraj 30 let prepeva v pevskem zboru, ki ga vodi njegova žena Natalija. Imata sploh še kaj časa za svojih sedem sončkov?
»Seveda! Sicer pa tudi otroke vključujeva v vse te dejavnosti, trenutno v Natalijinem pevskem zboru pojejo že štirje in tudi drugi bodo, ko bodo dovolj stari, se pravi, ko bo mimo mutacija glasu. Je pa res, da ko so bili otroci manjši, sva z ženo potrebovala varstvo, če sva želela peljati glasbeno zgodbo s pevskim zborom in ansamblom. Morava se iskreno zahvaliti najinim starim staršem ter staršem za nesebično pomoč pri varstvu in tudi vožnji otrok na njihove aktivnosti. Brez te pomoči ne bi bilo mogoče najino udejstvovanje ob službi,« priznavata zakonca.
Dobitna kombinacija
Natalija in Sandi sta kljub uspešnemu in izjemno dejavnemu življenju najbolj ponosna na svojo nenačrtovano dobitno kombinacijo, sedmico: Laro, Mašo, Jakoba, Pavla, Nežo, Metoda in Lovra. »Ha, ha, ha, ja, lepa primerjava! Loto dobitna kombinacija, ki ti sicer ne prinese denarja, prinese pa obilo sreče. In to je bistvo. Vedno sva bila istega mnenja: da si v družini želiva tri otroke. Ko je po rojstvu druge hčere prišlo do komplikacij, dveh spontanih splavov, pa sva misel na rojstvo otrok opustila ali naj rečem drugače, prepustila v božje roke. In tako so se nama po štirih letih od druge hčere rodili najprej Jakob, nato še preostali štirje. Hvaležna sva za to,« nam je razkril Sandi.
Najstarejša hči obiskuje pedagoško fakulteto v Mariboru, smer glasbena pedagogika, druga filozofsko fakulteto v Ljubljani, smer prevajanje, sin obiskuje srednjo elektro-računalniško šolo v Mariboru, štirje so v osnovni šoli. Ob tem so, tako kot starši, vpeti v glasbeno, versko in kulturno življenje v kraju in občini. In kako velika in družbeno dejavna družina praznuje božič in novo leto?
»Božič praznujemo pri domačem ognjišču v krogu družine. Obvezno se udeležimo polnočnice, pri kateri žena igra na orgle, mi pa prepevamo v pevskem zboru, na sveti večer pa skupaj pripravimo božično drevesce in pečemo piškote, Natalija naredi najboljšo potico, pred odhodom k polnočnici zmolimo skrivnosti veselega dela rožnega venca, zapojemo Sveto noč in še kakšno božično ter obvezno odpremo darila, ki nam jih nastavi Božiček – Jezušček. Za novo leto je podobno, družina je zbrana doma, v letih prej pa sem moral po službeni dolžnosti večkrat manjkati zaradi igranja z ansamblom na silvestrovo, vendar je danes tega manj in sem zelo vesel, da sem lahko več z družino,« je sveti večer Šijančevih opisal Sandi.
Skorajda ni stavka, da naša prijetna in prijazna sogovornika ne bi uporabila besede družina. Res jima največ pomeni. »Družina je največji zaklad, ki ga lahko imaš. Je več kot sedmica na lotu. Zavedava se, da je vsakemu ni dano imeti. In koliko je razbitih družin ali družin, povezanih s problemi, bodisi z alkoholom bodisi z nasiljem ali drugimi težavami, da ne naštevam. Zato sva še zlasti hvaležna Bogu, da nama je namenil družino, v kateri so zdravi otroci in za katero živiva ter se boriva. Včasih je težko, še posebej ob zadnjih povišanjih cen hrane in energentov, vendar sva večna optimista in mnenja, da ti sreče ne prinese denar, temveč sožitje, razumevanje, podpora in sočutje v družini.«
Nikoli ne smemo gledati vsega skozi denar, se strinjata zakonca Šijanec. »Občasno slišim kak mlajši par, ki pravi, da si ne moreta privoščiti npr. dveh otrok, ker jima finančno ne znese. Obstajajo tudi druge materialne stvari, ki bi se jim lahko zlahka odrekli, vendar je treba spremeniti pogled na današnji potrošniški svet, ni treba, da je otrok ovrednoten kot družinski finančni izdatek. Sicer pa smo že večkrat omenili, da so otroci naše bogastvo in poglejte, midva imava dobitno kombinacijo – sedmico. Sva najbogatejša človeka na svetu. Vsem Slovencem želiva obilo božjega blagoslova ter tople, mirne in v krogu družine ob domačem ognjišču preživete božične praznike. Vse dobro vsem!« Naj te lepe besede odmevajo med nami. Ne samo za praznike.