PODGOR PRI LETUŠU

Alarm zaradi gradbenih odpadkov

Zemljino s koščki asfalta z gradbišča v Šmartnem ob Paki vozili na kmetijsko zemljišče v Podgorju. Po opozorilu krajanov ukrepal inšpektorat.
Fotografija: Podgorje je nemudoma obiskala inšpektorica. FOTO: Špela Kuralt
Odpri galerijo
Podgorje je nemudoma obiskala inšpektorica. FOTO: Špela Kuralt

Prazniki so bili za krajane Podgorja pri Letušu v občini Braslovče precej pestri. Opazovali so tovornjake, ki so v eno od vrtač dovažali material, za katerega jih je skrbelo, da gre za nevarne odpadke. Na videz so bili taki, kot so izkopi z bližnjega gradbišča v Šmartnem ob Paki, kjer gradijo podvoz pod železniško progo.

Gradbišče v Šmartnem ob Paki .FOTO: Janko Pirnat
Gradbišče v Šmartnem ob Paki .FOTO: Janko Pirnat

Braslovški občinski svetnik Janko Pirnat, ki je na »potencialno ekološko katastrofo«, kot se je izrazil, opozoril v videoposnetku na družabnem omrežju, je o dogajanju obvestil inšpektorat za okolje in prostor. Inšpektorica je na teren že odšla. Kot so včeraj odgovorili z inšpektorata, gre v tem primeru nedvomno za odpadke z omenjenega gradbišča, da gre za nenevarne odpadke, ki pa zagotovo ne spadajo na kmetijsko zemljišče.

V bližini je vodno zajetje

Krajani so na navoze postali pozorni, ker ne gre za običajno zemljo, ampak povsem črno zemljino s koščki asfalta. »Zelo veliko tega materiala so navozili. Vidi se, da gre za tako zemljino, kot jo lahko najdemo pod asfaltom. Več kamionov je vozilo med prazniki, še ta teden so nekaj vozili. V bližini je vodno zajetje in to, da je ta material, gre v bistvu za gradbene odpadke tudi z odpadnimi olji, v vrtači, zagotovo ni dobro,« je dejal Pirnat.

Poleg Pirnata je inšpektorat obvestila tudi občina Braslovče, je dejal župan Tomaž Žohar. Zanikal je tudi navedbe nekaterih, da naj bi gasilska društva po navodilih občine čistila cesto, ki so jo umazali tovornjaki, ki so vozili zemljino: »Sploh ne vem, da bi gasilci čistili cesto, vsekakor pa tega ni naročila občina. V torek smo bili s tem navozom sploh prvič seznanjeni. Šli smo na teren na ogled in tudi sami dali prijavo na inšpektorat. Ta material, v katerem je tudi asfalt, tja zagotovo ne spada. Zato smo od inšpektorata zahtevali sanacijo območja.«

Kot so odgovorili z inšpektorata za okolje in prostor, je inšpektorica opravila nadzor na lokaciji dan po prejetju prijave. Ugotovila je, da je povzročitelj investitor gradnje podvoza pod železniško progo v Šmartnem ob Paki, to sta občina Šmartno ob Paki in Direkcija RS za infrastrukturo, izvajalec del pa je SŽ-Železniško gradbeno podjetje (ŽGP) Ljubljana. »Decembra 2022 je dal izvajalec del izkopnega materiala v analizo, ki jo je opravil Eurofins Erico Slovenija. Rezultati analize kažejo, da izkopni material nima nevarnih lastnosti in je primeren za uporabo na istem ali drugih investitorjevih gradbiščih ali pa za oddajo zbiralcem in predelovalcem nenevarnih odpadkov, ki imajo pooblastilo za ravnanje s tovrstnim odpadkom. Odložen izkopni material ni nevaren odpadek, kljub temu pa odlaganje na kmetijskem zemljišču fizične osebe ni v skladu z zakonodajo. Na kmetijskem zemljišču je okoli 500 kubičnih metrov izkopnega materiala, investitor je dovažanje na to lokacijo ustavil. Inšpekcijski postopek še ni končan,« so včeraj odgovorili na inšpektoratu.

Odvoz so ustavili

Odgovorov ŽGP Ljubljana še nismo prejeli, župan Šmartnega ob Paki Janko Kopušar pa je dejal, da so imeli prav včeraj redno koordinacijo in da je Mitja Kosec, direktor podjetja Mind inženiring, ki je nadzornik v tem projektu, glede celotne situacije odgovoril: »Izvajalec je pojasnil, da je za navedeno deponijo sklenjen sporazum z lastnikom zemljišča. Izvajalec je izjavil, da je skladno z izdelanim elaboratom odvoz materiala na navedeno lokacijo dopusten ter da je za ponedeljek, 9. januarja, organiziran tudi sestanek s pristojnim inšpektoratom. Do sestanka s pristojnim inšpektorjem je odvoz izkopnih materialov na predmetno deponijo ustavljen.«

Kopušar je poudaril, da je občina v tem projektu le 8-odstotna soinvestitorka: »Obveznosti izvajalcev (ŽGP) in njihovih kooperantov so določene s pogodbo in so v skladu z zakonodajo. Občina Šmartno ob Paki od njih vsekakor zahteva izpolnjevanje zakonskih in pogodbenih obveznosti in se od predmetnih spornih dejanj omejuje, saj so bili izvajalci izbrani v skladu z javnim naročanjem in so imeli potrebne reference. Res pa je, da zaradi tega primera pade veliko breme krivde na nas, ki pa praktično na operativne zadeve v zvezi z izvedbo nimamo dovolj velikega vpliva. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da se zakonske in pogodbene obveze izvajalca izvedejo, kot je to določeno.«

Poklicali smo tudi lastnika zemljišča, kjer je vrtača, Adnana Ajšića, direktorja in lastnika podjetja UPWork. Želeli smo odgovore, ali je dovolil navoz te zemljine na parcelo in zakaj ter ali ima dovoljenja za odložitev zemljine v vrtačo. Pisno je sporočil, da je v tujini in da bo na vsa vprašanja odgovarjal prihodnji teden.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije