Biometrično osebno izkaznico že lahko naročite, toda ponekod boste dolgo čakali
Od danes je mogoče oddati vlogo za izdajo biometrične osebne izkaznice. Te bodo vsebovale dva prstna odtisa in fotografijo v treh različnih tehnikah izdelave. Veljavne osebne izkaznice se lahko uporabljajo do poteka veljavnosti, torej jih ni treba menjati. To velja tudi za osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti.
Vlogo za biometrično izkaznico je mogoče oddati samo osebno na kateri koli upravni enoti v Sloveniji ali na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Slovenije v tujini. K vlogi je treba priložiti staro osebno izkaznico, potni list, vozniško dovoljenje ali drugo javno listino, s katero državljan izkaže istovetnost, in fotografijo. Ob oddaji vloge se vsem državljanom od dopolnjenega 12. leta starosti odvzameta dva prstna odtisa.
Vizualno drugačna in tudi elektronska
Biometrična osebna izkaznica bo vizualno drugačna od dosedanjih, poleg tega pa bo tudi elektronska. Vsebovala bo več kot 45 grafičnih zaščitnih elementov. Med novosti izkaznice spada čip, na katerem bosta zapisana biometrična podatka, torej podoba obraza in dva prstna odtisa. Čip bo vseboval tudi kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in dve sredstvi elektronske identifikacije.
S QR-kodo
Nova osebna izkaznica bo tako omogočala elektronsko identifikacijo in avtentikacijo za dostop do elektronskih storitev ter elektronsko podpisovanje. Vsebovala bo tudi QR-kodo, ki bo omogočala preverjanje veljavnosti na portalu e-Uprava. Predvidoma osem mesecev po začetku izdaje biometričnih osebnih izkaznic bo mogoča tudi uporaba v sistemu zdravstvenega zavarovanja.
Otrokom do dopolnjenega 12. leta starosti bodo izdajali biometrične osebne izkaznice, ki pa ne bodo elektronske, vseeno pa bodo vsebovale čip. Ob vložitvi vloge mora biti navzoč otrok, ki je starejši od osem let in se zna sam podpisati.
Veljavnost enaka
Veljavnost izkaznic bo enaka kot doslej, torej odvisna od starosti državljana. Biometrična osebna izkaznica bo za otroke do dopolnjenega tretjega leta veljala tri leta, za otroke, stare med tri in 18 let, pa pet let. Za državljane med 18 in 70 letom starosti bo veljala deset let, po dopolnjenem 70. letu starosti pa izdajo osebno izkaznico s trajno veljavnostjo.
Nekoliko dražja
Biometrična osebna izkaznica bo od dosedanje dražja za dobrih deset evrov. Trajna izkaznica ali z veljavnostjo deset let bo stala 29,53 evra. Izkaznica za otroke do tretjega leta starosti bo stala 22,27 evra, za otroke med tretjim in dvanajstim letom 24,07 evra, za najstnike med 12 in 18 letom pa 24,93 evra.
Osebna izkaznica bo praviloma izdelana in predana na pošto v petih delovnih dneh. Iz družbe Cetis pa so prejšnji teden sporočili, da bo zaradi vojne v Ukrajini, ki je povzročila motnje v zadnji fazi razvoja programskega dela, morebiti prišlo do krajšega zamika pri izdelavi dokumenta, zato prosijo za razumevanje.
Dolge čakalne dobe
Medtem ko se v večini upravnih enot po Sloveniji za termin ni treba več naročati, pa smo v preteklih tednih že poročali, da boste zlasti na Upravni enoti Ljubljana morali kar dolgo čakati, preden boste lahko sploh oddali vlogo za nov osebni dokument. Kot so nam pojasnili na UE Ljubljana, so razlog za dolge čakalne dobe prav biometrične izkaznice, zaradi katerih so številni odlašali z oddajo vlog za dokumente do današnjega dne.
»Veliko ljudem je osebna izkaznica potekla, a ker je zakon o osebni izkaznici podaljšal veljavnost starih do 27. 3. 2022, a le za identifikacijo znotraj Slovenije, so se odločili počakati za izdajo nove, ki se bo pričela izdajati 28. 3. 2022. Posameznikov, ki jim je v letu 2021 potekla osebna izkaznica, a je niso zamenjali, je kar 130.000, to dejstvo pa seveda povzroča še daljše čakalne dobe pri naročanju,« so sporočili iz UE Ljubljana, kjer v začetku aprila načrtujejo odprtje šestih novih okenc in ocenjujejo, da bi lahko sprejeli 1500 novih strank. »V tem trenutku se želi dnevno naročiti približno 4000 strank na dan, po 1. aprilu pa pričakujemo še večje število ljudi, ki bodo želeli opraviti storitev.«
Kako dolgo je torej treba čakati? Če želite na primer danes rezervirati termin na Upravni enoti (UE) Tobačna v Ljubljani, boste na termin čakali več kot mesec dni (37 dni). Sodeč po spletni aplikaciji, ki omogoča naročanje na termine, boste lahko vlogo do okenca odnesli šele 4. maja.
Veliko prej boste na vrsti, če se odpravite na Linhartovo – v 15 dneh. Pri UE Celje se čaka devet dni, pri UE Logatec boste na termin čakali 23 dni, pri UE Litija pa 25.
Ker lahko osebno izkaznico naročimo na kateri koli upravni enoti, so te dni najbolj obremenjeni uradi v okolici Ljubljane: Domžale in Grosuplje imajo 21 oz. 26 delovnih dni čakalne dobe, Logatec in Vrhnika pa 13 oziroma 15 delovnih dni. V precej enotah pa čakalne dobe ni, a gre za enote, ki niso v večjih mestih, na primer Cerknica, Dravograd, Idrija, Izola, Laško, Lendava, Mozirje, Ormož, Sevnica, Piran ... tam boste torej lahko takoj na vrsti. Kako pa je v vašem kraju? Preverite spodaj.
Aktualni podatki o čakalnih dobah za izdajo osebne izkaznice v delovnih dnevih:
Ajdovščina 3
Brežice 0
Celje 6
Cerknica 0
Črnomelj 5
Domžale 21
Dravograd 0
Gornja Radgona 18
Grosuplje 26
Hrastnik 2
Idrija 0
Ilirska Bistrica 0
Izola 0
Jesenice 6
Kamnik 9
Kočevje 6
Koper 8
Kranj 8
Krško 7
Laško 0
Lenart 7
Lendava 0
Litija 19
Ljubljana 26
Ljutomer 0
Logatec 13
Maribor 7
Metlika 2
Mozirje 0
Murska Sobota 0
Nova Gorica 0
Novo mesto 6
Ormož 0
Pesnica 9
Piran 0
Postojna 0
Ptuj 13
Radlje ob Dravi 0
Radovljica 2
Ravne na Koroškem 1
Ribnica 4
Ruše 2
Sevnica 0
Sežana 0
Slovenj Gradec 2
Slovenska Bistrica 5
Slovenske Konjice 2
Šentjur pri Celju 0
Škofja Loka 7
Šmarje pri Jelšah 0
Tolmin 0
Trbovlje 0
Trebnje 0
Tržič 14
Velenje 0
Vrhnika 15
Zagorje ob Savi 0
Žalec 0