SLOVENSKA USTAVA

Bo poslanec Levice kazensko odgovarjal?

Vsebina izjave Mihe Kordiša je v nasprotju z ustavo, pravita ustavna pravnika.
Fotografija: Miha Kordiš, poslanec Levice. FOTO: Blaž Samec
Odpri galerijo
Miha Kordiš, poslanec Levice. FOTO: Blaž Samec

LJUBLJANA – Nedavna izjava poslanca Levice Mihe Kordiša, da bi bilo treba nacionalizirati premoženje podjetij Pipistrel in Akrapovič, je razburila slovensko javnost. Številni politiki in gospodarstveniki so obsodili Kordiševo izjavo, češ da gre za hujskanje in širjenje neresnic.

Si lahko poslanec, torej predstavnik ljudstva v parlamentu, privošči takšen način komunikacije? Bi lahko bil za to kaznovan? Vsebina njegove izjave je namreč v nasprotju s 33. in 74. členom slovenske ustave, ki govorita o pravici do zasebne lastnine in gospodarski pobudi kot svobodi.

Izjava ni protiustavna

Ustavni pravnik Matej Avbelj pravi, da čeprav je izjava v nasprotju z ustavo, sama še ni protiustavna. »Vsakdo, tudi poslanci, ima v skladu z 39. členom ustave zagotovljeno svobodo izražanja. Ta varuje tudi pozive k spremembi ustavnega reda, vendar pri tem ne sme iti za ščuvanje k njegovi nasilni spremembi. Dokler je tako, poslanec za svoje ravnanje nosi samo politično odgovornost, o kateri na podlagi javne razprave slednjič na volitvah odločajo volivci,« je povedal Avbelj.

Matej Avbelj, pravnik, izredni profesor za evropsko pravo na fakulteti za državne in evropske študije. FOTO: Jure Eržen, Delo
Matej Avbelj, pravnik, izredni profesor za evropsko pravo na fakulteti za državne in evropske študije. FOTO: Jure Eržen, Delo

Gre za kaznivo dejanje

Vendar pa je Avbelj, strokovnjak za evropsko pravo, opozoril: »Drugačen zaključek je potreben, če, kot rečeno, poslanec (ali kdor koli) ščuva k nasilni spremembi ustavnega reda ali če poziva k nasilju zoper določeno družbeno skupino, na primer podjetnike, kot je bilo zaslediti v tem primeru. V takih okoliščinah gre lahko za kaznivo dejanje sovražnega govora, pri katerem politična odgovornost prerase v kazensko, ki jo morajo po uradni dolžnosti uveljavljati za to poklicani organi pregona.«

Le provokacija

Tudi ustavni pravnik Andraž Teršek je o vsebini Kordiševe izjave dejal, da zasebnega premoženja pravno ni dopustno nacionalizirati. »Dvomim, da je bila izjava dana povsem resno in se bolj zdi, da gre za jezikovno provokacijo, ki naj izzove polemično razpravo o gospodarski in davčni politiki in praksi. Uvodnik Grege Repovža v zadnji številki Mladine, ki neposredno zadeva to temo, je tudi lahko podlaga za takšno razpravo,« je še povedal Teršek.

Ustavni pravnik Andraž Teršek. FOTO: Uroš Hočevar
Ustavni pravnik Andraž Teršek. FOTO: Uroš Hočevar

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije