ZNAMKE

Benkova hiša in Škrateljnova domačija

Pošta Slovenije z izdajo zadnjih znamk v letošnjem letu začenja novo serijo Kmečke hiše na Slovenskem.
Fotografija: Škrateljnova hiša na poštni znamki za 1,26 evra Foto: Pošta Slovenije
Odpri galerijo
Škrateljnova hiša na poštni znamki za 1,26 evra Foto: Pošta Slovenije

Prvo znamko iz serije so namenili Benkovi hiši v Črnem Kalu, zagotovo najzanimivejši v vasi. Hiša stoji tik ob nekdanji tranzitni poti. Napis, vklesan v polkrožno preklado portala, nam sporoča, da sta jo leta 1489 zgradila mojstra Andrej in Benko (verjetno gre za znanega mojstra Benka iz Sočerge). Prvotno je sestavljala enoten domačijski sklop z objektom na severni strani, vendar je bil slednji leta 1921 temeljito predelan. Ohranila sta se dva glagoljaška napisa, ki sta prvotno verjetno pripadala nadvratnicam portalov. Danes sta vzidana v steno obnovljene hiše. Sporočata imeni lastnikov Andrejašič in Bažec ter letnici nastanka 148(9) in 1457.
V Škrateljnovi domačiji v Divači je muzej slovenskih filmskih igralcev. Foto: Drago Medved
V Škrateljnovi domačiji v Divači je muzej slovenskih filmskih igralcev. Foto: Drago Medved

Benkova hiša je bila v 19. stoletju nadzidana, v novejšem času pa je ob njeni zahodni fasadi zrasel neustrezen prizidek. Ker jo je načel tudi zob časa, je leta 1990 Medobčinski zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Piran poskrbel za njeno obnovo. Z odstranitvijo poznejših dozidav, rekonstrukcijo kamnite strehe in sanacijo starega jedra stavbe je dobila svojo prvotno podobo.
Hiša iz Črnega Kala na znamki za 2,15 evra Foto: Pošta Slovenije
Hiša iz Črnega Kala na znamki za 2,15 evra Foto: Pošta Slovenije

Že julija je Pošta Slovenije izdala znamko s podobo še ene znamenite hiše, Škrateljnove domačije v Divači, ki je ohranjen primer kraške stavbne dediščine v Sloveniji. »Današnja podoba hiše je posledica postopnih sprememb, ki so jedro stavbe, zgrajeno v 17. stoletju, preoblikovale,« pravi etnolog prof. dr. Janez Bogataj. »Stavba je dobila novo podobo z novo namembnostjo. V tem odličnem stavbnem primeru je od leta 1998 Muzej slovenskih filmskih igralcev in igralk s stalno razstavo življenja in dela igralke Ide Kravanja (z umetniškim imenom Ita Rina), ki se je rodila 7. julija 1907 v Divači.


V nekdanjih hlevih je še stalna razstava slovenskih filmskih igralcev in igralk, hram s skednjem pa je preurejen v večnamensko dvorano. Na zaprtem kraškem dvorišču ali borjaču je osrednji družabni prostor. Tako je Škrateljnova hiša danes urejeno pričevanje o slikoviti kraški stavbni dediščini, ki je bila s strokovnimi prizadevanji rešena pred propadom po koncu druge svetovne vojne.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije