Zima na sobnem kolesu
Za rekreativnega cestnega kolesarja je vadba na sobnem kolesu pozimi izjemno koristna iz več razlogov. Pozimi so vremenske razmere pogosto neugodne za kolesarjenje na prostem, posledično na kolesu preživite manj časa. A ne, če imate sobno kolo: to omogoča vadbo v udobju doma, ne glede na dež, sneg in nizke temperature.
Vadba na sobnem kolesu omogoča natančen nadzor nad intenzivnostjo, saj lahko prilagajate hitrost, upornost in trajanje treninga. Torej se osredotočite le na izboljšanje kondicije brez skrbi za promet ali teren, saj se izognete tveganju za padce na spolzkih cestah in poškodbe.
Pozimi izkoristite čas za krepitev vzdržljivosti z daljšimi in zmernimi treningi na sobnem kolesu. To je še posebej pomembno za tiste, ki bi radi bili do pomladi, ko vremenske razmere že dopuščajo rekreacijo na prostem, v dobri kondiciji. Sobno kolo je odličen način za ohranjanje mobilnosti in moči v zimskih mesecih.
Mnoga sobna kolesa so opremljena z napravami, ki omogočajo sledenje dosežkom, kot so porabljene kalorije, prevoženi kilometri, srčni utrip in hitrost. To lahko poveča motivacijo in pomaga pri bolj ciljno usmerjenem treningu.
Napake in rešitve
Vadba na sobnem kolesu je torej pozimi izvrstna izbira za kolesarje, ki želijo ohraniti dobro fizično pripravljenost in se pripraviti na prihajajočo sezono. A je treba razumeti pravila take vadbe, kolesarski strokovnjak Jim Rutberg izpostavlja šest pogostih napak in ponuja rešitve za izboljšanje učinkovitosti treninga.
Nepravilna nastavitev kolesa lahko povzroči nelagodje in poškodbe.
Med vadbo mišice proizvajajo toploto, ki jo je treba učinkovito odvajati. V notranjih prostorih je pogosto težko doseči ustrezen pretok zraka, kar vodi do pregrevanja in zmanjšane zmogljivosti. Priporočljivo je poskrbeti za kroženje zraka in povečati vnos tekočine med vadbo. Med notranjo vadbo je zaradi pomanjkanja hlajenja povečano potenje, kar lahko vodi v dehidracijo. Poleg vode lahko po potrebi pijete tudi športne napitke. Prav tako je treba poskrbeti za ustrezen vnos hranil pred in po vadbi. Nepravilna nastavitev kolesa lahko povzroči nelagodje in poškodbe. Pomembno je prilagoditi višino sedeža in krmila. Notranja vadba se seveda razlikuje od zunanje, a uporaba na primer intervalov in simulacije vzponov lahko poveča učinkovitost vadbe, izboljša splošno zmogljivost in prepreči dolgčas.