Po Morsovem zanikanju nabave izraelskega orožja so se oglasili še v Levici
Slovenija v Izraelu od začetka vojne v Gazi ni kupila orožja, streliva ali druge vojaške opreme, je danes sporočilo obrambno ministrstvo in dodalo, da vlada prav tako ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz takšnega blaga v Izrael. S tem se je odzvalo na poročanje, da naj bi vlada nameravala kupiti za več kot 30 milijonov evrov izraelskega orožja.
Časnik Delo je v petek ob sklicevanju na podatke, ki jih je pridobila koalicijska stranka Levica, poročal, da je Slovenska vojska od Izraela v obdobju 2019-2023 nabavila za 57,5 milijona evrov orožja in streliva. V obdobju 2024-2026 pa naj bi načrtovala nakup izraelskega orožja in streliva v vrednosti 31,5 milijona evrov.
Časnik Delo je še poročal, da namerava vlada v prihodnjih dveh letih za izraelske rakete spike nameniti 15,3 milijona evrov. Pri tem ministrstvo pojasnjuje, da je nakup raketnih sistemov spike, ki jih Slovenska vojska uporablja že skoraj dve desetletji, v letih 2022 in 2023 opravilo in plačalo prek Natove agencije za nabave.
V letih 2022 in 2023 je ministrstvo tudi samostojno nabavilo sisteme spike in pripadajoče strelivo pri edinem evropskem izvajalcu Eurospike. Ta je v večinski lasti nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group in je bil izbran kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu, je sporočilo ministrstvo. Dodalo je še, da ministrstvo pri tem nakupu ni izvajalo plačil izraelskim proizvajalcem orožja in da so bili vsi deli sistema spike izdelani pri evropskih proizvajalcih.
Na vlado naslovili pobudo
Na vlado so medtem danes poslanci koalicijskih strank SD in Levica ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek naslovili pobudo, v kateri izražajo ostro nasprotovanje nadaljevanju načrtov za nakup izraelskega orožja in streliva.
Kot so zapisali v skupnem sporočilu, iz načrta razvojnih programov 2023-2026 izhaja, da naj bi Slovenija v obdobju 2024-2026 za nabavo izraelskega orožja in streliva namenila 31,5 milijona evrov, od tega 12,3 milijona evrov že v prihodnjem letu za nakup raket spike.
Pri tem poudarjajo, da potrditev proračunskih okvirjev za leti 2025 in 2026 ne pomeni podpore temu konkretnemu nakupu. Od vlade pričakujejo, da nemudoma ustavi vse načrte za nabavo izraelskega orožja, spoštuje zahteve Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu in se zaveže k izvajanju njihovih odločitev ter da pregleda in revidira vse obstoječe dogovore in pogodbe z Izraelom na področju vojaške opreme.
V Levici so tudi prepričani, da skuša obrambno ministrstvo demantirati poziv k prenehanju nabave izraelskega orožja z argumentom, da gre za nakup orožja v Nemčiji. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je solastnik podjetja Eurospike tudi izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems. Ta je po navedbah Levice raketni sistem razvila in je poleg neposrednega dobička od prodaje predvidoma deležna tudi licenčnine.
»Potem je tu še vprašanje streliva za izraelske havbice 155 mm, ki se je doslej kupovalo pri izraelskih proizvajalcih in nas bo v Levici zanimalo, ali se na ta način kupuje še naprej,« je sporočila stranka.
Prav tako je opozorila, da je ministrstvo na vprašanje novinarja Dela, ali je bil sprejet kakršenkoli predpis ali usmeritev, da se preneha kupovati oborožitev in vojaško opremo izraelskih oziroma z njimi kapitalsko povezanih proizvajalcev, odgovorilo, da ne.