Beovićeva s pomembnim sporočilom za prebolevnike
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović meni, da je cepljenje s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu 19 zaradi širjenja različice omikron smiselno tudi za cepljene prebolevnike. Doslej je veljalo, da prebolela okužba s koronavirusom ob osnovnem cepljenju velja, kot da je posameznik prejel tri odmerke cepiva.
»Predhodna prebolelost okužbe s koronavirusom slabo ščiti pred ponovno okužbo v primeru koronavirusne različice omikron,« pravi Beovićeva. Rekla je še, da je po nekaterih podatkih zaščita le 19-odstotna. Po kolikšnem časovnem obdobju je zaščita po preboleli okužbi nična, pa da še ni znano. Gotovo pa bi bilo cepljenje s poživitvenim odmerkom po njenem pametno priporočiti osebam, ki so okužbo s koronavirusom prebolele pred letom dni ali še prej.
Doslej veljalo drugače
Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ, katere vodja je prav tako Beovićeva, po neuradnih informacijah STA o priporočilih glede cepljenja prebolevnikov s poživitvenimi odmerki še ni odločala. Nazadnje so o tem govorili na sestanku skupine 23. novembra, ko so sprejeli mnenje, da polno cepljeni prebolevniki ne potrebujejo poživitvenega odmerka.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom trenutno cepljenih 1.245.897 ljudi, kar pomeni 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.183.969 ljudi, kar (56 odstotkov). Poživitveni odmerek je doslej prejelo 416.527 ljudi.
Študija: Po okužbi z omikronom hospitalizacija manj verjetna
Tveganje za hospitalizacijo je pri osebah, ki so se okužile s koronavirusno različico omikron, manjše, so danes sporočili iz britanske agencije za varstvo zdravja (UKHSA). Glede na začasne rezultate študije je v primerjavi z delto hospitalizacija po okužbi z omikronom za kar 70 odstotkov manj verjetna, poročajo tuje tiskovne agencije.
Pri posamezniku, ki se okuži z omikronom, je od 31 do 45 odstotkov manj verjetno, da bo moral na urgenco, v primerjavi z okužbo z delto. Od 50 do 70 odstotkov manj verjetno pa bo oseba, okužena z omikronom, potrebovala bolnišnično oskrbo.
Prve ugotovitve študije potrjujejo domneve, da okužba z omikronom bolj poredko vodi v težji potek bolezni. So pa pri UKHSA posvarili, da je omikron bolj nalezljiv od delte, kar pa bi lahko vodilo v povečano število hospitalizacij v prihodnjih tednih. Pri doslej potrjenih primerih omikrona je kar 9,5 odstotka takih oseb, ki so bile pred tem že okužene s koronavirusom.
Ugotovili so tudi, da cepljenje nudi slabšo zaščito pred omikronom. Poživitveni odmerek sicer bolje zaščiti pred simptomatskim potekom bolezni, vendar začne zaščita upadati že po okoli desetih tednih, so še dodali.