IMAMO ODGOVOR

Bo vlada Marjana Šarca znižala DDV?

Znižanje stopenj DDV na predkrizno raven brez hkratne nadomestitve tega izpada z ukrepi na izdatkovni strani proračuna ni možno.
Fotografija: Marjan Šarec. FOTO: Voranc Vogel, Delo
Odpri galerijo
Marjan Šarec. FOTO: Voranc Vogel, Delo

LJUBLJANA – Leta 2013 smo v Sloveniji zvišali stopnjo DDV: višja je skočila z 20 na 22 odstotkov, spodnja pa z 8,5 na 9,5 odstotka. Menda začasno. Od takrat je minilo že pet let, in ker se pogosto zgodi, da začasno postane trajno, smo novega ministra za finance Andreja Bertonclja vprašali, ali razmišljajo o vrnitvi stopenj DDV na predhodne ali o kakšnih drugih prilagoditvah sistema DDV.


Nadomestiti izpad


»Slovenija je še vedno v fazi postopne javnofinančne konsolidacije, zato znižanje stopenj DDV na predkrizno raven brez hkratne nadomestitve tega izpada z ukrepi na izdatkovni strani proračuna ni možno,« odgovarjajo z ministrstva. Za primer navajajo, da so lani prihodki državnega proračuna od DDV dosegli približno 3,5 milijarde evrov, za leto 2019 pa ocenjujejo, da bodo okoli 3,8 milijarde evrov. »Ocenjujemo, da bi bili prihodki od DDV, če bi bila splošna stopnja DDV 20 odstotkov, ne pa 22 odstotkov, nižja stopnja DDV pa 8,5 odstotka, ne pa 9,5 odstotka, nižji za okoli 330 milijonov evrov letno.«


Prioritete


Priložnosti za davčno razbremenitev v prihodnjih letih vidijo predvsem na področju nadaljnje razbremenitve dela: »Vlada in ministrstvo za finance sta kot prioritetna ukrepa na davčnem področju opredelila davčno prestrukturiranje v smeri znižanja obremenitev stroškov dela in sprejem zakona o davku na nepremičnine.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije