Za pisan cvetlični vrt

Pomlad je tu, z njo pa idealen čas, da poskrbite za lep vrt in balkon. S pravo izbiro cvetja, ki hitro kali in prav tako hitro zacveti, bo okolica doma kmalu poslala prava oaza barv in vonjav. Kaj torej posaditi ali posejati prav zdaj?
Cinije
Cinije so ene najlepših in najbolj hvaležnih vrtnih cvetlic. Slovijo po živahnih barvah in cvetenju od pozne pomladi do prve zmrzali. Enoletne rastline so preproste za gojenje iz semen. Če jih v teh dnevih posejete v zaprtih prostorih, bodo hitro zrasle in bodo maja primerne za presajanje. Ker niso zahtevne, so idealna izbira za začetnike. Najraje imajo sončna mesta in dobro odcedno zemljo. Z rednim zalivanjem, še posebno v sušnih obdobjih, zagotavljajo obilico cvetov.
Cinije so ene najlepših in najbolj hvaležnih vrtnih cvetlic.
Žametnice
Enoletne rastline, ki s svojimi živahnimi rumenimi, oranžnimi in rdečimi cvetovi vnašajo toplino in živahnost v vsak vrt. Poleg tega, da so lep okras, so še zelo odporne in odganjajo različne škodljivce. V zaprtih prostorih jih posejte zdaj, presadite pa jih lahko že maja. Rade imajo sončna mesta in dobro odcedno zemljo, čeprav prenašajo sušo, redno zalivanje spodbudi bogatejše cvetenje.
Zvezdna roža ali boraga
Zdravilna in medonosna rastlina, prepoznavna po svojih nežnih modrih cvetovih v obliki zvezd. Je lep okras in priljubljena med čebelami in drugimi opraševalci. Za gojenje je preprosta, raje ima sončna ali polsenčna mesta in dobro prenaša sušo. Ker ne mara presajanja, se jo seje neposredno na vrt, hitro raste in se pogosto za naslednje leto zaseje sama. Njeni listi in cvetovi so užitni ter se uporabljajo v solatah, čajih in napitkih.
Kapucinka
Poleg dekorativne vloge ima kapucinka še eno: odganja škodljivce. Priporočljivo jo je zgodaj spomladi posejati v zaprtem prostoru, maja, ko ni več nevarnosti zmrzali, sledi presajanje. Raste hitro in ne zahteva posebne nege, najbolje uspeva na sončnih mestih v revnejši, dobro odcedni zemlji. Preveč gnojil lahko spodbuja rast listov namesto cvetov, zato je zmernost ključna.

Gladiole
Cvetijo zgodaj poleti in se pogosto uporabljajo kot rezano cvetje, saj dolgo zdržijo v vazi. Rade imajo sončna mesta in dobro odcedno zemljo, bogato s hranili. Čebulice lahko v zemljo posadite konec marca. Med rastjo potrebujejo redno zalivanje, vendar brez zadrževanja odvečne vlage, saj so čebulice občutljive za gnilobo.
Petunije
Priljubljene poletne cvetlice, ki z bogatim cvetenjem in različnimi barvami prinašajo živahnost na balkone, terase in okenske police. Čas za setev je zgodaj spomladi, sadike v primerne posode posadite aprila. Ta enoletna rastlina raste hitro, in če ima dovolj sonca, cveti od pomladi do prvih zmrzali. Najraje uspeva na sončnih mestih in v dobro odcedni zemlji, redno zalivanje je ključno za ohranjanje bujne rasti. Za spodbujanje neprekinjenega cvetenja je priporočljivo sprotno odstranjevanje ovenelih cvetov in občasno gnojenje z gnojilom, bogatim s fosforjem.

Mačehe
Mačehe se običajno sejejo zgodaj spomladi, na začetku aprila. Kot sadike, ko ni več nevarnosti zmrzali, jih lahko posadite tudi neposredno na vrt. Cvetijo že aprila, odvisno od temperature, in vse do pozne pomladi ali zgodnjega poletja, s primerno nego pa tudi do jesenskih mesecev.