OBVEZNO TESTIRANJE V ŠOLAH

Bodo ravnatelji klicali policijo, če bodo otroci želeli v šolo brez testa?

Ministrica poziva starše, naj sodelujejo v teh zahtevnih razmerah.
Fotografija: Ministrica Simona Kustec. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Ministrica Simona Kustec. FOTO: Jure Eržen, Delo

Obvezno samotestiranje na novi koronavirus nekaj dni pred uveljavitvijo (začeli bodo v sredo), razburja ravnatelje in starše. Na očitke o neodzivnosti ministrstva za izobraževanje, znanosti in šport je v oddaji Politično na Televiziji Slovenija odgovarjala ministrica Simona Kustec, s stališči ravnateljev se je z njo soočila Barbara Kampjut, ravnateljica OŠ Franceta Bevka v Ljubljani.

image_alt
Nove spremembe ukrepov: znano, od kdaj bo v šolah obvezno samotestiranje

Kampjutova je uvodoma povedala, da je bilo v zadnjih dneh težko poslušati očitke, da fakultete ne problematizirajo obveznega testiranja, da so nanj pripravljene srednje šole, v osnovnih šolah pa toliko težav. »Največja težava je, da ne poslušate ravnateljev s terena. Po tem odloku se v isti koš mečejo proticepilci, protestniki, protimaskerje, v ta koš so padli tudi starši 5-, 6-, 7-letnikov, ki niso proti ukrepom. Samo skrbi jih, kako bomo to v sredo ob 8. zjutraj naredili.«

»Če želimo imeti šole odprte, je po oceni zdravstvene stroke ta način poučevanja varen. Stroka je ocenila, da je to izvedljivo in varno,« je odgovorila ministrica. Pravi, da je bilo podobno lani ob uvedbi mask v šolah, prav tako ob uvedbi PCT-pogoja v šolah. »Pogovarjamo se o 10–15 odstotkih staršev, ki imajo težave z uvajanjem ukrepov v šolah, a ne le v šolah, tudi sicer.« 

image_alt
Kako bo v šolah prihodnji teden? Starši grozijo, žalijo in žugajo z odvetnikom

Ravnateljica je izpostavila, da bi šole potrebovale teden ali dva, zlasti v prvi triadi, da bi se učenci samotestiranja naučili s starši doma. A ministrica meni, da je protokol, ki ga je objavilo ministrstvo za zdravje, jasen. Ravnatelje tudi skrbi, kako naj se v prihodnjih dneh odzivajo na grožnje, tožbe in proteste staršev. 

»Kaj naj storimo v primeru, da se otrok ne bo želel testirati, a vseeno želel priti v šolo? Naj kličemo policijo?« zanima ravnateljico.

»Odlok je jasen: če se starši ne bodo strinjali s tem, da se testira v šoli, se bo izobraževal na daljavo na način, kot jim ga bo zagotovila šola,«  je odgovorila Kustečeva. »A to se sliši precej enostavneje, kot je v resnici,« je opozorila Kampjutova. Kako naj hkrati izvajajo pouk v učilnici in še na daljavo?

Ministrica je še nagovorila starše: »Starši, prosimo vas, treba je sodelovati. Smo v zahtevnih razmerah in to je edini način, da so šole varne.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije