Poplava uničila vseh 40 dvojčkov: župan Janković se je s krajani že srečal
Delovna akcija na dan solidarnosti je potekala tudi na Sneberskem nabrežju v Ljubljani, kjer je voda z muljem zalila tako rekoč celotno naselje 40 hiš oziroma 80 bivalnih enot, saj gre za dvojčke. Prišlo je veliko prostovoljcev, ki so kopičili vse, kar je uničila.
S krajani sta se srečala tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki bo o sanacijskih ukrepih spregovoril na današnji novinarski konferenci, in Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Moste-Polje. Po županovih besedah z lokalno skupnostjo sodelujejo pri organizaciji brezplačnega odvoza vseh gradbenih odpadkov, dogovorili so se tudi, da pripravijo dokumentacijo za urejanje Save na tem in tacenskem območju.
V naselju živijo predvsem upokojenci in mlade družine z otroki. »Deset mesecev smo prenavljali hišo, najeli kredite, zdaj pa je vse uničeno,« je obupana povedala ena od mladih mamic.
»Saj oblačila še imam,« pa nam je zaupal upokojenec Zdenko, »a sem poleg pohištva ostal brez vseh čevljev.« Medtem ko so prostovoljci s samokolnicami pridno odvažali odpadke na kupe ob cesti, se je oglasil direktor podjetja Komunalne gradnje (KG) Grosuplje, ki v naselju že več mesecev prenavlja kanalizacijo in cesto. »Ali vas lahko objamem?« je vprašala ena od krajank, ko ga je zagledala. Kot so nam povedali domačini, so bili namreč delavci podjetja v prvih dneh povodnji eni prvih, ki so priskočili na pomoč.
Poplava jih je povezala
»Gre za zelo zahteven žanr resničnostnega šova, tako v sociološkem, psihološkem, inženirskem kot tudi antropološkem in preostalem smislu,« pojasnjuje predstavnik krajanov Aleš Poredoš. Neizmerno hvaležen je prav vsakemu, ki je prišel na pomoč. »Ljudi je ta poplava v tem subjektiviziranem svetu neizmerno povezala. Tudi psihološke pomoči bodo dobrodošle, v enem dnevu sta se mi dva upokojenca razjokala na prsih, iz dneva v dan se vedno bolj tresejo,« je opozoril Poredoš.
»Tukaj imamo gradbišče, kamione, stroje. Pomagamo, kolikor lahko. Škoda, ki smo jo imeli mi v podjetju, ko nam je voda odnesla nekaj cevi, je minorna v primerjavi s tem, kar so izgubili ljudje,« je dejal direktor KGG Viktor Dolinšek in dodal, da so eno ekipo poslali tudi v Črno na Koroškem.
»Tukaj živi moja mama, stara je 80 let, zdaj je pri nas. Obnova bo problem, saj sem se že pozanimala pri bankah, ali bodo morda ponudile nižje obrestne mere, pa nič ne kaže,« je poudarila nekdanja krajanka in me napotila k Tjaši iz Zaloga. »Ona je organizatorka za prostovoljce.«
»V ponedeljek sem prišla pomagat, smeti smo nalagali v kombije. V torek je bilo stanje slabo, v sredo še slabše. Potem pa sva z Janezom Dovčem (glasbenik in skladatelj, op. p.), ko smo iz njegove hiše odnašali mulj, razmišljala, kaj naj. Dala sva poziv na facebook in ljudje so začeli klicali. V četrtek sva se dogovorila, da bova zimprovizirala nekakšno civilno zaščito. Trudimo se vzpostaviti red in to kar dobro poteka, ljudje so sem res prišli z iskrenim namenom. V nedeljo smo imeli prvi malo bolj organizirani dan v smislu, da smo naredili popis stanja. V naselju je škoda skoraj povsod enaka, a starejši so sami in zato bolj ogroženi,« je razložila Tjaša.
Počutili so se zapostavljene
»Beseda je tekla o tem, kako bomo čim prej pristopili k sanaciji, kaj vse smo pripravljeni storiti mi in kaj morajo storiti krajani sami. Pomoč bo tekla čim bolj učinkovito,« je po skoraj enournem sestanku krajanov in predstavnikov občine povedala Ogulinova. »Prostovoljce vodi četrtna skupnost, kar zadeva strokovno pomoč, pa je MOL zagotovil nadzornika, ki bo spremljal, ali so dela opravljena kakovostno. Dogovorili smo se, da bodo krajani sami in tudi MOL sprejeli ponudbe in takoj začeli plačevati ter urejati tlake in stene, saj je najpomembneje, da se lahko ljudje čim prej vrnejo domov,« je poudarila Ogulinova.
»To je sanacijski del, pogovarjali pa smo se o celotni problematiki od začetka dogodkov: od obveščanja do pomoči ljudem ob različnih fazah,« je dejal predstavnik krajanov Aleš Poredoš. Hvaležni so za vse konstruktivne predloge občine, nekaj zadev, ki so se pojavile vmes, »pa smo tudi razjasnili«. Prebivalci Sneberskega nabrežja so se namreč v času poplav počutili zapostavljene. »Razumemo, da smo bili opaženi malo pozneje, saj je logično, da so šli s silami zaščite in reševanja na najbolj kritične točke. Zdaj vemo, kako se obnašati, je pa neskončno dragoceno, da bodo nekatere stvari – denimo kanalizacija –, pregledane in nadgrajene,« je še omenil Poredoš.
»Poskušali bomo pomagati tudi pri poplačilu elektrike, saj bodo stroški višji, vplivali bodo tudi na ceno vode. Poleg tega bomo tiste, ki ta trenutek ne morejo bivati v svojih hišah in nimajo socialne mreže, namestili v enote, ki jih ima na voljo MOL, za čas, da se opravijo najnujnejša dela,« je še poudarila Ogulinova.
»Problematika tega naselja je, da so hiše montažne, kar zahteva popolnoma drugačen način sanacije in obnove, zelo hitro se razvijejo plesni, odpadno blato. Odneslo je celo deponijo komunalnega blata, na katero smo opozarjali dve leti. Vsaka hiša meri med 60 in 80 kvadrati, zgoraj so spalni, spodaj bivalni prostori. Vse je treba rezati, odstraniti notranje stene. To je treba narediti zelo hitro, marsikje bo treba zamenjati tudi estrihe, ne samo talni del, temveč tudi tlake, ker so v večini primerov bili izvedeni tako, da je vmes stiropor in steklena volna. Če se ne izvede strokovno, lahko vsa zadeva zgnije oziroma se začne posedati,« je še pojasnil Poredoš in opozoril, da morata soseda pri obnovi sodelovati, saj gre za dvojčke.
Okvir finančne pomoči
Na sestanku krajanov in predstavnikov občine so se dogovorili tudi glede finančne pomoči krajanom. »Tistim, ki prejemajo do 1200 evrov skupnega prihodka na gospodinjstvo, bomo poravnali vse stroške v višini 75 odstotkov, mednje spadajo upokojenci, samohranilci. Tistim, ki imajo nad 1200 evri skupnega dohodka, pa bomo poravnali 50 odstotkov vseh stroškov. Zdi se mi, da je to ta trenutek optimum. Pomembno je, da če jutri dobijo izvajalce, mi začnemo vnaprej plačevati, da bodo stvari tekle nemoteno,« je pojasnila Anita Ogulin iz ZPM.