Šarec se je takole sprehodil čez nov montažni most (FOTO, VIDEO)
Na območjih, ki jih je prizadela naravna nesreča, je ob današnjem dnevu solidarnosti veliko pomoči prostovoljcev, ki tudi deset dni po ujmi dobrodošla pri odstranjevanju naplavin in čiščenju, saj veliko je dela z odpadki. Nadaljuje se tudi vzpostavljanje vodooskrbe in prometnic, saj so zaradi zemeljskih plazov in uničenih cestišč številne ceste še vedno neprevozne.
Slovenska vojska je skupaj z makedonsko zaključila gradnjo montažnega mosta v Mežici, kjer je promet že stekel, pripadniki nemške Zvezne agencije za tehnično pomoč pa most na Prevaljah še zaključujejo, promet pa bo stekel v teku dneva. To sta prva dva montažna mostova na Koroškem po ujmi, odprtja obeh se je udeležil obrambni minister Marjan Šarec, piše STA.
»Danes nam je z nemško enoto THW uspelo vzpostaviti most čez reko Mežo v občini Prevalje. Župan občine Prevalje Matija Tasič je ob tem dejal: »Most povezuje dva bregova, povezuje Evropo in povezuje Slovenijo,« so na twitterju zapisali z Uprave za zaščito in reševanje ter objavili nekaj fotografij.
Za pomoč v Slovenijo je Nemčija poslala Zvezno agencijo za tehnično pomoč, da bi pomagali graditi začasni most na Prevaljah. Veliko delo je naredila tudi Slovenska vojska, saj so postavili montažnega mostu Compact 200 v Mežici.
Čez mežiški most se je sprehodil tudi obrambni minister Marjan Šarec, ki je ob predaji mostu v uporabo na Prevaljah dejal: »Pomoč iz je izjemno učinkovita in za nas zelo pomembna, most bo ponovno povezal oba bregova, pomenil bo izjemno sprostitev prometa. Vsa pohvala ekipi, izjemno so se trudili in z nami zelo dobro sodelovali.«
Fajonova mednarodno pomoč pri odpravi posledic ujme označila za neprecenljivo
Zunanja ministrica Tanja Fajon se je danes na letališču Slovenj Gradec sestala s predstavniki tujih oboroženih sil, ki pomagajo pri odpravi posledic ujme v Sloveniji. Zahvalila se jim je za neprecenljivo pomoč in poudarila, da ne bo pozabljena.
Fajonova se je s predstavniki tujih oboroženih sil na slovenjgraškem letališču srečala skupaj z direktorjem Uprave za zaščito in reševanje Leonom Behinom. Z Behinom bo danes obiskala tudi Rečico ob Savinji, v Kampu Menina pa se bo srečala tudi s prostovoljci, ki pomagajo pri obnovi kampa.
Kot je danes sporočila Uprava za zaščito in reševanje RS, pomoč v obliki težke mehanizacije prek mehanizma Unije na področju civilne zaščite in dvostransko zagotavljajo mednarodne enote iz osmih držav s skupno 30 bagri. To so Avstrija, Italija, BiH, Francija, Hrvaška, Nemčija, Slovaška, Ukrajina. Večino težke mehanizacije trenutno uporabljajo na območju Zgornje Savinjske doline.
Pomoč v obliki mostov je zagotovilo pet držav s skupno 11 mostovi, in sicer Hrvaška, Nemčija, Češka, Poljska in Italija.
Helikopterje sta prek mehanizma Unije na področju Civilne zaščite zagotovili Avstrija in Nemčija, prek mehanizma zveze Nato pa Španija. Španski in avstrijski helikopter sta z delovanjem v Sloveniji že prenehala, nemški pa še izvaja operativne naloge.