NAŠI PRIJATELJI

Z nekaj preprostimi spremembami življenjskega sloga zmanjšajte ljubljenčkov okoljski odtis

V zadnjih letih smo se začeli bolj zavedati pomembnosti okoljske ozaveščenosti, vse več skrbnikov živali pa to upošteva tudi pri skrbi zanje.
Fotografija: Poskrbite, da bo imel v skledi le toliko, kolikor lahko poje. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Odpri galerijo
Poskrbite, da bo imel v skledi le toliko, kolikor lahko poje. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tudi živali tako kot ljudje puščajo okoljski odtis, ki pa ga je mogoče z nekaj preprostimi spremembami življenjskega sloga zmanjšati.

Eno najbolj perečih trajnostnih vprašanj lastnikov živali je hrana. Zmanjševanje količine zavržene hrane je najpomembnejši korak, ki ga lahko naredite proti bolj ekološko ozaveščenemu živalskemu skrbništvu, pomembna pa je tudi embalaža, v kateri jo kupujete. Če je mogoče, se raje odločajte za nakupovanje mokre hrane v konzervah, saj je slednje mogoče (v primerjavi s plastičnimi vrečami, v katerih prodajajo brikete) reciklirati. Če kaj hrane v konzervi ostane, jo lahko pokrijete s folijo in shranite v hladilniku ter psu ali mački ponudite naslednjič. Če vaš ljubljenček ne mara mokre hrane, izberite znamko briketov, ki uporablja embalažo iz plastike, ki jo je mogoče reciklirati.

Zmanjšajte količino odpadkov

Pesek za mačke naj bo biorazgradljiv. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Pesek za mačke naj bo biorazgradljiv. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Pri hrani bo manj odpadka, če se boste izogibali pretiranemu hranjenju živali, kar je, mimogrede, dobro tudi za njihovo zdravje. Postrezite jim količino, ki je primerna za njihovo težo – navodila za izračun glede na težo živali so običajno navedena na embalaži. Proizvodnja živalske hrane je okoljsko izjemno problematična, saj uporablja zemljo, vodo in energetske vire ter je pomemben vir emisij toplogrednih plinov. Okoljski odtis večjega psa je lahko več kot 2500 kg emisij CO2, kar je včasih več, kot znaša odtis družinskega avta.

Za onesnaževanje okolja je kriva tudi skrb za živalske iztrebke. Za pobiranje pasjih iztrebkov izberite razgradljive ali papirnate vrečke, mačje stranišče pa polnite z biorazgradljivimi materiali, kot sta žaganje, kosi časopisa in podobno. Da se izognete neprijetnemu vonju, redno menjajte polnilo.

Izdelajte igrače

Pes se bo zabaval tudi z igračo iz odsluženih oblačil. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Pes se bo zabaval tudi z igračo iz odsluženih oblačil. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ne nakupujte igrač za živali v trgovinah, raje jih izdelajte sami, po možnosti iz naravnih materialov. Stara bombažna majica, zavezana v vozel, lahko postane odlična igrača za vlečenje za psa. Rolice toaletnega papirja lahko spremenite v skrivališče za priboljške – v iskanju bodo uživali tako mačke kot psi. Mačke bodo z veseljem zasadile kremplje v vejo, ki jo boste prinesli s sprehoda in zataknili v lonec z zemljo. Če bi vseeno radi razveselili ljubljenčka s kupljeno igračko, bodite pozorni na materiale, iz katerih je izdelana. Izberite naravne ali trajnostne materiale.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije