Avtobusi ne smejo čez mejo, kako bo z letovanji otrok

Na letovanja čez mejo otrok z avtobusi za zdaj ne morejo voziti.
Fotografija: Otroci na počitnicah na morju. FOTO: Roman Šipić, Delo
Odpri galerijo
Otroci na počitnicah na morju. FOTO: Roman Šipić, Delo

Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) bo tudi letos z akcijo Pomežik soncu pomagala čim večjemu številu otrok zagotoviti brezplačne počitnice. Letošnje počitnice bodo zaradi zdaj že končane epidemije koronavirusa za otroke še posebej dragocene, so sporočili.

Kako pa je s prevozi z avtobusi čez mejo na Hrvaško, kjer številne slovenske organizacije pripravljajo letovanja? »V odloku o začasni prepovedi, omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije so prepovedani
vsi mednarodni prevozi potnikov. Do razveljavitve tega odloka je prepoved v veljavi,« so nam povedali na infrastrukturnem ministrstvu. Pri tem pa dodali, da je že v pripravi nov predlog: »Pripravili smo predlog razveljavitve tega odloka, ki je trenutno v
medresorskem usklajevanju in za katerega upamo, da bo lahko čim prej uvrščen na vlado.

Dodajajo tudi: »Neodvisno od odloka, ki prepoveduje mednarodne prevoze, pa veljajo odloki o prepovedi prehajanja meje, ki so v pristojnosti ministrstva za notranje zadeve. Torej ne glede na sprostitev mednarodnih prevozov še ni nujno, da bo določen potnik lahko prečkal mejo oziroma bodo morda veljale kakšne omejitve ali karantene.«


Če vozite prijateljevega otroka, potrdilo ni potrebno

Na ministrstvu za notranje zadeve pa so nam pojasnili, kako je, če v osebnem vozilu nekdo vozi otroka, ki ni član družine: »Slovenija za otroke svojih državljanov že nekaj časa ne zahteva nikakršnih potrdil. Za druge državljane pa se morajo potniki pozanimati pri njihovih organih. Vsi, ki imajo v svojem spremstvu otroka, ki ni njihov, pa morajo biti pripravljeni na morebitno bolj podrobno mejno preverjanje.«
 

Preberite še:

Otroci prikrajšani za počitniška letovanja?

Pri zvezi prijateljev mladine ocenjujejo, da v Sloveniji živi 45.000 otrok pod pragom revščine, z epidemijo pa se je ta številka zagotovo povečala. Pri tem niso pozabili na otroke s posebnimi potrebami. Takih je po oceni zveze v državi vsaj 20.000. »Ker je skrb zanje spet povezana z višjimi stroški, se tudi tu veliko družin sooča s finančnimi stiskami. Socialno ogroženi otroci in vsi ostali bodo letos še posebej zaslužili počitnice,« so opozorili.

Cilj njihovega programa Pomežik soncu je omogočiti otrokom iz socialno ogroženih družin popolnoma brezplačne, sproščujoče, aktivne in varne počitnice. Otroke pri tem vključijo v letovanje skupaj z otroki, ki letujejo samoplačniško.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije