Sodni boj proti umetni inteligenci
Ameriška medijska hiša New York Times je prejšnji teden na zveznem sodišču vložila tožbo proti podjetjema OpenAI in Microsoft zaradi kršenja avtorskih pravic. Argument tožnika je, da naj bi modeli umetne inteligence obeh podjetij brez dovoljenja za učenje uporabljali na milijone člankov. »S svojimi orodji umetne inteligence si podjetji prizadevata brezplačno izkoristiti velike naložbe časnika v novinarstvo, tako da jih brez dovoljenja ali plačila uporabljata za izdelavo nadomestnih izdelkov,« so navedli v tožbi.
Strojno učenje na novinarskih vsebinah
Modeli umetne inteligence, ki poganjajo orodje ChatGPT in Microsoftov brskalnik copilot (nekdanji bing), so se več let urili na vsebinah, ki so na voljo na spletu, s predpostavko, da jih je dovoljeno uporabljati brez nadomestila. Toda New York Times v tožbi trdi, da nezakonita uporaba vsebin za umetno inteligenco ogroža njegovo zmožnost zagotavljanja kakovostnega novinarstva.
»Ta orodja so bila ustvarjena z neodvisnim novinarstvom in vsebino, ki je na voljo le zato, ker smo mi in naši sodelavci o njej poročali, jo urejali in preverjali dejstva, in to z visokimi stroški in s precejšnjim strokovnim znanjem,« je sporočil tiskovni predstavnik New York Timesa.
Poplava tožb zaradi avtorskih pravic
Nastajajoči velikani na področju umetne inteligence se v zadnjem času soočajo z valom tožb zaradi uporabe spletnih vsebin za vzpostavljanje svojih sistemov umetne inteligence. Medtem ko so nekatera druga medijska podjetja, kot sta nemški Axel Springer ali Associated Press, s podjetjem OpenAI sklenila pogodbe o uporabljanju njihovih vsebin, se je New York Times odločil za tožbo, s katero zahteva odškodnino, od podjetij pa zahteva tudi prenehanje uporabe svojih vsebin in uničenje že zbranih podatkov. Microsoft je sicer tudi velik vlagatelj v OpenAI, ki stoji za orodjem umetne inteligence ChatGPT.
Nekatera medijska podjetja so z družbo OpenAI sklenila pogodbe o uporabljanju svojih vsebin.
Lani so ameriški pisatelj George R. R. Martin, po čigar romanih so posneli priljubljeno televizijsko serijo Igra prestolov, in drugi pisci knjižnih uspešnic vložili skupinsko tožbo proti družbi OpenAI zaradi kršenja avtorskih pravic. Družba Universal in številni glasbeni založniki pa so tožili podjetje Anthropic, ki je za usposabljanje svoje umetne inteligence prav tako uporabljalo avtorsko zaščitena besedila.