274 Slovencev mora vrniti covidno pomoč, prejemajo pa manj kot minimalno plačo
Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na današnji novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav.
Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva.
274 samozaposlenih v kulturi, kar je skoraj deset odstotkov samozaposlenih v kulturi, z naslova vračanja covidne pomoči finančni upravi (Furs) dolguje skupno milijon evrov. V povprečju ti samozaposleni v kulturi prejemajo manj kot minimalno plačo na mesec, Fursu pa zdaj posamezniki dolgujejo več tisoč evrov. Ob tem lahko dolgovani znesek poravnajo v največ šestih obrokih, so opozorili sindikati.
Koordinator sindikata Zasuk Miha Blažič - N'Toko je pojasnil, da je ključen problem, da so številni samozaposleni v kulturi, ki so prejeli covidno pomoč, zdaj pa jo morajo vračati, v letu pred epidemijo covida-19 zaslužili krepko manj od 10.000 evrov na leto, kar je pod pragom revščine. To hkrati pomeni, da so morali v naslednjih dveh letih, če so hoteli preživeti, zaslužiti zagotovo več kot 20 odstotkov prihodkov od leta prej. "V nasprotnem primeru bi ostali brez strehe nad glavo in hrane," je opisal razmere.
Sindikati v zvezi z vračanjem covidne pomoči pričakujejo takojšnje ukrepanje ministrstva za kulturo, ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstva za gospodarstvo. Poudarili so še, da je ministrstvo za kulturo prejšnji mesec napovedalo, da naj bi dodatnih 37 milijonov evrov med drugim usmerili v reševanje problema prekarnosti.
V sindikatu Zasuk so se že pred več meseci obrnili na ministrstvo za kulturo, od koder so dobili odgovor, da ni pravne podlage, ki bi omogočila kakršno koli pomoč tistim, ki so se znašli v težavah zaradi vračanja covidne pomoči. Blažič je dodal, da tudi »ni pravne podlage, na podlagi katere lahko država od ljudi terja denar, ki ga nimajo, in jih pahne v ekstremno revščino«. Kot je še menil, gre za pomanjkanje politične volje, saj naj bi država imela sredstva za ukrepanje v takih primerih.
STA je prošnjo za odziv naslovila na ministrstvo za kulturo, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvo za gospodarstvo. Na odziv še čakamo.