Divjala neurja, Arso opozarja na možnost poplav, toča pobelila tudi Kredarico
Slovenijo so danes sredi dneva zajela krajevna neurja, zaradi katerih je Agencija RS za okolje (Arso) izdala oranžno vremensko opozorilo za celotno državo. Večji nevihtni sistem se je že začel krepiti nad Italijo, okoli 1. ure naj bi dosegel tudi Slovenijo. Arso opozarja na možnost poplav in porast hudourniških vodotokov.
Toča pobelila tudi Kredarico
Agencija RS za okolje je na svoji Facebook strani zapisala, da so se v severozahodni, osrednji ter jugovzhodni Sloveniji prve plohe in nevihte začele pojavljati že okoli 16. ure. Močnejša nevihtna celica se je takrat razvila v okolici Bleda in se počasi pomikala proti vzhodu.
Kasneje so močnejše nevihte z nalivi in ponekod tudi točo nastale v okolici Ljubljane, na območju med Grosupljem in Ivančno Gorico ter v okolici Trebnjega in Mokronoga, poroča Arso. V okolici Grosuplja in Trebnjega je padala toča, nevihta pa se je od tam pomikala proti Krškem, poroča spletni portal neurje.si. Toča je pobelila tudi Kredarico, v pol ure je padlo 29,8 milimetrov padavin.
Ob prehodu nevihtnega sistema močni sunki vetra
Glavnina vremenskega dogajanja pa se bo danes zvečer odvijala v južni polovici Slovenije. Ob prehodu nevihtnega sistema čez severni Jadran bodo lahko ponoči tudi na Primorskem močni sunki vetra iz zahodne do severne smeri, nevihte z močnim vetrom pa bodo predvidoma zajele tudi Istro ter Kvarner, poroča Arso.
Kot napoveduje Arso, se bodo nevihte nadaljevale ponoči, nastala bodo tudi krajevna neurja, širila se bodo proti jugu in zahodu. V drugem delu noči se bo vreme postopno umirilo, od zahoda se bo začelo jasniti. Najnižje jutranje temperature bodo od 16 do 20 stopinj Celzija, na severozahodu pa okoli 14 stopinj.
Ob tem dodajmo, da je Arso pred tem že prižgal najvišjo stopnjo alarma za točo. Trenutno so najbolj ogrožene Bovška, Gorenjska, Goriška, Kočevska, Ljubljana z okolico, Notranjska in Zgornjesavska regija.
V kampih že ukrepali
Nevihtni sistem bo zaradi močnih vetrov največ nevšečnosti povzročal na Obali. Tam so zato v nekaterih kampih že preventivno ukrepali.
»Sunki vetra bodo lahko ob morju presegali tudi 100 kilometrov na uro in tudi smer bo zelo neugodna, severna do severozahodna, kar pomeni tudi slabe novice za vse, ki morda kampirajo kje na prostem v Istri ter na Primorskem. Priporočamo jim spremljanje dogajanja ter seveda, da se po potrebi umaknejo na varno,« je za STA napovedala dežurna meteorologinja na Agenciji RS za okolje (Arso) Eva Bezek.
V kampu Adria Ankaran so pred napovedanim poslabšanjem vremena že spraznili vodotoke in obrezali drevesa, svoje goste pa so opozorili na vremensko napoved in jim svetovali, da pospravijo svoje stvari, da jih v primeru močnejše burje ne bi odneslo, so pojasnili za STA. Opozorili so tudi gostinske lokale, da pravočasno pospravijo senčnike.
V kampu Fiesa zaenkrat niso posebej opozarjali svojih gostov, v kampu Lucija pa se tako danes kot ob vseh drugih vremenskih preplahih ravnajo po navodilih in glede na obvestila civilne zaščite ter o slabi napovedi goste opozarjajo že ob njihovem prihodu. Tako so storili tudi tokrat.
V Ljubljani ponoči odprti parkirni hiši
Kakšno pa je vreme pri vas? Sporočite nam.