Bobnarjeva udarila nazaj: Golob želel odpustiti določeno osebo
Notranja ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar med razlogi za napovedan odstop navaja, da premier Robert Golob ni želel potrditi članov njene ekipe. Zavrnil je predlog za imenovanje šefa policije Boštjana Lindava na to funkcijo s polnim mandatom, povrnitev zaupanja pa naj bi pogojeval tudi z »odpustitvijo določene osebe iz policije«, je razkrila.
Ministrica je o imenovanju Lindava na mesto generalnega direktorja policije s polnim mandatom s premierjem Golobom govorila že 10. novembra letos, takrat pa naj bi ji Golob dal jasno vedeti, da ga naj niti ne predlaga za polni mandat, saj da ni izpolnil pričakovanj in ni opravil »čiščenja policije«, je v izjavi za medije po zasedanju notranjih ministrov v Bruslju zatrdila Bobnarjeva. Golob naj bi ob tem predlagal tudi, da s podaljšanjem statusa v. d. generalnega direktorja Lindav dobi še eno tako imenovano poskusno dobo.
Zavrnila predlog
Prav tako na dnevni red vlade ni bil uvrščen predlog Bobnarjeve za imenovanje Slavka Koroša na mesto generalnega direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge s polnim mandatom, in sicer s pojasnilom, da bi »morda na tem mestu želela imeti koga drugega«.
Tak predlog je Bobnarjeva zavrnila, danes pa je v izjavi za medije znova poudarila, da je Koroš vrhunski strokovnjak, ki je v tem tednu tudi predstavil ugotovitve izrednega nadzora ravnanja policije pri varovanju protestov v zadnjih dveh letih.
Po zaostritvi odnosov s premierjem Golobom pa je Bobnarjevi kot možnost za povrnitev zaupanja ponudil, da iz »policije odpusti določeno osebo«. Koga, notranja ministrica ne razkriva, je pa zatrdila, da ni šlo za osebo, ki bi bila kakor koli povezana z ravnanjem na protestih ali bi kakor koli ravnala nezakonito, prav tako ni dobila svojega položaja v mandatu vlade pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše.
»Očitno se je zameril nekomu iz krogov predsednika vlade. To je pravzaprav samo eden od pritiskov, ki kažejo na tendenco politike po obvladovanju policije,« je prepričana.
Čas naredi svoje
Ob tem je spomnila, da si je vlada ob nastopu mandata zadala, da bo delovala strokovno. »Zavedam se, da sem na mestu ministrice za notranje zadeve, pa vendar sem v prvi vrsti – in to je predsednik vlade ob mojem imenovanju tudi posebej izpostavljal – strokovnjak na tem področju,« je spomnila. Če ti najožje sodelavce določajo drugi, po ministričinem mnenju ni mogoče dobro opravljati svojega dela, zato se njene poti z vlado razhajajo.
Kot je še zatrdila, si je želela, da bi sodelovanje zaključili s pogovorom, a se je v javnosti pojavilo » toliko neupravičenih, nepoštenih insinuacij«, da sta se z Lindavom morala odzvati. » Čas vedno postavi vse stvari na svoje mesto in prepričana sem, da bo tako tudi v tem primeru,« je ob tem optimistična ministrica.
Odhajajoča ministrica Bobnar je sicer v sredo premierju tudi posredovala poročilo o političnih pritiskih, ob tem pa ga je obvestila, da bo po vrnitvi s službene poti v Bruslju podala pisno odstopno izjavo. Omenjeno poročilo je Bobnarjeva, kot je dejala danes, posredovala tudi državnemu tožilstvu in komisiji za preprečevanje korupcije.
Bobnarjeva je še zatrdila, da bo svoje naloge do izbire novega vodstva notranjega ministrstva opravljala z vso odgovornostjo in se bo zavzemala, da bodo te opravljene zakonito, strokovno in učinkovito.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je bila stranka Gibanje Svoboda ustanovljena v želji in s ciljem, da se v Sloveniji znova utrdijo vrednote, kot so spoštovanje, zaupanje in sodelovanje.
»Naša komunikacija je odprta in iskrena, prepričani smo namreč, da lahko le tako najdemo najboljše rešitve in, če so ti potrebni, kompromise.« Po mnenju stranke pa so še bolj pomembni kolegialnost in iskreni pogovori med najtesnejšimi sodelavci. To je, kot so zapisali, ključno za medsebojno zaupanje, ki je temelj dobrega in učinkovitega delovanja vsake politične stranke, vlade ali katerekoli druge organizacije.
»V družbi, ki od nas pričakuje ali celo zahteva, da se tudi pri komuniciranju s svojimi najožjimi sodelavci samocenzuriramo - in to zgolj zato, da naša iskrenost ne bi bila razumljena kot kakršenkoli pritisk - in kjer so zasebne korespondence iztrgane iz konteksta ter zlorabljene za politično obračunavanje, pa si ne želimo živeti.« Zato obžalujejo, da so posamezniki na pomembnih političnih položajih za doseganje svojih lastnih ciljev te vrednote in medsebojno zaupanje pripravljeni rušiti. »Zrelost posameznik pokaže s tem, da v vsakodnevnem življenju in na pomembni funkciji loči med tem, kaj je pritisk, vplivanje oziroma kaj je iskren pogovor s ciljem poiskati najboljšo rešitev za posamezen izziv,« so še zapisali.