Zaobljube moramo oblikovati previdno
Zakaj se za zaobljube odločamo ob novem letu in ali je res mogoče, da bomo takrat bolj zagnani?
Naši možgani imajo radi določene datume oziroma mejnike in novo leto je zelo pomemben mejnik – predstavlja prelomnico, prazen list in odlično priložnost za začetek nečesa novega. Vse skupaj lahko deluje kot motivator, da se lotimo tistih sprememb, o katerih smo morda razmišljali že prej, pa kar ni bilo časa in priložnosti (kar je seveda zelo subjektivna okoliščina, saj čas in priložnost najdemo oziroma ustvarimo vedno, ko smo za to dejansko motivirani). S tem mejnikom se zgodi, da verjamemo, da smo lahko v prihodnjem letu boljši, tj. da nam bo uspelo.
Če si naložimo preveč, se bomo hitro počutili preobremenjene.
Kaj je pomembno za zaobljube, kako jih moramo oblikovati?
Že prej sem se na hitro dotaknila subjektivnosti oziroma da v resnici ne potrebujemo mejnika novega leta, čeprav morda lahko malo doprinese k večji motiviranosti. Da smo pri svojih zaobljubah in ciljih lahko uspešni, potrebujemo motivacijo in konsistentnost. Na to lahko vplivamo z določenimi triki: zaobljube so lahko močan motivator za spremembe, če so pametno oblikovane. To preprosto pomeni, da morajo biti realne (to je najbolj pomemben element, ki doprinese k uspehu): zaobljube morajo biti dosegljive v okviru naših zmožnosti (bolje je postaviti cilj, da bom trikrat tedensko telovadila, kot si denimo reči, da bom vsak dan). Previsoko zastavljeni cilji hitro pripeljejo do tega, da uvidimo, da so neživljenjski, in potem vse opustimo. Trik, ki pozitivno vpliva na naše možgane, je, da so časovno določeni (tj. do katerega datuma želim doseči svoj cilj). To nam pomaga, da sledimo napredku in se trudimo do določenega datuma.
Mag. Mia Bone je po osnovni izobrazbi psihologinja, svoje znanje pa je dopolnila z magisterijem iz coachinga v Veliki Britaniji. Udeležila se je intenzivnega usposabljanja na priznanem Hypnotherapy Training Institute v ZDA. Deluje kot osebni in poslovni coach, hipnoterapevtka in menedžerka za razvoj talentov.
Ali je pomembno število teh zaobljub, si ne smemo naložiti preveč?
Ko govorimo o zaobljubah, je zelo pomembno, da smo realni; če si naložimo preveč, se bomo hitro počutili preobremenjene. Vsaka sprememba je za telo in možgane stresna, in če želimo uvesti preveč sprememb hkrati, smo osredotočeni na preveč stvari in ničesar ne naredimo dovolj dobro, kar negativno vpliva na občutek napredka. In potem stvari kar opustimo. Rada bi izpostavila, da število zaobljub ni tako pomembno kot njihova kakovost. Bolje je imeti nekaj dobro premišljenih in dosegljivih ciljev kot dolg seznam, ki ga ne bomo mogli izpolniti. Če ste se zavezali dvema zaobljubama, je to zelo dobro izhodišče. Če jih imate več kot pet, boste hitro našli izgovore, zakaj ne gre.
Ali vplivajo druga na drugo, tudi če niso med seboj povezane?
Čeprav se na prvi pogled zdi, da so zaobljube in cilji, ki se med seboj ne povezujejo, neodvisni drug od drugega, v našem vsakdanu med njimi obstaja precejšnja povezava – mi smo njihov vezni člen (tj. naša osebnost, naša motivacija in naša vztrajnost). Če razložim zelo poenostavljeno: vsak izmed nas ima omejene vire, naš čas je omejen, prav tako naša energija. In ko se počutimo preobremenjeni, lahko hitro začnemo odlagati in prestavljati korake, kar seveda oteži doseganje zastavljenih ciljev. Ponovno izpostavljam: pri postavljanju ciljev bodimo premišljeni, da si ne naložimo preveč naenkrat. Kako se boste bolje počutili: če 31. 12. 2025 dosežete en cilj (ker ste si 1. 1. 2025 postavili samo tega) ali če 1. 3. 2025 opustite prvi cilj, 15. 4. 2025 ugotovite, da tudi z drugim ne bo šlo, potem pa 1. 6. 2025 še glede ostalih treh vržete puško v koruzo?