Zajca naučite uporabe stranišča
Tako kot velja za pse, sta tudi pri učenju zajcev pomembni doslednost in vztrajnost. Nekaterih stvari se bodo naučili hitro in brez težav – dajanja poljubčkov jih je na primer mogoče naučiti v enem dnevu –, za druge pa bo potrebnega malce več truda. A ne obupajte, cilj je vreden vseh morebitnih težav na poti.
Uporaba stranišča
Zajci imajo navado, da izločajo le na določenem prostoru, zato jim učenje uporabe stranišča ne bi smelo predstavljati prevelike težave. Če boste odkrili kraj, kjer je opravil potrebo, je pol dela že narejenega – zdaj morate na to mesto le še postaviti zajčje stranišče. Če tega tam ne želite imeti, stranišče postopoma premikajte do kraja, ki ste si ga zamislili zanj. Druga možnost je, da stranišče napolnite z zemljo, pomešano z zajčjim urinom. Tako bo zajec takoj vedel, čemu je namenjeno. Dodatno spodbudo za skok v toaletne prostore mu bo dal kupček sena poleg stranišča.
Tega ne smete napolniti s peskom za mačke, saj lahko njegov prah zajcu škoduje. Najbolje ga je polniti s travo, ki jo naberete na bližnjem travniku. Dobra izbira je denimo natrgan časopisni papir, ki pomaga tudi nekoliko zadušiti vonjave, vendar je treba v tem primeru čistiti stranišče vsak dan. Na tržišču se dobi pesek za stranišča glodavcev, ki je prava izbira za vašega ljubljenčka.
Skok sreče
Zadovoljen zajec se bo, enako kot človek, učil hitreje. Zajci svoja čustva zelo jasno izražajo. Kadar so srečni ali vznemirjeni, tekajo naokrog in skačejo v zrak, med skokom pa nagnejo glavo in tačke vsako v svojo smer. Te skoke sreče izvajajo med tekom ali pa z mesta. Za lastnika so zelo dober znak, saj pomenijo, da se zajček v svojem novem domu odlično počuti.
Učenje trikov
Učenje trikov začnemo tako, da zajčkov smrček postavimo na določeno stalno točko v sobi. S te bo nato skakal na ukaz, se vrtel v krogu ali tekel v eno smer. Za trening lahko uporabite tanko palico, ki ima na koncu privezano majhno žogo. Zajcu pokažemo žogo in se z njo dotaknemo njegovega smrčka: vsakokrat, ko se žoga dotakne smrčka, dobi priboljšek. Včasih je dovolj, če žogo premažemo z njegovimi najljubšimi priboljški. Ko bo začel sam iskati žogico, ga z njo lahko usmerjate na želeni kraj.
Če ga želite naučiti, da se bo vrtel v krogih, krožno in počasi obračajte žogico nad njegovo glavo. Če ga želite naučiti skokov, žogo dvigujte nad njegovo glavo tako visoko, da bo skočil. Sčasoma se bo naučil, da mu določeni gibi prinesejo posladek. Takrat lahko prenehate uporabljati paličico. Za učenje prihoda na klic mu vsakokrat, ko zakličete njegovo ime in pride k vam, dajte priboljšek. Izberite mu preprosto enozložno ime, da si ga bo lažje zapomnil.
Učimo ga s priboljški.